Uzminiet mīklu: “Te ir, te nav!” Runa ir par blusām – sīkiem un nepatīkamiem asinssūcējiem, kuri mēdz iemitināties mājdzīvnieku kažokos un ne tikai tur. Blusas ir labi pielāgojušās parazītiskam dzīvesveidam – to ķermenis ir sāniski saplacināts, gluds, tāpēc tās var viegli izspraukties starp dzīvnieku spalvām. Turklāt blusas ir augstlēkšanas rekordistes: ja tās būtu cilvēka augumā, tad spētu uzlēkt Latvijas TV torņa augstumā! Bet kā palīdzēt mājdzīvniekam tikt no tām vaļā?!
Blusu sliktie darbi
Blusas koduma vietā ievada siekalas, kas izraisa dažādas alerģiskas reakcijas, tāpēc dzīvniekam rodas stipra nieze un nemiers. Kasot niezošās vietas, var veidoties ādas traumas un izkrist apmatojums. Dzīvnieki, kurus apsēdušas blusas, kļūst neuzmanīgi un nepaklausīgi – blusu nedarbus uzskaita vetārsts Zigurds Ronis.
Nieze dzīvniekiem dažkārt novērojama arī tad, ja viņiem nav blusu. Tās iemesli var būt dažādi – nepareiza vielmaiņa un ēdināšana, bet pirmkārt jāpārbauda, vai nav blusu. Šie parazīti ir īpaši bīstami, ja no pieaugušiem suņiem pārlec uz kucēniem, kuri invadējas intensīvāk un ar smagākām sekām. Kucēniem, kurus apsēdušas blusas, var novērot stipri izteiktu anēmiju (mazasinību), strauju novājēšanu, nereti iznākums var būt pat letāls. Turklāt blusas ir arī dažu lenteņu starpsaimnieki. Tas nozīmē, ka lenteņi dzīvnieku organismā var nonākt ar blusu starpniecību: blusu kāpuri norij lenteņu oliņas, kas atrodamas augsnē, guļvietās vai dzīvnieka apmatojumā. Blusu kāpuros oliņas attīstās. Blusu īpašnieki – suņi un kaķi – sevi laizot, norij šīs blusas un invadējas ar lenteņiem.
Izvēlies piemērotāko!
Z.Ronis uzskata, ka dzīvnieka saimniekam pašam jācenšas atrast efektīvāko līdzekli cīņai ar blusām. “Tirgus ir pārsātināts ar visdažādāko produkciju, ko var izmēģināt un atrast savam mīlulim piemērotāko. Jāņem vērā, ka pretblusu līdzekļi dzīvniekam var izraisīt alerģiskas reakcijas. Taču tāpat kā cilvēks nezina, no kā viņam var rasties alerģija, nevar zināt arī par mīluļa iespējamo alerģiju pret kādu līdzekli. Alerģija var izpausties kā apsārtums, nieze. Tādā gadījumā ir jāmaina atblusošanas līdzeklis,” norāda speciālists. Iegādājoties pretblusu līdzekli, jākonsultējas ar pārdevēju. Līdzeklis jāizvēlas atbilstoši dzīvnieka vecumam un atkarībā no tā, kas ir jūsu mīlulis – suns, kaķis vai grauzējs.
Dzīvnieka atbrīvošanai no blusām palīdz tiešie blusu iznīcinātāji: pūderi, šampūni, aerosoli, kas paredzēti cīņai ar parazītiem uz dzīvnieka ķermeņa. Šiem līdzekļiem ir raksturīga intensīva, bet īslaicīga iedarbība.
Blusu atbaidīšanai (profilaksei) un arī iznīcināšanai noder kakla siksniņas un pilieni pret blusām. Pilieni jāpilina uz skausta. Pretblusu siksna jāapliek vaļīgi – tā, lai siksnai nebūtu tieša kontakta ar ādu, kas var radīt nepatīkamas reakcijas, jo siksnas satur ķimikālijas. Siksniņas, kas jau kādu laiku valkātas, ir jātīra, jo ap dzīvnieka kaklu var būt dažādi netīrumi.
Blusu iznīdēšanai dzīvnieka uzturēšanās vidē noder aerosols. Ar to jāapstrādā vietas, kurās mēdz uzturēties dzīvnieks (viņa guļvieta, paklāji, pārklāji). Veikalos atrodami arī speciāli grīdas mazgāšanas līdzekļi – pilieni, kas jāatšķaida ar ūdeni.
Blusas nesmādē cilvēku
Blusas kož ne vien dzīvniekiem, bet arī cilvēkiem. Dzīvojot pilsētā, suņi un kaķi parasti ir tie, kas blusas ienes mājās. Arī samīļojot kādu klaiņojošu dzīvnieku, cilvēks var tikt pie blusām. Ārpus pilsētas – laukos, vasarnīcās – šī problēma ir vēl aktuālāka.
Ģimenes ārsts Tadeušs Tālers skaidro, ka blusām ir svarīgs upura ādas biezums. “Tā kā vīriešiem āda nav tik plāna un maiga kā sievietēm un bērniem, blusu problēma viņus skar mazāk. No blusu kodumiem visvairāk cieš bērni. Šie kodumi ir nepatīkami, jo rada niezi un apsārtumu. Turklāt blusas mēdz pārnēsāt dažādas infekcijas slimības. Ja bērnam uz ādas ir konstatēti blusu kodumi, jānomaina viņa gultas veļa, jo, iespējams, blusas tajā paspējušas izdēt oliņas. Cīņā ar blusām, pirmkārt, ir svarīga tīrība – gan cilvēku, gan dzīvnieku, gan telpu,” uzsver ārsts.
Blusu atbaidīšanai aptiekās pieejami visdažādākie repelenti – preparāti ar specifiskiem aromātiem, kas cilvēkiem ir neitrāli vai pat patīkami, bet nav pieņemami kukaiņiem. Repelenti, kas paredzēti cīņai ar odiem, atbaida arī citus kukaiņus, t.sk. blusas, jo kukaiņi ir bioloģiski līdzīgi.
Niezi pēc kodumiem var mazināt, koduma vietas apstrādājot ar odekolonu. Aptiekās pieejami arī krēmi iekaisumu mazināšanai. Reakcija uz blusu, tāpat kā uz citu kukaiņu kodumiem, cilvēkiem var būt dažāda. Ja cilvēks ir jutīgs un ap koduma vietām veidojas lieli, sarkani, niezoši plankumi, var lietot antihistamīna (pretalerģijas) preparātus, kas mazinās alerģisko reakciju un niezi.