/nginx/o/2018/07/14/9031349t1h723a.jpg)
Klasisks kamīns ar dzīvu, omulīgi sprakšķošu uguni bija, ir un būs patiesa vērtība. Tomēr katrā dzīvesvietā kamīnu uzstādīt nevar. Pirmkārt, ir nepieciešams skurstenis un mājai jāatbilst noteiktām ugunsdrošības prasībām. Otrkārt, jāpārliecinās, vai ēkas stāvoklis pieļauj tik smaga objekta iebūvēšanu. Visbeidzot – ir jāsaprot, ko mēs vēlamies vairāk – mājokļa apsildīšanu vai romantiku.
Galvenā kamīna sastāvdaļa, kas nosaka tā funkcijas, ir kurtuve, bet tikai pēc tam seko apdare, ko visbiežāk var plaši variēt atkarībā no mājokļa stila un saimnieka vēlmēm.
Kurtuves nosacīti var iedalīt «norvēģu» tipa krāsniņās (ražotas Ziemeļvalstīs) un «franču» tipa krāsniņās (ražotas pārējās Eiropas valstīs).
Skaistumam vai siltumam?
Ja saimnieks gatavojas kamīnu ikdienā izmantot mājas apsildei, tad racionālāk izvēlēties «norvēģu» ražojumu, RB skaidro kamīnu speciālists Alvis Novožilovs. «Ziemeļnieku dzīvesveids un klimatiskie apstākļi liek izstrādāt pamatīgākas kurtuves, kurām ērti iespējams nomainīt «oderi». Šīs kurtuves ir izturīgākas ekspluatācijā, labāk izplata siltumu, ilgāk kuras. Tām var regulēt karstuma atdevi.» Attiecīgi arī cena šādiem izstrādājumiem ir augstāka.
Nereti ražotājs kurtuvēm ir izgatavojis arī ārējās apdares elementus no betonlējumiem, kurus var apgleznot vai apdarināt mākslinieciskās krāsošanas tehnikā. Kvalitatīva kurtuve mājas apsildei maksā ap Ls 800.
Ja kamīns domāts vairāk omulības radīšanai un stilam, tad lieti derēs «franču» tipa kurtuves. Tiesa, tās nav domātas pārāk intensīvai lietošanai, toties vizuāli savas funkcijas pilda labi un arī izmaksā krietni lētāk – sākot no Ls 200. Tām ir plašākas apdares iespējas, jo var izmantot gan rīģipsi, gan koku, akmeni vai pat kādu no modernajiem materiāliem – stiklu un metālu.
Testējam un lejam pamatus
Vissmagākie ir mūra kamīni, kurus iebūvēt var tikai privātmāju pirmajos stāvos, plānojot to jau mājas projektēšanas stadijā. Šādi kamīni sver ap 2000 kg. Tāpēc, ja kamīnu būvējam mājā, kurā tas nekad nav bijis, speciālistam būtu jātestē pamatu izturība. Vieglākos var uzstādīt praktiski jebkurā mājas stāvā, ja to pieļauj būves inženiertehniskie parametri. Turklāt jāatceras, ka jebkuram kamīnam pirms tā uzstādīšanas ir jālej arī pamats.
No klasikas līdz «hi - tech»
Kamīns ir mājokļa interjera «smaguma centrs», tāpēc tā izskats ir ļoti svarīgs.
Pircēju pieprasītākie ir lauku jeb rustika stila kamīni. To apdarē izmanto rūpnieciski vai ar rokām taisītus ķieģeļus, rupji tēstus akmeņus, dolomītu, raupji apdarinātu dzelzi, koku.
Klasiskajos kamīnos iecienītāks ir gludi noslīpēts marmors dažādos krāsu toņos, granīts, neparastās tehnikās slīpēts akmens.
Ideju un materiālu ir milzum daudz, tāpēc vienīgais ierobežojums ir cilvēka fantāzija.
Modernā apdare ļauj izmantot speciālu rūdītu stiklu, metālu, dažādas ģeometriskas formas un lējumus. Piemēram, «hi - tech» stilā izveidotu kamīnu var piestiprināt tieši pie sienas, protams, izmantojot pamatīgus balstus.
Vērojot ražotāju piedāvājumu, varam secināt, ka pašreiz modē ir atturīgi, pat askētiski dizaina risinājumi un izstieptas līnijas. Ir gan istabas vidū novietojami kamīni, gan pie sienas vai stūrī iebūvējami. Būtisku atšķirību te nav – galvenais, lai kamīns sniedz gaidīto romantiku.
Ar ko sākt?
Ja gribam kamīnu, pirmām kārtām ir jāsāk ar skursteņslauķa vizīti. Viņš izvērtēs, kāds ir mājas skurstenis, vai tam ir nepieciešams speciāls oderējums, un to noteikti arī iztīrīs!
Pēc tam jānoskaidro namu pārvaldes prasības attiecībā uz konkrēto namu un ugunsdzēsēju viedoklis par paaugstinātas ugunsbīstamības objekta iebūvēšanu.
Pērkot kamīna kurtuvi, tai vienmēr būs līdzi arī uzstādīšanas instrukcija. Lietpratējs var mēģināt kamīnu iebūvēt arī pats, tomēr labāk aicināt sertificētu meistaru ar pieredzi. Ja radīsies problēmas, būs no kā prasīt arī atbildību. Uzstādīšana maksā no Ls 700.
Kopā ar kurtuves iegādi, apdari un uzstādīšanu kārtīgs kamīns, kas sildīs arī māju, maksā, sākot no pusotra tūkstoša latu.
Dzīvās liesmas ilūzija
Kamīna iebūvēšana dzīvoklī ir sarežģīts un darbietilpīgs process, turklāt ne visur tas iespējams. Tāpēc ražotāji piedāvā ilūziju – elektrisko kamīnu.
Šo ierīci ļoti vienkārši instalēt, un to var novietot gandrīz jebkurā vietā.
Modernākie elektriskie kamīni aprīkoti ar tālvadības pulti, kas ļauj regulēt siltuma padevi telpā un liesmas imitācijas spožumu. Tas notiek pavisam vienkārši – kamīnā ir iebūvēta spuldze, ap kuru griežas lentēm līdzīgi elementi, tādējādi radot liesmas efektu.
Drošs un ērts
Elektriskajā kamīnā nekas nedeg, tā virsma, ārsienas un pat durtiņas nesakarst. Tas ir drošs ģimenēm ar maziem bērniem. Eiropas pieredze rāda, ka šādu ierīci daudzi izvēlas parastā sildītāja vietā. Kamīnu nopērk veikalā, izvēlas, kur to novietot, iesprauž sienā rozeti, un viss kārtībā. Protams, dzīvās uguns klātesamību tas neaizstās, tajā pašā laikā īpašniekam nebūs jālauza galva, kur glabāt malku un kā kamīnu tīrīt. Jaunākās paaudzes elektriskie kamīni darbojas ļoti klusi. Tam atkarībā no modeļa var būt dekoratīvas restes, degšanas kamera, mākslīgas malkas pagales vai ogļu atdarinājums, kā arī neiztrūkstošā mākslīgā uguns. Ierīci ar dekoratīvo malku vajadzētu pirkt pēc iespējas līdzīgāku dabiskajām koka krāsām. Esot bijuši gadījumi, kad cilvēki elektrisko kamīnu pat sajaukuši ar īsto.
Kamīnos var būt iebūvēts siltuma ventilators vai spoguļu atstarotāji, kas silto gaisu virza uz ārpusi. Siltums izplūst ap kamīnu uz grīdas un ceļas augšup. Jaunākie modeļi ir aprīkoti ar termostatiem. Iegūstot vēlamo temperatūru telpā, saimnieks termostatu noregulē, un pēc tam ierīce šo temperatūru uztur pati.
Latvijā kvalitatīva elektriskā kamīna cena ir ap Ls 300–400. Dārgākie maksā pat Ls 1000.