Šodienas redaktors:
Marina Latiševa
Iesūti ziņu!

Migrēna — ko darīt?!

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: Publicitātes foto

Atceraties Bulgakova «Meistaru un Margaritu», kad Poncijs Pilāts necilvēcīgās galvassāpēs žēlabaini gaudo: «Indi! Dodiet man indi!»? Tie, kas paši pārdzīvojuši migrēnas lēkmes, zina, ka tā nav eksaltēta poza, jo sāp tā, ka šķiet — galvaskauss pulsējot pa šuvēm veras vaļā...

Kā izpaužas migrēna?

Lielākoties tās ir asas, pulsējošas sāpes pārsvarā vienā galvas pusē. Tomēr tās var izstarot arī pa visu galvu, kakla mugurējo daļu, uz sejas, ap acīm vai deguna blakusdobumu rajonā.

Lēkmes var ilgt no četrām stundām līdz pat vairākām diennaktīm.

Migrēnas satelīti var būt reiboņi, slikta dūša, vemšana; nepatika un jutība pret gaismu un troksni, redzes traucējumi (t. s. aura).

Kaut arī migrēnai raksturīgas daudzas ļoti nepatīkamas sajūtas, kopumā tās neatstāj paliekošu iespaidu uz organismu. Lēkmju starplaikā cilvēks ir praktiski vesels.

Nereti novērojama arī t. s. menstruālā migrēna, kas var sākties dienu vai divas pirms menstruācijām. To, iespējams, rada hormonu izmaiņas organismā.

Kas notiek galvā?

Lēkmes brīdī tiek traucēta galvas smadzeņu apvalka asinsrite (apasiņošana). Tas nozīmē, ka vajadzīgā daudzumā šūnām netiek piegādāts skābeklis. Lai izlīdzinātu šo procesu, smadzenēs savukārt paplašinās citi asinsvadi. Tādējādi pastiprinās asinsvadu sieniņu pulsējošās svārstības, kas izsauc sāpju simptomus.

Migrēnas veidi

Parastā migrēna. Raksturīgi, ka sākotnēji tā lokalizējas acs ābolu, deniņu vai pakauša ārējā paugurā, pēc tam izplatās pa visu galvas pusi. Deniņos izspiežas nepatīkami pulsējoša artērija, bet seja kļūst bāla. Šos simptomus var pavadīt arī īslaicīgs acs ābolu nekustīgums, redzes dubultošanās, runas un jutības traucējumi, kā arī sāpīgas spazmas vēderā, caureja, slikta dūša vai pat vemšana.

Klasiskā (oftalmoloģiskā) vai migrēna ar auru. Šis veids sastopams krietni vien retāk un piemeklē aptuveni 7–10% gadījumu. Blakusefekti parasti ir saistīti ar redzes traucējumiem: neskaidru attēlu, redzes asuma pazemināšanos, miglošanos un pat īslaicīgu aklumu.

Iegaumē!

Migrēnas radītās sāpes pastiprina: skaļš troksnis, spalgas skaņas, spilgta gaisma, garīga pārslodze, asas kustības, kā arī klepus un šķavas.

Ne saukta, ne aicināta...

Lai saprastu migrēnas izcelsmi, mediķi ir meklējuši atbildes kopš senseniem laikiem — to skaitā gan Hipokrats, gan Avicenna. Daži zinātnieki uzskata, ka pie visa vainīgi iekšējās asinsrites traucējumi. Citi savukārt domā, ka cēlonis ir trombocītu patoloģija. Izskanējis pat pieņēmums, ka iemesls ir t. s. laimes serums jeb serotonīns (bioloģiski aktīva viela, kurai ir būtiska nozīme augstākās nervu sistēmas darbībā, vielmaiņā un asinsspiediena regulēšanā). Mediķi pieļauj, ka serotonīna līmeņa svārstības izraisa ļoti spēcīgas izmaiņas asinsvados. Kad dzeram, piemēram, kafiju vai konjaku, serotonīna daudzums plazmā pazeminās (tas pārsvarā nokļūst urīnā). Tā nu mūsu iedzertā kafija vai konītis pēc brīža jau atsaucas spēju, pulsējošu sāpju veidā, plēšot galvu uz pusēm. Taču vairākums speciālistu uzskata, ka visizplatītākais migrēnas iemesls ir stress, nogurums un miega traucējumi. Starp citu — mazsvarīgs faktors nav arī laika prognoze...

Kaut arī vēl arvien nav atrastas efektīvas zāles pret migrēnu, tomēr pastāv dažādas metodes, kas spēj ja ne pilnībā atbrīvot no mokām, tad vismaz padarīt lēkmes vieglākas. Tā, piemēram, manuālās terapijas speciālisti ar īpašiem paņēmieniem prot iedarboties uz galvaskausa kauliem. Precīzi uzspiežot uz punkta, kur pie deniņu kaula piestiprināts apakšžoklis, viņi atjauno normālu asinsrites darbību.

Ar skalpeli pret migrēnu

Mediķi turpina meklēt ceļus, kā cīnīties ar migrēnu. Nesen amerikāņu ārsti izmēģinājuši pat speciālu operāciju. ASV zinātnieki izteikuši varbūtību, ka migrēnu izsauc muskuļu spazmas, kas savukārt izraisa nervu iespīlējumu.

«Pirms iejaucamies operatīvi, vispirms veicam injekciju, kura paralizē vajadzīgo muskuli pat vairāku nedēļu garumā,» stāsta Klīvlendas (ASV) Migrēnas izpētes centra pamatlicējs Brahmans Haijurons. «Ja šajā laikā parādās pozitīvs efekts, t. i., lēkmes izbeidzas vai noris ļoti vieglā formā, tad ķeramies pie operācijas. Manipulācija notiek pa nelielu iegriezumu, tāpēc nekādu redzamu pēdu nepaliek. Operācija aizņem apmēram stundu vispārējā vai vietējā narkozē,» stāsta ķirurgs.

Tās būtība: pilnīga (vai daļēja) migrēnu izsaucošā muskuļa izņemšana. Runa ir par to muskuļu segmentiem, kuri atrodas starp uzacīm, kakla aizmugurējā daļā, deguna starpsienā vai košļāšanas muskulī. Kā rāda veikto operāciju statistika, 90% gadījumu migrēna tiek likvidēta pilnībā vai ievērojami samazinātas tās izpausmes. Tomēr, uzsver amerikāņu ārsts, operācija jāveic tikai tad, kad lēkmes ir mokošas un biežas.

Arī adatu refleksoterapija (akupunktūra, aurikuloterapija u.c.) ir ārkārtīgi iedarbīga metode. Ārstēšana, kā skaidro ķirurgs, notiek, iedarbojoties uz veģetatīvo nervu sistēmu.

Kas nepieciešams mājas aptieciņā

Ja esat ievērojuši — ļoti svarīgi īstajā brīdī iedzert pretsāpju tableti. Vienam tas būs aspirīns, analgīns, ibuprofēns, citramons, saridons vai arī kāds cits daudz spēcīgāks analģētiķis. Mediķi bieži vien iesaka arī nošpu, spazmalgonu, diklofenaku vai dedalgīnu. Minētie līdzekļi kopā ar stipru tēju vai minerālūdeni var labi palīdzēt.

Tomēr jāuzsver, ka tikai ārsts vislabāk zinās, kuri medikamenti šajās situācijās būs vispiemērotākie tieši jums. Tāpēc nekādu eksperimentu pēc saklausītiem paziņu nostāstiem!

Jāpiebilst, ka galvassāpes ir tuvā radniecības pakāpē ar vēl kādu kaiti — depresiju. Kur nervozēšana un stress, tur parasti uzglūn arī migrēna. Tieši tāpēc mediķi bieži vien paraksta dažādus antidepresantus.

Ar smaržu pret stresu

Pierādīts, ka no stresa un dažādām nervu kaitēm sekmīgi var tikt vaļā ar aromterapiju. Speciālisti iesaka majorāna, citrona, melisas, eikalipta, rozmarīna, priedes, egles, lavandas, piparmētras, rožu un ilangilanga ēteriskās eļļas (ierīvēt deniņus un pieres daļu pie matiem), kā arī baziliku, vīgriezes, apiņus un kumelītes. Tomēr ne visos gadījumos šīs dabas veltes ir ieteicamas, jo tieši asas smaržas var būt viens no galvassāpju izsaucējiem. Tas pats attiecas arī uz hatha jogu. Kādam efektīvi var palīdzēt, piemēram, stāvēšana uz galvas divreiz dienā (sākumā 15 sekundes, vēlāk jau pusotra minūte). Šajā laikā smadzenes saņem ļoti lielu asins pieplūdumu. Tomēr ne katram tas līdzēs — kādam, iespējams, šos vingrinājumus ārsts pat kategoriski aizliegs.

Tautas gudrības, kā mazināt galvassāpes:

  • jāapēd ābols,
  • pie deniņiem jāpieliek ledus gabaliņi,
  • uz pieres jāuzliek auksta kāpostu lapa vai jāuzklāj vēsas ceļmalītes lapas,
  • pie deniņiem jāpatur svaigas citronu miziņas (ja nav alerģijas pret ēteriskajām eļļām),
  • jāpamasē deniņi un galvas pamatne,
  • ap galvu stingri jāapsien auksts, samitrināts dvielis,
  • uz pieres un acīm jāuzklāj auksta komprese,
  • jāatguļas tumšā, klusā, labi izvēdinātā telpā.

Uzmanies!

Uzturā prātīgi jālieto produkti, kuri provocē galvassāpes. Piemēram, specifiskie sieri ar asu, smakojošu aromātu; žāvēti gaļas izstrādājumi; marinētas siļķes; kokakola; rieksti un pupas; šokolāde.

Viens no tipiskākajiem migrēnas izraisītājiem ir alkohols. Sevišķi sausie, sarkanie vīni, alus un šampanietis.

Komentāri
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu