/nginx/o/2018/07/14/8976781t1h42f8.jpg)
Zobu balināšana ir efektīvs, drošs un saudzīgs veids, kā iegūt žilbinošu smaidu. No medicīniskā viedokļa, šī ir vieglākā procedūra zobārstniecībā, speciālisti to uzskata par kosmētisku procedūru. Zobu notīra mehāniski vai uz to iedarbojas ar balinošām vielām, kuru molekulas no zoba emaljas izspiež tā krāsu molekulas. Rezultātā zobi kļūst gaišāki, bet ne trauslāki.
Pirms sākt zobu balināšanu, der zināt, ka iespējams izmainīt tikai zobu krāsu — mutē esošās plombas, kronīši un porcelāna plāksnītes saglabās esošo toni. Plombēts zobs pēc balināšanas var kļūt plankumains. Ārstam ir grūti prognozēt, par cik toņiem zobi kļūs gaišāki. Pirms šīs procedūras vajadzētu padomāt arī par to, vai iedomātais tēls ar izteikti gaišiem zobiem mūsu platuma grādos neizskatīsies nedaudz komiski. Varbūt labāk vairāk nosauļoties, lai brūnā āda un gaišie zobi izteiktāk kontrastē?
Metode: ar zobu pastu
Katram cilvēkam ir ģenētiski noteikta zobu krāsa. Ja tā ir gaiša, par zobiem tik un tā jārūpējas, Piemēram, kafijas, sarkanvīna, tējas, cigarešu un citu vielu ietekmē zobi kļūst dzeltenīgi brūni. Mājās zobu mirdzumu viegli un ērti var atjaunot, lietojot aptiekās nopērkamo balinošo zobu pastu. Tās sastāvā ir abrazīvas daļiņas, kas no zobiem mehāniski notīra aplikumu, taču neskar dziļākos zoba slāņus,
Pluss: lēta un ērta metode.
Mīnuss: efekts minimāls; ilgstoši lietojot, zobi var kļūt jutīgi.
Cena: sākot no Ls 1.
Metode: mājās, bet gandrīz profesionāli
Zobārstniecības iestādē izgatavo speciālas, attiecīgā žokļa zobiem atbilstošas un piegulošas individuālās karotes jeb kapītes. Mājās tajās jāiepilda gēls (var iegādāties zobārstniecības kabinetā), kas satur 10% karbamīdperoksīda. Kape jānēsā divas stundas katru dienu 1–2 nedēļas. Ērtāks variants ir balināšana naktī — vakarā mutē uz 12 stundām ievieto ar gēlu pildīto karoti. Šādi balinot zobus, procedūra jāatkārto vienu nedēļu katru dienu. Ja rodas smaganu kairinājums un iekaisums, jādodas pie ārsta. Uztraukumam par procesa pārtraukšanu nav pamata — šādos gadījumos parasti maina (saīsina) balināšanas ilgumu vai uz neilgu laiku to pārtrauc, lai koriģētu kapīti. Kādu laiku pēc šā kursa ieteicams izvairīties no produktiem, kas ietekmē zobu krāsu.
Pluss: efektīvāka metode nekā balinot ar pastām, lētāk nekā balināšana zobārstniecības kabinetā.
Mīnuss: dārga metode; iespējamas komplikācijas — pārejošs zobu jutīgums.
Cena: sākot no Ls 200.
Metode: profesionāla balināšana
Līdzīgi kā zobus balinot mājās, arī mediķi izmanto speciālu gēlu vai šķidrumu, kas satur 15–35% ūdeņraža pārskābes. Ārsts izolē smaganu, uzliekot zobiem šo vielu. Tā sāk darboties brīdī, kad ārsts īpašo vielu sajauc ar akseleratoru. Ir metodes, kur akselerators ir īpaša gaisma vai lāzers, kura ietekmē zobs balinās. Vēlamais efekts tiek sasniegts stundas laikā, bet 48 stundas pēc balināšanas nepieciešams ievērot ārsta norādījumus. Atkarībā no dzīvesveida un ģenētikas, baltais smaids saglabājas no viena līdz trim gadiem. Nav pareizi domāt, ka zobiem pēc balināšanas dažādi krāsu pigmenti līp klāt vairāk nekā iepriekš — uz ļoti gaišiem zobiem vienkārši ļoti labi pamanāma pat neliela iekrāsošanās. Padoms — ja pēc kafijas, vīna vai tējas dzeršanas nav iespējams zobus izmazgāt, mute jāizskalo ar ūdeni.
Pluss: efektīvi, ilgstoši, profesionāli.
Mīnuss: dārga metode; iespējams pārejošs zobu jutīgums
Cena: sākot no Ls 400.
Zobu balināšana nav ieteicama:
- ja zobi ir ļoti bojāti (kariess, emaljas plaisas, erozijas);
- ja ir gaiši zobi (efekts būs minimāls);
- ja uz zobiem daudz restaurāciju (plombas, kroņi);
- cilvēkiem ar sliktu mutes higiēnu — zobu un smaganu veselības traucējumiem;
- cilvēkiem, kuriem zobi dažādu iemeslu dēļ pārkrāsojušies to augšanas stadijā;
- sievietēm grūtniecības un bērnu zīdīšanas laikā.