Šodienas redaktors:
Marina Latiševa
Iesūti ziņu!

Ar basām kājām pa paklāju

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: «Apollo»

Paklājiem ir tālā pagātnē rakstīta vēsture, un pilnīgi noteikti var apgalvot, ka to ieviešana mājoklī saistīta ar praktiskiem apsvērumiem — lai būtu siltāk. Taču mūsdienās paklāji ir ne tikai praktiski, bet arī nozīmīgi telpu dekorēšanas elementi.

Prakstiskā nozīme

• Slāpē troksni.
• Siltina telpu.
• Mīkstos grīdas segumus ir diezgan viegli kopt — tie savāc putekļus, un atliek tikai paklājus izsūkt ar putekļu sūcēju.
• Pa mīkstajiem grīdas segumiem ir patīkami staigāt basām kājām. Dažreiz tie lieliski noder arī zvilnēšanai, skatoties televīziju.

Sintētisko vai dabisko?

Modernie grīdas segumi tiek izgatavoti no dabiskām un sintētiskām šķiedrām. No dabisko materiālu grīdas segumiem vispopulārākie ir tīras vilnas un jauktie (10–30% vilnas). Dabiskās vilnas paklāji tiek krāsoti aptuveni tādā pašā toņu gammā, kā mūsu vecmāmiņas krāsoja vilnas dziju— tumši sarkani, zaļi, brūngani u. c. Spilgtos toņos šos paklājus neatrast. Trūkumi — tie ātri nolietojas, ir visai dārgi, un no vilnas paklājiem visā to kalpošanas laikā atdalās sīkas plūksnas. Tas nav defekts, bet gan vilnas šķiedras īpatnība.

Otrs populārākais dabisko paklāju veids ir sizala (jūraszāļu) paklāji. Toņi — galvenokārt brūnganie un pelēcīgie.

Sintētisko grīdas klājumu ražošanā galvenokārt izmanto poliamīda (neilona), polipropilēna, poliakrila un poliestera šķiedras. Tie ir mīksti, labi saglabājas, notur plūksnas un ir viegli tīrāmi. Kalpošanas ilgums 10–15 gadi. Daudzus sintētiskos grīdas segumus pēc izskata gandrīz nav iespējams atšķirt no vilnas paklājiem.

Ar ko piestiprināt?

Speciālisti iesaka paklāju pie grīdas līmēt, stiprinot to nevis tikai atsevišķās vietās, bet gan visā platībā. Ja grīdas segums tiek pielīmēts tikai dažviet, pēc laika parādās nelieli burbuļi, jo tajās vietās, kur paklājs nav piestiprināts, tas iznēsājas.

Labāk kalpos paklāji, kas klāti uz gludas virsmas. Ja grīda ir šķirbaina vai nelīdzena, paklājs ātrāk nonēsāsies. Taču nelīdzenu grīdu var izlīdzināt ar skaidu vai finiera plāksni.

Kā kopt?

Mīkstie grīdas segumi regulāri jākopj ar putekļu sūcēju. Veikalos, kur tiek pārdoti paklāji, var iegādāties arī speciālus tīrīšanas līdzekļus ar plašām lietošanas pamācībām. Lai izvēlētos pareizo, ieteicams prasīt padomu pārdevējiem. Jāatceras, ka traipi jālikvidē iespējami ātrāk — jo ilgāks laiks paiet, jo traipus grūtāk iztīrīt. Viens no paņēmieniem, kā vienkārši un lēti likvidēt traipus sintētiskajos grīdas segumos, — mazgāt tos lielā ūdens daudzumā, pievienojot šķidro mazgājamo līdzekli.

Grūtāk un sarežģītāk ir kopt dabiskos paklājus, jo nav nemaz tik daudz speciālo līdzekļu, kas paredzēti šādu grīdas segumu kopšanai. Turklāt ķīmiskie tīrīšanas līdzekli diezgan ātri noēd dabisko paklāju krāsu. Visi paklāji sastāv no trim slāņiem — pamatnes, vidusslāņa un dekoratīvās virsmas daļas. Slāņi izgatavoti no atšķirīgiem materiāliem.

Populārākie mīksto grīdas segumu veidi

Sintētika

Blīvāki segumi — koridoros un dzīvojamās telpās, mazāk blīvi un pūkaināki — guļamistabās. Ir speciālas sērijas bērnu istabām. Dizains un toņu gamma — visdažādākais. Iespējami arī koši toņi. Priekšrocības — viegli tīrāmi, atgrūž netīrumus, izturīgi, ilgi kalpo. Cena — sākot no Ls 3 kvadrātmetrā. Kopšanas īpatnības — var tīrīt ar putekļu sūcēju vai sintētiskajiem segumiem paredzētajiem mazgāšanas līdzekļiem. Pa sintētiskajiem paklājiem var staigāt arī ielas apavos. 

Vilna

Izmantojami galvenokārt guļamistabās, kā arī dzīvojamās telpās, kur neuzturas daudz cilvēku. Dizains un toņu gamma — parasti ir vienkrāsaini, nav spilgtos toņos.  Priekšrocības — rada mājīguma izjūtu, ugunsdroši — neuzliesmo, bet tikai gruzd. Cena — no Ls 8 kvadrātmetrā. Kopšanas īpatnības — tīrīšanai izmantojami tikai speciāli līdzekļi. Vēlams pa vilnas paklājiem nestaigāt ielas apavos. 

Sizals

Lieliski piemērots dzīvojamās telpās; mazāk piemēroti koridoriem. Dizains un toņu gamma — lielākoties vienkrāsaini — brūnganos vai bēšīgos toņos. Priekšrocības — ekoloģiski, antistatiski, viegli tīrāmi. Cena — no Ls 12 kvadrātmetrā. Kopšanas īpatnības — tīrāmi tikai ar putekļu sūcēju. Pa sizala paklājiem nav vēlams staigāt ielas apavos.

9 padomi, kas jāzina pircējam

• Par paklāja virsējās kārtas blīvumu var pārliecināties katrs pats, paklāju nedaudz ielokot. Locījuma vietā skaidri redzams, cik blīvi paklājā ieaustas vilnas vai sintētikas cilpas.

• Pērkot paklāju, nevajadzētu to iegādāties precīzi pēc izmēriem, bet gan ar nelielu rezervi. Labāk taču izskatās, ja paklājs blīvi pieguļ grīdas līstei, nevis — ja pietrūkst.

• Rēķinot, cik liels paklājs nepieciešams visai telpai, jāņem vērā arī durvju ailas niša. Labāk izskatās, ja paklājs nosedz arī to.

• Nav ieteicams istabā mīksto segumu stiķēt no vairākiem gabaliem — savienojuma vietā bieži uzrodas neglīta sprauga.

• Daudzi iecienījuši paklājus ar garu, mīkstu, pūkainu virsējo kārtu. Šādi paklāji labāk iederēsies telpās, kurās cilvēki uzturas mazāk, piemēram, guļamistabā, citādi paklājā ātri vien iestaigājas taciņas.

• Ja izvēlaties paklājus no dabiskajām šķiedrām — sizala, vilnas vai ādas sloksnītēm —, vēlams pa tiem nestaigāt ar ielas apaviem.

• Paklāji ar blīvu cilpveida vai grieztu cilpu virsējo kārtu ir ļoti izturīgi, tos var viegli iztīrīt ar parastu tīrīšanas līdzekli, tajos neiestaigājas taciņas. Šādus paklājus var izmantot koridoros vai dzīvojamās telpās — smiltis un netīrumus no tiem viegli iztīrīt ar putekļu sūcēju.

• Krāsa ir svarīgs faktors, taču tā arī nosaka, vai uz paklāja būs redzami netīrumi un traipi. Tumši un ļoti gaiši grīdas klājumi izskatīsies efektīgāk, taču netīrumi uz tiem būs saskatāmi labāk.

• Meklējot grīdas segumu, nevajag aizmirst arī par vecmāmiņu austajiem lupatu deķiem. Tie ir krāsaini un dzīvespriecīgi, turklāt diezgan labi iederas mūsdienu interjeros. Tos droši var mazgāt veļas mašīnā.

Cik maksā?

Viens no kritērijiem, kas nosaka paklāja cenu, — cik blīva un cik centimetru bieza ir tā virsējā kārta. No virsējās kārtas blīvuma un materiāla kvalitātes ir atkarīga paklāja izturība — jo garāka un biezāka vilniņa, jo paklājs dārgāks un arī izturīgāks.

Otrs kritērijs, kas ietekmē cenu, ir materiāls, no kā izgatavots pats paklājs un tā pamatne. Pret grīdu vērstā paklāja puse bieži ir no sintētiskās džutas, filca, pēdējā laikā retāk — no dabiskās džutas. Sintētisko paklāju pamatā var būt arī gumijots materiāls, kas neļauj izsūkties cauri mitrumam. Ja mitrums pakļūst zem paklāja, gumijotais pamats grīdu sabojā. Dārgāki ir paklāji no dabiskajām šķiedrām un sintētiskie ar grieztajām cilpām.

Mīkstos grīdas segumus var iegādāties, sākot no 3–4 latiem kvadrātmetrā. Tie piemēroti koridoriem vai telpām, kur ikdienā uzturas daudz cilvēku. Izskatīgāki, dzīvojamām telpām un guļamistabām paredzēti sintētiskie paklāji maksā 4–17 latus un vairāk kvadrātmetrā. Vilnas paklāji maksā vairāk nekā 10 latu, toties bērnu istabām krāsainas un košas grīdsegas var iegādāties, sākot no 3 latiem kvadrātmetrā.

Komentāri
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu