/nginx/o/2018/07/14/9029974t1h5d04.jpg)
Kaut arī šoziem putnu piebarošana nav aktuāla, tomēr katram gadījumam barotavas varam pagatavot vai iegādāties veikalā. Vismaz noderēs nākamgad. Atgādnei – daži ieteikumi.
Kas šodien ēdienkartē?
Cilvēki nereti mēdz darīt tā – ņem dēli, naglu, piesit speķa gabalu, un lieta darīta! Bet pielido kāds lielāks putns, piemēram, vārna vai sīlis, visu gabalu norauj, un mazajiem putniņiem nekas nepaliek pāri. Tāpēc speciālisti izgudrojuši īpašu barotavu, kur novietot speķi, un lielie putni to vairs nevar aizstiept projām – starp koka dēlīšiem ievietoti divi metāla režģi ar liela izmēra acīm.
Parasti barotavas gatavo konkrētiem putniem un noteiktam barības veidam. Līdzīgas piekaramas barotavas, bet ar mazākiem režģiem, domātas riekstiem, kas putniem arī ļoti garšo. Tie jau nedara kā mēs – paņem lielu riekstu un tad sakož ar zobiem. Putns ar knābi paņem tik lielu gabaliņu, cik var norīt. Ja saimnieki ēdienkartē plāno izmantot dažādus graudus un putraimus, tad noder cita veida barotavas – ar jumtiņu un apmalītēm, lai maltīte nenobirst zemē.
Barotavas putniem var novietot visur, kur vien saimnieks vēlas, – pie loga, pie jumta kores, pie sienas, uz lodžijas, balkona, kāda koka zarā… Svarīgi, lai visi cienasta kārotāji varētu brīvi pielidot, ar nagiem ieķerties režģī un ieknābt tik daudz speķa vai graudu, cik vēlas. Šajās barotavās tikpat labi var ielikt arī maizes šķēli.
Kā darināt?
Tradicionāli putnu barotavai ir grīda ar maliņām un jumts, lai našķi nenobirtu zemē un būtu pasargāti no sniega vai lietus. Lai pats kaut ko uzmeistarotu, vajadzīgi attiecīgi materiāli (koks, režģis vai organiskais stikls) un dažādi darbarīki (zāģis, naglas, skrūves, āmurs, skrūvgriezis u.c.). Ja tā visa nav pie rokas, tad noteikti lētāk ir nopirkt jau gatavu barotavu. Vienkāršākās rūpnieciski ražotās maksā 1 latu, bet dārgākās – līdz 10 latiem (uz garas koka kājas).
Barotavas un būrīšus ražotāji neapstrādā ar ķīmiju, bet krāso ar videi un putniņiem draudzīgām krāsām, kas paredzētas koksnes aizsardzībai. Var nopirkt arī saliekamās barotavas. Tad nepieciešams tikai skrūvgriezis, un 5 – 10 minūtēs vieta, kur putniem ieturēties, ir gatava. Barotavām, vienalga, vai gatavosiet paši, vai pirksiet veikalā, ir nepieciešami viegli noceļami jumtiņi – lai barību var ērti papildināt vai samainīt.
Barotavām jābūt tādām, lai tās viegli, bet droši varētu piestiprināt izvēlētajā vietā. Tas nekas, ja dzīvojat pat ceturtajā vai piektajā stāvā, – putni atrod viņiem domāto tik un tā. Pārāk tuvu logam gan nevajadzētu likt, jo cilvēka klātbūtne putniem var traucēt.
Kaķi un puteņi
Speķis un maize putniem garšo vislabāk. Speķi var piesiet pie zara, arī maizi var uzspraust, taču barotava tomēr ir drošākā un ērtākā vieta putnu maltītei. Dažkārt cilvēki baiļojas, vai kaķis netiks ciemiņiem klāt, jo šiem mājdzīvniekiem lielākoties nav šķēršļu. Kaķi barotavas var apgāzt, var uzrāpties līdz tām arī lielā augstumā, bet tikmēr jau putni pagūs aizlidot.
Jumtiņš barotavu pasargā no sniega, bet gadās arī puteņi, kad zeme ar debesīm sajūk kopā. Pēc tāda gan barotavu nepieciešams iztīrīt. Un neaizmirstiet, ka tad, kad uzkrīt sniegs, putni barību var atrast, bet viņu saprašana nav sliktāka kā cilvēkam: ja barību var dabūt vieglāk, kāpēc gan sevi lieki apgrūtināt un kaut kur to meklēt? P
Konsultēja Cēsu uzņēmuma «CED» ražošanas vadītājs, kokapstrādes inženieris Romualds Stašķevičs.
Svarīgi
- Ja putnus sāk barot, tad nedrīkst izlaist nevienu dienu, līdz nokūst sniegs! Putni pierod pie vietas, kur dabū barību, un, ēdamo neatraduši, var aiziet bojā.
- Barība nedrīkst būt sālīta, jo tā kaitē putnu gremošanas sistēmai.
Uzziņa
Laba putnu barotava ir:
- stabila un viegli novietojama;
- no ekoloģiski tīra materiāla gatavota;
- putni viegli var piekļūt barībai;
- barību var ātri un ērti papildināt.
- Visbiežāk putnu barotavas apmeklē zīlītes, zvirbuļi, dzeņi, melnie meža strazdi, baloži, žagatas, sīļi, dzilnas.
- Putnus var barot ar speķi, taukiem, riekstiem, saulespuķu sēklām, kaltētiem augļiem, graudiem, sēklām, putraimiem, maizi.