/nginx/o/2018/07/14/8984485t1h469e.jpg)
«Veidojot košumdārzu, es nesteidzos. Tas ir ilgstošs un nepārtraukts process, jo par dārza izskatu var spriest tikai kādā trešajā gadā pēc tā izveidošanas,» uzsver dārzu iekārtotājs Juris Ogle, kura virsvadībā apzaļumotas daudzas privātmājas Jūrmalā, Carnikavā, Piņķos un citviet. «Man ir svarīgi radīt košumdārza koptēlu. Tādu, lai tas izskatītos labi ne tikai vasarā, bet arī rudenī un ziemā.»
Dārzs cilvēkam ir tikpat nozīmīga dzīvestelpa kā dzīvojamā istaba vai virtuve. Tas priecē acis, tajā – it īpaši vasarā – tiek pavadīts daudz laika. Taču jārēķinās arī ar faktu, ka dārzs nav lēts prieks. Ja tas jāiekārto no nulles, var izmaksāt pat pusi no mājas cenas.
Ja dārzu iecerēts iekārtot no jauna, vispirms nepieciešams vietu uzmērīt, lai varētu izgatavot projektu. Nākamais solis ir projekta skice, tad tāmes sastādīšana un visbeidzot – dārza iekārtošana.
Tikpat vērtīgs kā virtuve
Viens no svarīgākajiem uzdevumiem ir izveidot dārza zonējumu – pie ēkas ieejas izplānot dekoratīvo zonu ar priekšdārzu, t. s. dzīvojamo dārzu, kurā atrodas dārza mēbeles, kamīns, notiek saviesīgā dzīve. Tikpat būtisks ir celiņu plānojums un tā seguma izvēle, lai celiņi izskatītos gaumīgi un būtu pieskaņoti ēkām.
Uzņēmēja Aleksandra Sproģa ģimenes 1800 m2 plašo piemājas laukumu Juris Ogle apzaļumoja pērn no pavasara līdz rudenim. Pasūtītājiem nebija īpašu vēlmju, vienīgi gribēja, lai mājas tuvumā tiktu atstāts paliels, ar augiem neapstādīts laukums zālienā, kur bērniem dzenāt bumbu.
Dārzā vismazāk kopšanas prasa pareizi ierīkots zāliens. Tiesa, tas ir regulāri jāpļauj. «Visā teritorijā nolīdzinājām augsni, uzklājām aptuveni piecpadsmit centimetru melnzemes un zālienam paredzētajās vietās iesējām sēklu maisījumu Sports, kas ir izturīgs pret izmīdīšanu. Lai nevairotos nezāles, reizi sezonā jāizsmidzina preparāts Starane, kas iznīdē divlapjus, pienenes,» norāda J. Ogle.
Akmens, zāliens un mūžzaļo saliņas
Lai dārza ainava būtu skaista visos gadalaikos, veido jaukta tipa stādījumus. Šādiem stādījumiem der visdažādākie augi: skujeņi, dekoratīvie krūmi, nelieli lapu koki, graudzāles, ziemcietes, vasaras puķes un sīpolpuķes.
«Gar sētu stādījām tūjas, taču ne viscaur, citādi dārzs izskatītos kā ierobežota kaste. Mājas priekšā stādīju flamingo kļaviņu, jo tās lapotnes gaiši rozā tonis skaisti izceļas uz tūju zaļā fona,» uzsver speciālists un piebilst, ka Jūrmalas augsne ļoti patīk rododendriem un acālijām, tāpēc tos esot bagātīgi sastādījis gar dārzā ierīkoto baseinu.
Košumdārzā bagātīgi izmantoti dažādu formu un krāsu skujeņi, kas sastādīti nevis izklaidus, bet dobē ar apdobi. Augsnei uzbērta mulča, kas neļauj augt nezālēm.
J. Ogle par universālu augu, kas iederas vai jebkurā kompozīcijā, nosauc miskanti. «Šo daudzgadīgo graudzāli var stādīt, kur grib, visur labi izskatīsies.»
Bet īpašs prieks dārza iekārtotājam ir par celiņu, kas izveidots no oļiem, kas vesti no Vangažu grantskarjerām. «Vispirms ir jāizveido labs pamats. Celiņa meistars Jānis Rimša sāka ar virszemes slāņa noņemšanu, tad nolīdzināja augsni, uzbēra šķembas, katru kārtu pamatīgi noblietējot. Pāri šķembām lēja betona javu un tad lika oļus. Lai tie būtu ideāli taisni, piedzina ar gumijas āmurīti.» J. Ogle uzsver, ka vienādus dārzus nav iespējams izveidot, jo dārzs ir dzīvs, tajā notiek nepārtrauktas pārmaiņas.
Daži no daiļdārzā izmantotajiem augiem
Rietumu tūja:
• augstums – 4 m; platums – 1,5 m
• blīvs konisks vainags, smaragdzaļa krāsa
• labi jūtas gan saulainā vietā, gan pusēnā. Nepieciešama trūdvielām bagāta, vidēji mitra smilts māla augsne. Jutīga pret ilgstošu sausumu. Ļoti dekoratīva forma, kas piemērota dzīvžogiem
Kadiķis:
• šim mūžzaļajam krūmam vai kokam ar asajām adatveida skujām ir ap 60 sugu. Kadiķim piemīt vislielākā formu dažādība – no kolonnveidīga koka līdz zemām, bļodveida, piramidālām, apaļām un citām krūmveida formām
• aug saulainā vietā vai pusēnā (gaismprasības dēļ dēvē par saules pielūdzēju). Patīk vidēji mitra, labi drenēta, vāji skāba vai neitrāla (pH 5,5–6) augsne. Nav ieteicama ļoti bagāta un smaga augsne. Aug lēni, var sasniegt 3 metrus. Lai izvairītos no saules apdegumiem, pavasarī ieteicams apklāt ar agrotīklu
Ligustrs:
• mūžzaļš krūms
• augsnes ziņā neizvēlīgs, vēlams neliels noēnojums. Sausumizturīgs. Ļoti labi pakļaujas mākslīgai formēšanai.
Bargās ziemās var apsalt
Irbeņlapu fizokarps:
• biezs krūms ar izplestu vainagu,
dzeltenu lapojumu un baltiem ziediem
• aug saulainā vietā vai pusēnā. Patīk viegla līdz vidēji bagāta mitra augsne. Mitrumprasīgs. Laba ziemcietība.
Izcili dekoratīvs
Serbijas egle:
• šauri konisks vainags, skujas apakšpusē – krīta baltas
• ļoti dekoratīva, ātraudzīga un ziemcietīga
Parastā čuža jeb klinšrozīte:
• augstums – 0,6 m; platums – 0,6 m
• vainags: noapaļots, blīvs, zaļš, smalki dzinumi
• ziedi: dzeltenā, oranžā vai sarkanā krāsā, lieli
• patīk saulaina vai viegli noēnota vieta. Vislabāk jūtas vidēji mitrā, caurlaidīgā, vidēji bagātā, skābā līdz viegli sārmainā augsnē. Bagātīgi un ilgi zied līdz pat salnām. Apgriež katru gadu pavasarī
Robainā hortenzija:
• augstums – 1–1,5 metri, platums – 1,3 m
• vainags: kompakts, noapaļots, tumši zaļgansārts; ziedi: gaiši – spilgti rozā
• aug vēju aizsargātā, saulainā vietā vai pusēnā. Nepieciešama barības vielām bagāta, vidēji mitra augsne.