Šodienas redaktors:
Kārlis Melngalvis
Iesūti ziņu!

Nomierināšanai un līdzsvaram (1)

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: Apollo

Zāles vien neirozes gadījumā nepalīdzēs, vispirms nepieciešama fiziska slodze un atpūta

Nogurums, sliktas koncentrēšanās spējas, miega traucējumi, galvassāpes, neiecietība pret apkārtējiem cilvēkiem, pastiprināta svīšana un raudulība mēdz liecināt par neirozi, kas mūsdienās ir ļoti izplatīta kaite.

«Neirozes pacienti bieži vien kautrējas stāstīt ārstam par visām savām problēmām, piemēram, seksuālajiem traucējumiem, taču, lai izrakstītu piemērotākos medikamentus – augu līdzekļus, trankvilizatorus vai antidepresantus –, dakterim ir svarīgi par tām zināt,» pastāstīja neiroloģe Daina Jēgere. «Dažreiz nervoziem cilvēkiem ieteicamas arī zāles, kas stiprina asinsvadus un uzlabo smadzeņu vielmaiņu, B grupas vitamīni, jo tiem piemīt tonizējoša iedarbība.»

Neiroze ir pietiekami nopietna kaite, tāpēc jauniešiem, kurus nav izdevies izārstēt ilgstošā laika posmā, ārsts dažkārt izraksta zīmi par atbrīvošanu no eksāmeniem.

Augu tējas vai ķīmiskus medikamentus

Nervus labi nomierina tējas, piemēram, daktera Tereško tēja «Miegam un mieram». Ieteicams izvēlēties tēju maisījumu, lai uzņemtu dažādas vielas, un dzert ne tikai nomierinošu, bet arī organismu spēcinošu tēju. Daktere D. Jēgere iesaka lietot Latvijā, nevis tālās zemēs augušu augu tējas, jo daba ir parūpējusies, lai pašmāju augi labvēlīgi ietekmētu organismu.

Nomierinošas īpašības piemīt daudziem augiem: baldriānam, melisai, māterei, apiņiem, vilkābelei u. c., taču jārēķinās, ka katrs organisms uz noteiktu augu var reaģēt atšķirīgi. Piemēram, baldriānam piemīt laba nomierinoša iedarbība, taču dažiem cilvēkiem tas izraisa uzbudinājumu.

Jāraugās, vai dabas preparāti sader ar citām zālēm, ko cilvēks lieto. Piemēram, asinszāle, ko lieto pret depresiju, var neitralizēt daudzu citu medikamentu iedarbību.

Aptiekās nervu nomierināšanai nopērkami vairāki līdzekļi, piemēram, «Sedatif», «Capadol», «Dormiplant», «Relaxen» un citi, kurus izvēlas atkarībā no tā, vai nervozitāti pavada miega un sirdsdarbības traucējumi, galvassāpes vai slikta dūša. Piemēram, ja nemieru un nogurumu pavada sirdsklauves, taču kardiogramma neliecina par nopietnām izmaiņām sirdī, var palīdzēt augu valsts preparāti «Cardiplant» vai «Kardiovital». Parasti nomierinošie līdzekļi mazina dažādus ar trauksmi saistītus traucējumus.

«Pacientam, kuram jau vairākus gadus nav līdzējuši baldriāna pilieni, dodu aizpildīt depresijas testu,» teic ārste. «Ja atbildes liecina par vidējas pakāpes depresiju, augu valsts preparāti nelīdzēs. Tad jālieto antidepresanti, ko nelielās devās var izmantot arī neirozes gadījumā, piemēram, lai novērstu trauksmi pirms eksāmeniem. Trankvilizatorus (stiprus nomierinošus līdzekļus) nedrīkst lietot ilgāk kā sešas nedēļas, jo pie tiem rodas pieradums.

Gadījumā ja cilvēkam ir pastāvīgi miega traucējumi, tie ir jāārstē – regulāra nomierinošu līdzekļu lietošana nekādu labumu nedos. Tad 2 – 3 nedēļas ārsta izrakstītas zāles dzer katru vakaru un pēc tam lieto augu preparātus. Tabletes ieņemšana izraisa miegu ne tikai fiziski, bet arī psiholoģiski kā ierasts rituāls pirms aizmigšanas.

Bērnu organisms ir jutīgāks un labāk reaģē uz augu valsts preparātiem nekā pieaugušajiem. Daktere D. Jēgere teic, ka mazuļiem nekaitēs «Novo passit» vai «Persen», arī baldriāna pilieni, ja vien tie nerada uzbudinājumu. Melisas eļļa, ko lieto ārīgi, ne tikai nomierina, bet noņem arī galvassāpes. Ne tikai bērniem, bet arī grūtniecēm bieži vien kā nomierinošu un nervu sistēmu stabilizējošu līdzekli iesaka magnija un vitamīna B6 preparātus («Magvit», «Magne B6», «Magnerot»).

Vajadzīga arī fiziska slodze

Neirotiski cilvēki ir saspringti, tāpēc nevar aizmigt, jo liekas gultā ar stīvu, sasprindzinātu muguru un vēl ilgi domā par satraucošajiem dienas notikumiem. Tad var līdzēt miega līdzekļi, piemēram, «Notta» vai «Sedatif», taču ieteicams apgūt arī autogēno treniņu vai veikt relaksējošu masāžu apkakles zonai, nodarboties ar jogu, kalanētiku vai pilatēm. Fiziska slodze palīdz uzturēt normālu muskuļu tonusu, uzlabo asinsriti, limfas atteci, mazina sāpes un līdz ar to nomierina.

***

DER ZINĀT

- Augu valsts nomierinošie preparāti iedarbojas lēni (apmēram mēneša laikā), taču efekts ir noturīgs. Ja tie nepalīdz, iespējams, nav izvēlēta pareiza deva vai arī problēma ir tik nopietna, ka nepieciešami ķīmiski medikamenti.

- Vairāku preparātu sastāvā var būt vieni un tie paši augi, tāpēc nav nozīmes lietot vairākus šādus preparātus vienlaikus.

Komentāri (1)
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu