Vai jums ir nācies bezspēcīgi noskatīties kā jūsu suns atkal ir izbradājis puķu dobes un izrakņājis mauriņu, un līdz balss aizsmakumam saukt suni, kurš priecīgi aizskrējis apriet riteņbraucēju? Varbūt jūsu pieredze ir vēl bēdīgāka un mīļais ģimenes draugs aizgājis bojā, izskrienot uz ielas, tikai tāpēc, ka kāds atstājis vaļā vārtiņus?
Gandrīz jebkura suņa uzvedības izpausme ir normāla no suņu sabiedrības viedokļa. Skrienot pakaļ citiem suņiem, lecot uz cilvēkiem, suns vienkārši izturas kā suns. Tik pat saprotama ir viņa riešana, brīdinot par savu klātbūtni, tāpat kā teritorijas iezīmēšana, apčurājot rūpīgi loloto rododendra krūmu, kas pēc šādas apiešanās jūtami sanīkst. Pat nevajag pieminēt tādas suņa uzvedības izpausmes kā bedru rakšana, kārtīga izvārtīšanās pēc iespējas “smaržīgākā” vietā, tiekšanās pēc brīvības, pārlecot pāri sētai vai izrokoties tai pa apakšu. Diemžēl šāda suņu uzvedība apgrūtina saimnieku dzīvi un ir nepieņemama, tāpēc sunim ir jāpieņem noteikumi, kurus izvirza suņa saimnieki vai kaimiņi. Visi suņi un visi dārzi nav vienādi. Noteikti ir vietas, kur neieslodzīts vai nepieķēdēts suns, dārzs un cilvēks atrodas harmonijā. Tomēr nevar teikt, ka iepriekšminēto problēmu arī šādā vidē nav.
Lai tās atrisinātu, ir radītas ierīces, kas palīdz sunim saprast, ko kurā brīdī drīkst darīt un ko ne, kur ir viņam atvēlētā teritorija, kā arī dzīvnieku īpašniekiem bez liekas kliegšanas un dzīvnieka pārmācīšanas ātri paskaidrot, ko viņš no sava mīluļa grib, arī tad, ja suns atrodas simts un pat vairāk metru attālumā no saimnieka vai vispār ir atstāts mājās viens pats.
Par suņu teritorijas iežogošanas sistēmām – radiosētām mums pastāstīja SIA „Zoona” vadītājs, veterinārārsts Pēteris Dambergs.
Radiosētas uzdevumi.
Primārais radiosētas uzdevums ir nodrošināt, lai suns nepamet viņam paredzēto teritoriju, kā arī neielaist suni tur, kur to nevēlamies (dārzā pie puķu dobēm, kociņiem, iebraucamiem vārtiem u.c.).
Gadījumi, kad radiosēta palīdz
Radiosēta ir risinājums mājām, ap kurām žogu vispār nav vai arī suns žogu kaut kādā veidā šķērso – lec pāri, izrokas pa apakšu vai arī vārti dienas laikā paliek vaļā. Tagad ļoti daudzi ierīko elektriskos ar pulti atveramos vārtus, un suns iemanās izšmaukt ārā tajā brīdī, kad saimnieks atver vārtus, lai iebrauktu sētā. Suņi mēdz sagrauzt elektrisko vārtu kabeļus. Lielie suņi, pat neko ļaunu negribēdami, atspiežoties var līdz nepazīšanai izstaipīt žoga sieta pinumu. Nereti tiek izpostītas arī puķu dobes vai apčurājot tiek iznīcinātas tūjas un citi apstādījumi. Radiosēta būs noderīgs palīgs, lai izvairītos no šādām situācijām, jo vienlaikus var ierobežot gan apkārtējo teritoriju, gan atsevišķas puķu dobes, tūjas un citus objektus. Radiosētas iespējas ir gandrīz neierobežotas, jo iespējams nožogot jebkādas formas un izvietojuma teritoriju vai objektus, taču ir vērts paturēt prātā, ka arī sunim ir jāatvēl vieta dārzā. Tāpēc nav vēlams veidot sarežģītas ierobežojumu shēmas ar šaurām taciņām, jo visticamāk, ka jūsu mīlulis izvēlēsies vietu, kur nav jālaipo, bet paliks vietā, kur var brīvi pārvietoties vai justies droši.
Radiosētas darbības princips un uzstādīšana
Radiosētas darbību nodrošina raidītājs, kas raida zemas frekvences radiosignālu pa vadu, kas ir ierakts kā robežlīnija, ko suns nedrīkst šķērsot. Pie suņa kakla siksnas ir piestiprināts uztvērējs, kas uztver radiosignāla impulsus no vada. Ja suns pietuvojas vadam, uztvērējs izdod brīdinājuma skaņas signālu, ja suns turpina virzīties uz priekšu, tas saņem statiskās strāvas korekciju, kas liek sunim pārtraukt kustību. Statiskās strāvas sitiens ir līdzīgas intensitātes, kā dažkārt “iesit” televizora ekrāns vai mašīnas durvis.
Pirms radiosētas uzstādīšanas būtu vēlams ieskicēt dārza plānu uz papīra un izdomāt, kā visefektīvāk izmantot robežvadu. Uzstādot radiosētu, jāņem vērā, ka raidītājs – neliela izmēra kastīte - jānovieto sausā vietā un jāpieslēdz pie parastas elektrības rozetes. Dažkārt raidītājus pieslēdz esošo elektrisko vārtu elektrības kastēs vai vienkārši ievieto garāžā vai saimniecības ēkā. Radiosētas robežvads sākas un beidzas raidītājā, tātad vads veido noslēgtu cilpu, kuras iekšpusē suns var brīvi pārvietoties, bet nevar šķērsot vai pietuvoties tās malām. Svarīgi ir atcerēties, ka robežvada signālu ir iespējams neitralizēt/ dzēst, tādējādi var norobežot vairākus atsevišķus objektus un vienlaikus ļaut sunim iet tiem apkārt, bet ne pietuvoties. Lai nebojātu dārza ainavu un vads nemaisītos pa kājām, parasti to nomaskē, paliekot zem velēnas, mulčas vai vienkārši ierokot zemē ne dziļāk par 5-7 cm. Vietās, kur vadam jāšķērso celiņi vai iebrauktuves, vēlams vadu ielikt kādā vecā dārza caurulē vai gofrā un palikt zem bruģētā celiņa vai flīzes. Taču, ja vads nebojā dārza ainavu, to var stiprināt jau pie esošās sētas ar savilcējiem vai vienkārši piespiest pie zemes ar āķiem (līdzīgi kā teltis).
Atkarībā no tā cik liela teritorija tiek ierobežota, un dārza shēmas sarežģītības radiosētas uzstādīšanai nepieciešamas pāris stundas vai arī 1-3 dienas.
Radiosēta ir efektīvs palīglīdzeklis dārza un dzīvnieka pasargāšanā. Svarīgi ir pareizi iepazīstināt suni ar jaunajiem noteikumiem tā, lai ne tikai saimnieks, bet arī suns iemācās un saprot savu vietu. Šim nolūkam radiosētai ir pievienota instrukcija, kur soli pa solim ir aprakstīts kā suns jāiepazīstina ar jauno teritoriju un noteikumiem. Dzīvnieka īpašnieks ir atbildīgs gan par to, lai suns būtu drošībā, gan par to, lai apkārtējie netiktu apdraudēti. Radiosēta nodrošina sunim brīvību un drošību, tomēr maksā nesalīdzināmi mazāk kā parasta sēta.
Tā ir vienkārši un ātri uzstādāma, uzticama un droša, un, pareizi apmācot dzīvnieku, arī ļoti efektīvs risinājums. Tā palīdz noskaidrot “suņa vietu“ saimnieka dārzā, pagalmā arī mājas iekšienē. Radiosēta dod iespēju pasargāt puķu dobes vai citus objektus pagalmā no postījumiem, ko var radīt jūsu mīlulis.