Pinnes ir tik parasta un bieži sastopama ādas slimība, ka daudziem nešķiet uzmanības vērta. Kad pusaudzis pirmoreiz saskaras ar šo problēmu, pieaugušie nereti saka: ko tur ārstēt, kad paaugsies, pumpas pāries pašas no sevis. Taču ne vienmēr viss atrisinās tik labi.
Vienam piņņu varbūt nav nemaz, otram tās patiešām pazūd, beidzoties pubertātes periodam, bet trešajam piņņu ir daudz, tās grūti pakļaujas ārstēšanai un ieilgst. Kāpēc tā? Ir dažādas teorijas, bet pārliecinošu izskaidrojumu pētnieki joprojām nav atraduši.
«Mēs ļoti bieži sastopam cilvēkus, kuriem pinnes pārgājušas, bet kosmētiskais defekts ir palicis, jo slimība nav laikus profesionāli ārstēta, pinnes nekontrolēti spaidītas un āda nepareizi kopta,» saka Vīlandes doktorāta dermatoveneroloģe Iveta Vertinska, kuru aicinājām uz sarunu par mūsdienīgām piņņu ārstēšanas iespējām.
– Kā veidojas pinnes?
– Ādā ir tauku dziedzerīši, kurus sīki kanāliņi savieno ar matu maisiņiem. Dziedzerīšu saražotās tauku masas nonāk maisiņos, bet pēc tam pa matu maisiņu atverītēm izdalās ādas virspusē. Mata maisiņā dzīvo baktērijas, kas normālos apstākļos neizraisa nekādus traucējumus, bet, ja maisiņa atvere ir aizsprostota, tauku masas nevar izkļūt ārā un uzkrājas, baktērijas savairojas, maisiņa atvērumā veidojas sausāks taukvielu sablīvējums – komedons, un sākas iekaisums, kuram pastiprinoties mata maisiņa siena sabrūk un process pārņem arī apkārtējos audus. Kāpēc rodas matu maisiņa atveres aizsprostojums, konkrēti nav zināms.
– Pieaugušie pusaudžiem stāsta, ka vainojamas netīras asinis vai arī saldumi, kola, trekni vai pikanti produkti...
– Nē, netīras asinis – tas ir aizspriedums. Arī neviens pārtikas produkts pats par sevi neizraisa pinnes. Ja pinnes ir smagā formā, tad, protams, produkti, kuri kairina kuņģi, vai pārmērīga saldumu ēšana var šo iekaisumu pastiprināt. Bet bieži pie manis nāk pacienti, īpaši sievietes, kuras rūpējas par savu figūru, ēd ļoti veselīgi un regulāri, izvēlas kvalitatīvus dabīgus produktus, kas ir pareizi gatavoti, bet, neskatoties uz to, viņām ir pinnes.
– Kādas sekas var būt ielaistām pinnēm?
– Ja pinnes neārstē vai ārstē nepareizi, tad var veidoties smagākas formas, pēc kurām paliek rētiņas, pigmentācija vai citas grūti labojamas ādas pārmaiņas. Lai tās novērstu, izmanto lāzerterapiju, ādas fotoatjaunošanu, ķīmisko pīlingu – daudz sāpīgākas procedūras, kas prasa laiku un naudu, kā arī pašas par sevi var izraisīt sarežģījumus. Turklāt nav simtprocentīgas garantijas, ka viss izdosies. Tāpēc ļoti svarīgi ir laikus uzsākt piņņu ārstēšanu.
– Vai tas nozīmē, ka, pamanot pinnes, tūlīt jāsāk lietot bezrecepšu līdzekļi vai jāiet pie ārsta?
– Manuprāt, nav pareizi uzreiz skriet uz aptieku vai kosmētikas veikalu un ņemt to, ko reklamē, jo reklāma var būt pārspīlēta, cilvēki to mēdz uztvert nepareizi, un ir nianses, kas reklāmā nav pateiktas. Visi preparāti, kuri dabūjami veikalos vai aptiekās bez receptēm, domāti vieglām piņņu formām. Ja forma ir jau smagāka, tad nepietiek tikai ar lokālo terapiju, ārstēšanai jābūt kompleksai – kā vispārējai, tā lokālai, un tādu var pareizi izraudzīties tikai dermatologs. Nozīmējot antibiotikas, vispirms labāk ņemt strutu uzsējumu, noteikt, kādas baktērijas tur sastopamas un kādi antibakteriālie preparāti uz tām iedarbojas. Ārstējot smagas piņņu formas, ir jādomā arī par pacienta imunitāti. Ja organisma aizsargspējas kaut kādu iemeslu dēļ ir novājinātas, tam grūti cīnīties ar jebkuru infekciju, arī pinnes saasinās. Smagākos gadījumos vajadzīga imūnstimulējoša terapija. Te viena no klasiskām metodēm ir autohemoterapija: pacientam paņem asinis no vēnas un injicē tās muskulī. Tas arī ļauj ar zemāku antibiotiku devu sasniegt labāku rezultātu. Imunitātes stiprināšanai ir arī dažādi preparāti, piemēram, imūnmodulējošais līdzeklis Viusid, kas nodrošina imunitātes līdzsvaru. Kompleksā terapija ietver arī fizikālās terapijas procedūras. Izmanto kvarca lampas, jo UV stariem piemīt antibakteriāla iedarbība, kā arī darsonvalizāciju, kas vienlaikus arī stimulē asinsrinsriti, tāpēc ātrāk notiek ādas reģenerācija un pazūd pinnes.
Sievietēm, kurām ir smagas pinnes, jāpārbauda arī dzimumhormonu līmenis un vajadzības gadījumā jāārstējas pie ginekologa endokrinologa.
– Vai ar pinnēm var doties uz kosmētikas salonu?
– Akūtā stadijā, kad veidojas jaunas pinnes, kas turklāt ir strutainas, jo sevišķi, ja to ir daudz, pirmām kārtām jāārstējas pie dermatologa. Kosmētiskās tīrīšanas vai ādas atjaunošanas procedūras ir jānozīmē tikai pēc akūtās stadijas likvidēšanas. Pēc jebkura iekaisuma procesa uz ādas paliek pigmentācija vai vērojama lobīšanās – tieši tad, lai padarītu ādu skaistu, var doties pie kosmetologa vai kosmētiķa.
– Kāpēc nav ieteicams pinnes spaidīt?
– Cilvēki ļoti bieži izspiež pinnes nepareizi, tā ka matu maisiņš sabrūk, strutas nonāk blakus esošajos audos un infekcija iet plašumā. Tādi lieli infekcijas perēkļi biežāk var atstāt rētiņas un pigmenta plankumus. Vietās, kur visbiežāk ir spiestas pinnes, arī biežāk veidojas jaunas pinnes. Tādēļ pinnes nav jāspaida, bet jālieto lokālā terapija, kas domāta ne tikai dezinficēšanai, bet arī matu maisiņu aizsprostojumu likvidēšanai.
– Kā kopt ādu, ja ir nosliece uz pinnēm?
– Jāatgādina, ka ikvienam cilvēkam ādas kopšana vajadzīga divreiz dienā tāpat kā zobu tīrīšana, tas attiecas gan uz veselu, gan uz problemātisku ādu. Kopšanas līdzekļi jāizvēlas atbilstoši savam ādas tipam. No rīta un vakarā āda ir jāmazgā ar speciālu līdzekli – pieniņu vai mazgāšanas želeju, pēc tam jāattīra ar toniku. Pieniņš vai želeja satur līdzekļus, kuri atmiekšķē atmirušās šūnas, likvidē matu maisiņu aizsprostojumus, bet toniks jeb losjons normalizē ādas pH līmeni. Parasti problemātiskai ādai domātie losjoni satur kādu vieglu antibakteriālu komponentu, kas cīnās ar infekciju. Trešais solis ir mitrināšana, ja āda ir normāla, vai barošana ar krēmiņu vai pieniņu, ja tā ir sausa. Jauniem cilvēkiem reizēm krēms nav nepieciešams. Problemātiskas ādas kopšanai ļoti piemērots ir Granex pretpiņņu komplekss, kurš sastāv no losjona un aerosola. Vispirms lieto kādu sejas mazgāšanas līdzekli, piemēram, no Normaderm vai Lierac aptiekas kosmētikas sērijas, vai kosmētikas veikalos nopērkamos Loreal, Garnier vai citus ādas mazgāšanas līdzekļus. Pēc tam nosusinātu ādu ar vates tamponu notīra ar Granex losjonu. Tīra sejas ādu, izņemot rajonu ap acīm, kakla ādu, dekoltē zonu, un, ja ir pinnes uz pleciem un lāpstiņu rajonā – arī tur. Ar losjonu apstrādā visu ādu, nevis tikai bojātās vietas. Pēc tam aerosolu lieto tieši uz pinnēm. Šis losjons un aerosols atšķirībā no daudziem citiem līdzekļiem neizraisa ādas sausumu un pārmērīgu lobīšanos. Nevajag pārspīlēt ar kopšanas līdzekļu daudzumu – viss, kas paliek pāri uz ādas pēc 10 minūtēm, ir lieks un jānoņem ar kosmētikas salvetīti. Tas labi sagatavo ādu arī kosmētikas uzlikšanai – bāzes krēmam, tonējošam krēmam utt. Vakarā šī procedūra ir jāatkārto, vispirms noņemot kosmētiku, ja tāda ir lietota. Dažreiz cilvēki vaicā: kāpēc jāmazgā āda no rīta, jo es taču esmu tīrs? Bet arī naktī tauku dziedzerīši strādā, izdalās taukvielas. Bieži sastopama kļūda ir arī sejas mazgāšana ar tām pašām ziepēm, ar ko mazgā, piemēram, rokas. Tās sausina ādu. Jālieto līdzekļi ar neitrālu pH līmeni (pH 5,5).
– Vai, ārstējot pinnes, drīkst lietot dekoratīvo kosmētiku?
– No dermatologa viedokļa būtu labāk to nelietot, bet bieži vien cilvēks jūtas neērti, tiekoties ar klientiem un kolēģiem, jauniešus par pinnēm apsmej skolā. Ir speciāli tonālie krēmi, kuri domāti problemātiskai ādai, piemēram, aptiekās dabūjams krēms Dercome simplex. Tiek ražoti arī t.s. elpojošie kosmētikas līdzekļi. Skatoties uz cilvēkiem, kam piņņu problēma ir ļoti sarežģīta un smaga, pārliecinos, ka tā skar arī psihoemocionālo stāvokli, viņi ir depresīvi, jo sevišķi pubertātes vecumā tas tiek uztverts sāpīgi un visos atraidījumos, ko jaunietis piedzīvo no pretējā dzimuma, tiek vainotas pinnes. Veidojas kompleksi uz visu mūžu. Tāpēc, ja pašsajūta ir labāka, kad visas pinnes maskētas ar tonālo krēmu, to vajag izmantot. Ja problēma nav tik izteikta, krēma vietā labāk lietot birstošo pūderi, ko uzklāj ar otiņu. Otiņu ir viegli tīrīt, to var mazgāt ar šampūnu. Jāmazgā arī aplikators, kurš ir kompaktajā pūderī, bet tas diemžēl ļoti bieži aizmirstas.
– Tautā iecienīta metode ir tvaika peldes. Vai to var izmantot?
– Kosmetoloģijā jau sen neizmanto tvaika peldes, jo tās paplašina poras. Ja jums ir problemātiska āda, kurai šajā brīdī ir iekaisuma problēmas, būtu jāatturas arī no iešanas pirtī. Āda ir tāds pats orgāns kā jebkurš cits, un, ja tai ir akūts iekaisums un veidojas jauni strutaini izsitumi, tad karstums iedarbojas slikti. Pirtī var iet tikai ar veselu ādu vai tad, kad ādas slimībai nav saasinājuma periods.