Šodienas redaktors:
Eva Gaigalniece
Iesūti ziņu!

Caurspīdīgas sienas, griesti un grīdas

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: www.la.lv

Stikla bloki ir celtniecības materiāls, kas padomju gados nepamatoti zaudējis savu reputāciju, bet pēdējos gados arvien biežāk interjera un ēku būvē atkal tiek izmantots skaisti un interesanti. Varbūt arī jūs gribat savai mājai kādu sienu vai pat ēkas griestus izbūvēt no stikla blokiem?

Rīgā ir divas firmas, kas piegādā stikla blokus, bet pārējie uzņēmumi tos tikai izplata. Latvijas tirgū ir Itālijā (Florencē) un Čehijā (Bohēmijā) ražoti bloki, kurus varat apskatīt vai nu «Reaton» veikalos, vai «Evinni» birojā. Turpat arī visa informācija par tehniskajām prasībām un materiāli specifisko būvdarbu veikšanai. Vislabākos blokus iegūst no Čehijas smiltīm, kurām ir īpašs sastāvs. Bet stikla blokus ražo arī Vācijā un Polijā.

Kā tos lietot

Stikla blokus var iebūvēt konstrukcijās, aiz kurām ir gaismas avots, vai vienkārši interesantāku telpu veidošanai. No tiem var izbūvēt gan logus un sienas, gan arī griestus un kupolu konstrukcijas. Tādā gadījumā stikla blokus iestrādā armētā betonā, iegūstot stiklbetona konstrukcijas. Tikai jāpārvar aizspriedumi pret šiem materiāliem.

Arhitekte Rita Balode savos projektos reizēm virtuves skapīšu gala sienas veido no stikla blokiem, skapīšu iekšpusē novietojot lampas, kas izgaismo šo interesanto sieniņu. Tādam nolūkam stikla blokus iestrādā koka režģī. Var veidot arī stiklotas starpsienas, kur arī blokus iestrādā koka režģī. Parasti tās veido taisnas, jo liekts koka režģis izmaksātu pārāk dārgi.

Ir pieejams speciāls plastmasas režģis, kurš paredzēts stikla bloku iestrādāšanai, bet «Evinni» ir atteicies no tā ievešanas, jo plastmasa noveco ātrāk par stikla blokiem, tādā veidā sienu darot neglītu.

Tehniskie parametri

Stikla bloki ir pieejami trijos izmēros: 190 x 190 x 80 mm, 240 x 240 x 80 mm un 240 x 115 x 80 mm. Ir pieejami arī stikla noslēdzošie elementi. Viens bloks sver divus līdz četrus kilogramus. Viens stikla bloks maksā, sākot no diviem latiem, bet tā cena var pārsniegt arī piecus latus. Ir nopērkami arī vajadzīgie piederumi: līme, montāžas elementi un krustiņi, kuri dod 6 mm un 10 mm šuves.

Blokiem iekšpusē ir retināts gaiss, pateicoties kuram tiem ir labas siltumizolācijas īpašības. Tie ir labi skaņu izolējoši — līdz 124 Hz troksni ārpusē tie noslāpē gandrīz pilnībā (līdzīga skaņas izolācija kā attiecīgā biezuma ķieģeļu sienai). Siltumizolācijas koeficients nodrošina to, ka pat pie lielām temperatūru starpībām uz virsmas neveidojas kondensāts. Materiālam ir augsta ugunsdrošība — no blokiem mūrēta siena izturētu pat 60 minūšu ugunsgrēku.

Ja tiek lietota tērauda armatūra, sienas ir praktiski nesabojājamas, bet, ja kādi bojājumi rastos, var nomainīt visu sienu vai vienu atsevišķu bloku (tas ir vienkārši, ja siena veidota speciālā režģī, jo mūrētu sienu daļēji atjauno līdzīgi, kā rīkojas, nomainot atsevišķus ķieģeļus). Kā armatūra tiek lietota atbilstoša tērauda stieple ar diametru 8 mm sienām, bet 10 mm — jumtu pārsedzēm un kupoliem. Tomēr arī betona sastāvam un pat izmantotajam ūdenim ir speciālas prasības, kuras jāievēro. Turklāt stikla bloki nav piemēroti nesošo sienu būvei un kopējais vienlaidus sienas laidums nedrīkst būt augstāks par 4 m un platāks par 5 m bez īpašām pārsedzēm un nesošajiem elementiem.

Par skaistumu

Komentāri
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu