/nginx/o/2018/07/13/8900258t1hcb6a.jpg)
Cik labi būtu pamosties mājās, ieslēgt tālruni un... jau atrasties darbā. Ziņas noskatīties tālruņa ekrānā, biroja e-pastu un dokumentus saņemt uz plaukstdatoru vai komunikatoru, internetā atrast akciju kursu vai vilciena atiešanas laiku, piedalīties videokonferencē ar kolēģiem – šādas iespējas jau tagad pieteica lielāko telekomunikāciju kompāniju vadītāji un eksperti februāra vidū 3 GSM kongresā Barselonā. To profesiju pārstāvjiem, kuru darbs saistās ar informāciju vai kontaktēšanos ar klientiem, darbu būs iespējams pilnvērtīgi veikt no jebkuras vietas pasaulē.
«Agrāk zvanījām uz konkrētu vietu, tagad zvanām konkrētam cilvēkam,» pēdējā gadu desmita pārmaiņas skaidro «Nokia» korporācijas valdes priekšsēdētājs Jorma Olila.
Negaidiet jaunu «Windows Office» kantora versiju, bet šīs programmas versiju mobilajiem tālruņiem skaidri un gaiši pieteica programmatūras līdera «Microsoft» ģenerāldirektors Stīvs Balmers: «Šogad mēs jaunā reklāmas kampaņā centīsimies visu pasauli pievērst «Windows Mobile» versijai, kas ir nopietns solis uz priekšu. Mēs palaidīsim jau «Outlook» versiju, jaunu «Exchange» versiju jau šogad, bet mūsu visaugstākā prioritāte – «Windows Mobile».«
Birojs līdzi kabatā
Katra telefona ražotājfirma uzskatīja par goda lietu 3GSM izstādē Barselonā parādīt savu versiju kabatas datoram, ar kuru var gan zvanīt, gan klausīties mūziku, gan spēlēt spēles, gan rakstīt (vai nu ar irbuli, vai ar taustiņiem). Piemēram, «i-mate» ražotais jaunās paaudzes komunikators «JASJAR» strādā ar «Windows Mobile 5.0» programmatūru, darbojas gan pašreizējā otrās paaudzes tīklā (GSM/GPRS), gan trešās paaudzes tīklā (UMTS – ar ātrumu 2 Mbps). Turklāt tajā iebūvētās divas videokameras ne tikai veic ierakstu, tās spēj nodrošināt videokonferenci uz samērā liela VGA ekrāna. Atverot šo plaukstdatoram līdzīgo ierīci, pa rokai ir klaviatūra e-pasta un dokumentu rakstīšanai.
«Nokia» šopavasar laidīs klajā modeļus, kas pārslēdzas no 3G tīkla uz birojā, lidostās un mājās bieži izmantoto WLAN tīklu. Tajā pašā telefonā ziņojumi un e-vēstules sasniegs birojā vai pa ceļam uz mājām vai atpūtā. Arī «Nokia» iegādājusies «Windows Mobile» programmatūru, ko paredz ievietot jaunajos tālruņos.
Par labāko mobilā tālruņa aparātu 2005. gadā 3GSM kongresa autoritatīvā žūrija atzina «Nokia 8800», bet «Nokia» viceprezidents, mobilo tālruņu ģenerāldirektors Kajs Oistano paredz, ka jaunais modelis «Nokia 6131» būšot vēl labāks: «Esmu pārliecināts, ka pēc tā klajā laišanas pavasarī aparāts būs visvairāk pārdotais modelis pasaulē (paredzam pārdot 40 miljonus). Birojā vai mājās šis telefons izmanto vietējo tīklu (UMA vai WLAN radio pieeju), bet, piemēram, izejot no biroja ar telefonu pie auss, saruna nepārtrūkst, jo tas automātiski pārslēdzas uz mobilā tālruņa torni. Cenu viņš sola 275 eiro.
Šie gudrie telefoni, kuru funkcijas pašlaik veic plaukstdatori un kas spētu veikt visu to, ko šobrīd birojā, kļūšot lētāki. «Mēs saņemsim šos gudros telefonus par patērētājam pieņemamu cenu,» sacīja Balmers. «Es domāju, ka pēc gada vai diviem ierīci ar «Windows Mobile» varēsit saņemt par 100 dolāriem.» Šogad to cena svārstīšoties starp 200 un 300 dolāriem.
Televizors telefonā
Diezin vai televīzijas iespējas mobilajā tālrunī biznesmeņi izmantos darba vajadzībām tik daudz, cik izklaidei. Kad komandējumā negribas palaist garām iemīļotās futbola komandas spēli, tad lidostas zālē to var vērot telefona ekrānā. DVB-H formāta televīziju klēpjdatoros vai plaukstdatoros jau var skatīties Austrālijā, Dienvidamerikā, bet šogad varēs arī Itālijā, Vācijā un Somijā.
Ražotāji plāno ap 2010. gadu pārdot 50 miljonus ierīču, ar kurām varēs vērot TV pārraides šajā formātā (pārējie divi – MEDIA-FLO un DMB – ierīces būšot 10 miljonu). Lai nelielās tie, kas 3G vai GPRS tālruņos atsevišķi pa vienam lejupielādē videofailus un priecājas par kustīgām bildītēm. TV būtiskākā atšķirība ir tā, ka vienlaidus TV datu plūsmu (10 – 55 TV kanālos) vienlaikus uztver visi. Apmēram 300 miljoni (no 2 miljardiem mobilo tālruņu lietotāju) varētu gribēt skatīties TV uz maza ekrāna, vērtē ražotāji.
Tikpat ekspansīvi tālruņi cenšas aizstāt pārnēsājamos radio un MP3 atskaņotājus. Piemēram, «Sony Ericsson» izstādē demonstrēja modeli W950 ar 4 GB atmiņu, kurā var uzglabāt pat līdz 4000 dziesmu. HSDPA formātā vienu mūzikas minūti var lejupielādēt četrās sekundēs. CD kolekcija mājās nu pārklāsies ar putekļiem.
Latvijā ātrumi kā Eiropā
Pašlaik Latvijā tīklā datus var ielādēt ar ātrumu 236 Kbps (ar EDGE tehnoloģijām). Lai gan ar to var saņemt e-pastus, klausīties un lejuplādēt mūziku un sūtīt bildes, ar to nepietiek pilnvērtīgam darbam. Salīdzinot ar mājas DSL ātrumu – 512 Kbps, tas ir mazāks. Tomēr 3G iespēju robežas jau tiek paplašinātas.
3GSM kongresā «Ericsson», «Vodafone» un arī «Nortel» demonstrēja HSDPA tehnoloģijas, ar kurām datu pārraides ātrums tīklā sasniedza 3,6 Mbps, kamēr izstādē pieejamie vadu termināļi nodrošināja divreiz mazāku ātrumu. Šādu ātrumu mobilajos sakaros jau šajā ceturksnī Vācijā, Nīderlandē un Austrijā piesolīja «Deutsche Telekom» un «T-Mobile», maijā Itālijā «Telecom Italia» , bet rudenī Francijā un Lielbritānijā – «Orange».
LMT pirmais Latvijā saviem klientiem piedāvāja EDGE un UMTS datu pārraidi, kā arī LNT un TV5 vērošanu tiešraidē mobilajā televīzijā, bet ar ātrumu 65 kilobiti sekundē, kas ļauj vērot televīzijas pārraides mobilajā tālrunī par 5 santīmiem minūtē.
«Triatel» ir pašlaik visātrākais. «Triatel» piedāvā izmantot datu pārraidi ar ātrumu līdz 2,4 megabitiem sekundē, kas esošajā tīkla pārklājuma zonā strādā ar vidējo ātrumu 1 Mbps, apliecina Raimonds Peļņa, mārketinga un pakalpojumu attīstības nodaļas vadītājs. Turklāt rudenī plānots palielināt piedāvātā bezvadu interneta pieslēguma ātrumu līdz 3,1 Mbps.
Vita Sirica, «Tele2» pēcapmaksas produktu vadītāja, atgādina, ka pērnā gada nogalē «Tele2» pirmā piedāvāja trešās paaudzes mobilos sakarus ar UMTS tehnoloģiju: «"Tele2» piedāvā datu pārraidi ar ātrumu līdz 384 kilobitiem sekundē, kas ir pietiekami, lai pilnībā izmantotu tirgū pieejamās iespējas – veiktu videozvanus, sērfotu internetā, saņemtu un sūtītu e-pastu, skatītos mobilo TV. Šobrīd «Tele2» UMTS tehnoloģiju nodrošina Rīgā, bet ārpus tās datu pārraide automātiski pārslēdzas uz GPRS.«
«BITE Latvija» trešās paaudzes (3G) mobilos pakalpojumus sniegšot jūnijā. «BITE plus» lietotāji varēs vērot tiešraides no 20 pasaules TV kanāliem un piekļūt dažādu Latvijas TV programmu arhīviem, kas pielāgoti 3G pakalpojumam. Tāpat Latvijas un Lietuvas tirgos tiks prezentēti citi 3G jaunumi, piemēram, videozvani un daudzi citi pakalpojumi, sola «BITE grupas» izpilddirektors Mārtens van Engelands. Lielāku datu pārraides ātrumu (2–3 Mbps) BITES klientiem nodrošinās arī HSDPA tehnoloģija.
Tā visjaunākās tehnoloģijas, aparāti un ātrumi, kurus Barselonā GSM sasniegumu izstādē varēja tikai pamēģināt, šogad ienāks arī Latvijā.
***
UZZIŅA
3GSM GADA BALVAS
MOBILĀS INOVĀCIJAS
Labākās inovācijas «Spinvox» balss pasta pārvēršana par tekstu
MOBILĀS IZKLAIDES
Labākā spēle «I-play» «Skipping Stone»
Labākais mūzikas pakalpojums Hi3G «Access AB–3 Music»
Labākais video pakalpojums «Tapuz people» BLOGTV
Labākā sporta izklaide «Alcatel» «Live Sailing»
PROGRAMMAS MOBILAJĀM IERĪCĒM
Labākais produkts uzņēmumiem iPass «iPass Corporate Access»
Labākās mobilās apziņošanas pakalpojums «Cognima Shozu»
PLAUKSTDATORI UN IERĪCES
Labākā GSM ierīce «Nokia» «Nokia 8800»
Labākā 3GSM ierīce «Motorola» «Motorola RAZR V3x»
Atzinība par ierīci «Nokia» «Nokia N70»