/nginx/o/2018/07/14/8993250t1h9a89.jpg)
Kad uzmetusies aukstumpumpa, tautā mēdz sacīt: «Nevajag bučoties caurvējā,» un sava patiesība šajā teicienā ir – caurvējš, saaukstēšanās un citi organismam nelabvēlīgi apstākļi var ierosināt herpes vīrusa aktivizēšanos.
«Lielākā daļa cilvēku domā, ka herpes vīruss izpaužas tikai ar vienkāršu nevainīgu aukstumpumpu, taču patiesībā šī infekcija ir ļoti sarežģīta un var būt bīstama,» stāsta RSU tradicionālās infektoloģijas, tuberkulozes un AIDS katedras vadītāja, Latvijas Zinātņu akadēmijas korespondētājlocekle, Latvijas Infektologu asociācijas prezidente, profesore Ludmila Vīksna.
Cilvēkam ir bīstami astoņi dažādi herpes vīrusi, kas ierosina ne tikai visiem zināmās aukstumpumpas, bet arī daudzas smagas slimības, piemēram, vējbakas, Epšteina-Barra slimību jeb infekciozo mononukleozi, noguruma sindromu un citas.
«Kad pirms 30 gadiem studēju medicīnu, pacienti, kuriem diagnosticēts herpes vīrusa ierosināts hepatīts vai meningīts, bija sastopami reti, taču tagad viņu ir daudz vairāk, to var izskaidrot ar precīzāku diagnostiku.Taču pilnīgu statistikas datu par visu herpes vīrusa ierosināto infekciju slimniekiem Latvijā gan nav,» teic profesore L. Vīksna.
Vīruss katram, slimība – tikai dažiem
Parasti ar herpes vīrusu cilvēks inficējas 3 – 5 gadu vecumā, kad organismā izzūd no mātes iegūtās antivielas. Pastāv uzskats, ka kopš desmit gadu vecuma ar herpi ir inficēti 90 – 99% cilvēku.
Ja bērnam mutē ir čūliņas un augsta temperatūra, ārsti tās reti saista ar herpes infekciju, tomēr vairumā gadījumu tieši tā sākas herpes vīrusa ierosināta slimība, teic profesore L. Vīksna. Taču, ja mazulis akūtas inficēšanās reizē saņems pretvīrusu terapiju, pastāv iespēja, ka nākotnē viņš neslimos ar smagām herpes vīrusa infekcijas formām un infekcija izpaudīsies retāk vai nemaz. Bērniem herpe parasti izpaužas ar čūlām mutē, vējbakām vai meningītu un infekciozo mononukleozi.
Herpes vīruss vislabāk jūtas nervu šūnās, taču mitinās arī citur, piemēram, ādā.
L. Vīksna ir ievērojusi, ka cilvēki ar herpi parasti saista tikai izsitumus uz lūpām, taču čūliņas uz pirkstiem, vaigiem, rokām vai augšstilbiem parasti neuzskata par herpes vīrusa izraisītiem.
Vai cilvēks saslimst ar herpes vīrusa izraisītu infekciju, atkarīgs no tā, cik organismā mītošais vīruss ir spēcīgs, un tā daudzuma. Infekcija manifestējas stresa apstākļos. «Stress ir ne tikai tad, ja cilvēks par kaut ko uztraucas, bet ir, piemēram, nosalis vai pārsauļojies. Ja imūnsistēma ir pietiekami spēcīga un vīrusa organismā nav pārāk daudz, cilvēks nesaslimst vai arī viņam tikai pa retam uzmetas kāda aukstumpumpa,» skaidro L. Vīksna.
Pacienti ar novājinātu imūnsistēmu, piemēram, ar HIV inficētie, arī ar herpes infekciju slimo biežāk un daudz smagākā formā. Viņi bieži sirgst arī ar herpetisko hepatītu un meningītu, kā arī cieš no citiem herpes izraisītiem neiroloģiskiem simptomiem.
Pēdējā laikā ārsti un zinātnieki visā pasaulē pievērš lielu uzmanību herpes izraisītajam noguruma sindromam. Ja nogurums kļūst apgrūtinošs, pieaug un kombinējas ar apātiju, noteikti jākonsultējas ar ārstu, jo tas var būt saistīts ne tikai ar pārslodzi, bet arī herpes infekciju, brīdina L. Vīksna.
Ģenitālo herpi, kuras pirmais simptoms ir sāpes dzimumorgānu rajonā, pieskaita seksuāli transmisīvajām slimībām. Visbīstamākā ir ģenitālās herpes sklerozējošā forma, īpaši vīriešiem, kas nozīmē, ka normālu elastīgu audu vietā veidojas saistaudi, tad var tikt traucēta urinācija un citas svarīgas funkcijas, tādēļ, parādoties sāpēm un čūliņām uz dzimumorgāniem, nekavējoties jāvēršas pie ārsta. Savukārt sievietēm ģenitālā herpe var apdraudēt grūtniecības norisi un izraisīt augļa attīstības novirzes.
Nereti herpes vīruss ierosina arī hroniskas muguras sāpes, bet atbilstošas terapijas rezultātā pacientu stāvoklis parasti uzlabojas.
Kad neiztikt bez zālēm
Ja aukstumpumpu ir daudz, tās ir sāpīgas un parādās bieži (vairāk nekā trīs reizes gadā), tām pievienojas temperatūra, slikta pašsajūta, sāk sāpēt zobs, auss vai galva, rodas jušanas traucējumi, noteikti jāiet pie ārsta, jo tas liecina par vīrusa pārmērīgu savairošanos organismā. Tādos gadījumos ieteicams lietot aciklovīra (pretvīrusa vielas) preparātus («Zovirax», «Herpelan», «Virozax» u.c.), taču pilnībā herpes vīrusa infekciju izārstēt nevar. Lai glābtu pacientus, kuri ārstējas slimnīcā ar herpes izraisītu meningītu, meningoencefalītu, hepatītu vai neiroloģiskām saslimšanām, šos preparātus ievada intravenozi. Ģenitālās herpes gadījumā lieto aerosolu «Epigen» (ir arī ziede un šķīdums).
Imūnsistēmas stiprināšanai noder arī dabiski līdzekļi. L. Vīksna iesaka sajaukt sauju diedzētu kviešu, 1/4 granātābola, piecus valriekstus un šo maisījumu lietot vienreiz dienā divas nedēļas un pēc divu nedēļu kursa ieturēt divu nedēļu pārtraukumu. Imūnās sistēmas regulācijai dažkārt izmanto arī levamizolu, kas parasti gan tiek lietots kā antiparazitārs līdzeklis.
Der zināt
- Pētījumi liecina, ka ap 50% slimnieku herpes vīrusa infekcijas uzliesmojums atkārtojas retāk pēc vējbaku vakcīnas.
- Jūtot, ka tūlīt parādīsies aukstumpumpa, dažkārt to palīdz novērst zīmuļveida kosmētikas līdzekļi pret «jauniešu pumpām».