/nginx/o/2018/07/14/8985917t1h8d89.jpg)
Ādas sēnīšu slimības ir tikpat senas kā cilvēces vēsture, jo šo planētu apdzīvo daudz ilgāk nekā mēs. Tās pārsteidz negaidīti, un no tām ir grūti atbrīvoties...
Sēnīšu slimības var skart jebkuru cilvēka orgānu, bet visbiežāk tiek inficēta āda un ādas derivāti – mati un nagi, jo tā ir barjera, kas mūs sargā no ārējās vides negatīvās ietekmes, tai skaitā no baktērijām, mikrobiem, kuri izraisa nopietnas saslimšanas. Arī gļotādas – mutē, gremošanas traktā un dzimumorgānos – cieš no sēnīšu uzbrukuma.
Kāpēc tā notiek?
Ādas virsējo – raga – kārtiņu veido ādas šūnas. Tās izdala tauku slānīti, kas sargā organismu ne vien no izžūšanas, bet arī no dažādu mikroorganismu iekļūšanas dziļākajos slāņos. Šeit dzīvo dažādi mikroorganismi, baktērijas, bet par to uzvedību rūpējas ādas pH līmenis, kam ir antibakteriāla iedarbība un vēl citas funkcijas, piemēram, ādas aizsargfunkcija. Izmaiņas pH līmenī provocē slimības attīstīšanos, jo novājinās ādas aizsargfunkcijas un līdz ar to iespējama sēnīšu infekcijas aktivizēšanās un nokļūšana dziļākajos ādas slāņos, radot iekaisumu. Izņemot ādas mikrotraumas, biežākie iemesli, kāpēc tā nespēj aizsargāties pret sēnītēm, saistīti ar organisma vispārējo stāvokli – pastiprinātu svīšanu, vielmaiņas traucējumiem – cukura diabēts, paaugstināts holesterīna līmenis, liekais svars; kāju pietūkums – limfas stāze, vēnu mazspēja, novājināta imūnsistēma (īpaši HIV, onkoloģijas pacientiem), kā arī iekaisuma procesi organismā. Ādas pH līmeni spēj mainīt arī dzimumhormonu svārstības. Plus vēl ārējie faktori – slēgti, neelpojoši apavi, nepiemērots apģērbs, mitrs klimats, vide (baseins, duškabīnes); pārtikas produkti, kas apstrādāti ar antibakteriālām vielām, kuras arī ietekmē sēnīšu attīstību (šo faktoru dēļ bieži vien ir grūti no tām atbrīvoties). Turklāt sēnīšu infekcija biežāk piemeklē nagus, kam bijusi trauma – sasists vai neērtos apavos saspiests pirksts, traucēta apasiņošana, ko var veicināt smēķēšana, mazkustīgs dzīvesveids, kakla un plecu daļas mugurkaula izmaiņas.
Kādas ir izpausmes?
Tā kā sēnīšu sugas ir daždažādas, arī slimības izpausmes ir daudzveidīgas. Sēnītes starp pirkstiem parasti izraisa zvīņošanos un niezi. Ja izsutums ir spēcīgāks, parādās plaisiņas un izteikts balts aplikums. Līdzīgas slimības izpausmes novērojamas arī ādas krokās – cirkšņos, padusēs, zem krūtīm, korpulentākiem cilvēkiem – starp ādas krokām un tajās vietās, kur berzējas apģērbs. (Šajās vietās sēnīte parasti parādās cilvēkiem, kuriem raksturīga pastiprināta svīšana, tāpēc īpaši svarīgi atklāt tās iemeslu un novērst rosinošos faktorus, piemēram, nēsāt atbilstošus apavus un sviedrus uzsūcošu kokvilnas apģērbu.) Iekaisuma vietām ir riņķveida forma, jūtama stipra, nepatīkama nieze un sūrstēšana, parādās apsārtums, izsitumiem redzams izteikts robežvalnītis. Ja ir šāda tendence, pēc mazgāšanās vēlams vienmēr rūpīgi nosusināt ādu un sākt ar pretsēnīšu krēma aplikācijām (2 – 3 nedēļas).
Pēdu un plaukstu ādā sēnīšu infekcija parasti norit ar ekzematizāciju, sausu zvīņošanos un sabiezētu ādas raga slāni – āda kļūst bieza, ar baltu miltveida aplikumu. Ja šo infekciju neārstē, veidojas dziļas, sāpīgas plaisas.
Jauniem cilvēkiem, kuri aktīvi nodarbojas ar sportu, apmeklē solārijus, tātad spēcīgi svīst, arī daudz smēķē, bieži vēdera, muguras, plecu, kakla ādā parādās apaļi, sākumā brūngani vai tumši perēklīši ar minimālu zvīņošanos. Pēc dušas tie kļūst izteikti sārti, ar laiku – balti, un saulē neveidojas iedegums – tātad āda kļūst raiba.
Kā novērst?
Sēnīšu infekcija perinās ilgi un pati no sevis izzūd ļoti reti, it īpaši, ja radīti labvēlīgi apstākļi tās attīstībai, tāpēc vēlams doties pie dermatologa. Tikai analīzes ļauj noteikt infekcijas iemeslu, sēnīšu paveidu un izvēlēties piemērotāko medikamentu. It bieži nepieciešama kombinētā terapija (iekšķīgā un ārīgā) un jāveic dažādas profilaktiskas darbības, piemēram, ja ir nagu sēnīte, – ārstnieciskais pedikīrs. Ārstniecības kurss var ilgt pat 2 gadus un izmaksāt līdz 200 latu. Turklāt, ilgstoši lietojot vienu medikamentu, pret to var izveidoties pieradums (tas nepalīdz), tāpēc, lai sēnīti izārstētu, ir nepieciešams pamainīt zāles.
Cik ātri nags kļūst vesels un atgūst vēlamo izskatu? Viss atkarīgs no tā augšanas ātruma un vispārējā veselības stāvokļa. Turklāt, ja sēnīte bojājusi nagus, jāveic ne tikai ārstnieciski, bet arī profilaktiski pasākumi. Ārstnieciskie ietver pretsēnīšu līdzekļu lietošanu ārīgi, apstrādājot slimo nagu ar atbilstošiem krēmiem un šķīdumiem, gan arī iekšķīgi kursu veidā atbilstoši bojājuma lokalizācijai un plašumam. Vēl ieteicami uztura bagātinātāji, kuru sastāvā ir mikroelementi, olbaltumvielas, lai nagi ātrāk ataugtu. Nepieciešams arī kāju un roku nagu ārstnieciskais pedikīrs un manikīrs – speciālista uzraudzībā notiek naga bojātās daļas pakāpeniska noņemšana un pretsēnīšu apstrāde. Līdzīgā veidā pašam jāveic regulāra nagu apstrāde mājās. Atsevišķos gadījumos iesaka gēla nagu uzaudzēšanu bojāto vietā.
Profilaktiskā nolūkā vēlams lietot dažādus pretsēnīšu kosmētiskos līdzekļus (dezodorantus, krēmus utt.), piemēram, Camillen 60, Yards, Gehwohl.
Tā kā skāba vide darbojas kā antiseptiķis, profilaktiskā nolūkā gan bojātos ādas laukumus, gan visu ķermeni pa reizei var apstrādāt ar atšķaidītu citrona sulu vai skābpiena produktiem (rūgušpienu, kefīru utt.). Pēdas ieteicams pamērcēt arī sālsūdenī vai vieglā etiķūdenī.
Pēc dušas, vannas vai pirts vēlams uzklāt krēmu, lai ātrāk atjaunotu dabisko ādas pH līmeni. Tas arī rada aizsargkārtiņu, neļaujot mikrobiem tikt dziļākajos ādas slāņos.
Dušā ar parastajām ziepēm nevajadzētu mazgāties biežāk kā vienu reizi dienā. Vēlams lietot dažādas eļļas, vitamīnus saturošus mazgāšanas līdzekļus ar pH 5,5, jo parastās ziepes noņem ādas aizsargkārtiņu.
Svarīgi nostiprināt arī vispārējo imunitāti, īpaši rudenī un pavasarī. Sniedziet organismam visu, ko tas vēlas (pilnvērtīgu uzturu un vitamīnus), un atmetiet smēķēšanu! Atcerieties arī, ka imunitāti iedragā stress, tāpēc biežāk smaidiet un krājiet labas emocijas!
Konsultēja dermatoloģe Linda Kapteine.