/nginx/o/2018/07/14/9043961t1h67e1.jpg)
Ja gribat turēties pie pārbaudītām vērtībām — dabiska koka, bet ir vēlēšanās, lai tajā visā būtu eksotisks piesitiens, tad sava mājokļa interjerā varat izmantot sarkankokus, kuru nosaukumi vedina iztēloties džungļus un mūžamežu: jambu–jambu, merbau, keruings… Džungļos augušajai koksnei ir skaists, mūsu klimata zonai neraksturīgs raksts un liela cietība.
Protams, nekādas vainas nav arī elegantajam ozolam un osim, kas auguši tepat Latvijā, taču tagad pastāv iespēja šo cēlkoku klāstu papildināt, ieklājot grīdu ar dēļiem, kas zāģēti no kokiem, kuri auguši tropu zemē. Tur saule silda visu gadu, tāpēc šie lietaskoki mēdzot izaugt tik resni, ka to diametrs pārsniedz pieauguša cilvēka garumu. Šai koksnei ir skaists, mūsu klimata zonai neraksturīgs raksts un liela cietība. Turklāt kvadrātmetrs šādu dēļu nav īpaši dārgāki par augstas kvalitātes vietējās koksnes dēļiem.
Viens no uzņēmumiem, kas tirgo šādu koksni, ir SIA «Ekzokoks», kas pieder Aleksandrai Mazurei. Viņa ir pārliecināta, ka Malaizijā augošie koki ir pilni saules un labas enerģētikas, jo šajā tālajā zemē cilvēki esot ļoti labestīgi un gudri saimnieki.
A. Mazure: «Katrs vēlas, lai viņa mājas atšķirtos. To var panākt, interjerā izmantojot eksotiskas zemes koksni. Malaizijā augošie koki jūsu istabās ienesīs dabas glāstu un pozitīvu enerģiju, jo Malaizija ir ļoti gudra valsts, tā rūpējas gan par saviem iedzīvotājiem, gan aizsargā dabu. Lai nesabojātu pārējo mežu, kokus no džungļiem izceļ un aizved ar helikopteriem. Tos sazāģē un tūlīt arī transportē, citādi koksni sabojātu termīti. Šie koki ir tik lieli, ka pietiek ar vienu, lai uzbūvētu veselu māju. Pēc ķīniešu ticējuma (Malaizijā dzīvo arī daudz ķīniešu), īpaši vecus kokus nedrīkst aiztikt, jo tur dzīvojot mirušo dvēseles. Lai šādus kokus saglabātu, ceļot lielas jaunbūves, pasūtītāji maksā miljonus, bet ticējumu respektē.»
SIA «Ekzokoks» var nopirkt grīdas dēļus un durvis, kas gatavotas no dažādiem tropu mežos augušiem kokiem. Cietais jambu–jambu jeb pelavans, sazāģēts grīdas dēļos, nebaidoties pat no metāla papēdīšiem. Ozolā, piemēram, vēl var iedzīt naglu, bet jambu–jambu tas neesot iespējams. Lai šādus dēļus nostiprinātu, tajos vispirms jāizurbj caurumi naglām. Kvadrātmetrs grīdas dēļu maksā, sākot no 30 latiem. No jambu–jambu koksnes gatavotas nekrāsotas iekšdurvis — sākot no 200 latiem.
Tādā pašā cenā ir arī meranti un akāciju koksne, kas ir nedaudz gaišāka, bet merbau koka dēļi maksā dārgāk — 38 lati kvadrātmetrā.
Ļoti piemērota dārza mēbeļu gatavošanai ir keruinga koksne, jo mēbeles, kas gatavotas no šā koka, nebaidās ne saules, ne lietus, ne sniega. Tiesa, koksne pirms tam ir īpaši apstrādāta — tā vārīta sāls un sodas ūdenī.
Dažas eksotiskās koksnes
- Merbau (Intsia palembanica)
Koksnes blīvums 515–1,040 kg/m3.
Merbau pārsvarā aug upju krastos un ielejās.
Pamatkrāsa — brūna, no gaišas līdz pat tumšai. Vietām dzeltenas dzīslas. Gadu kārtu raksti un izteiktā krāsa padara merbau koksni ļoti pievilcīgu dekoratīviem darbiem. Tā ir cieta un mitrumizturīga.
- Kempas (Koompassia malaccenisis)
Koksnes blīvums 770–1,120 kg/m3.
Malaizijā ļoti izplatīts koks, aug gan mitros mežos, gan kalnos.
Koksnei ir neparasti spilgta krāsa — no zeltainas līdz spilgti oranžai. Tā kā koksne ir arī ļoti cieta, to izmanto izturīgu mēbeļu gatavošanā un tiltu celtniecībā.
Sumatras salas iedzīvotāji tic, ka tam, kurš vēlas kļūt bagāts, vajag iegādāties kādu suvenīru no kempasa koksnes ar zelta nokrāsu. Jau gadsimtiem ilgi no šā koka izgatavo arī amuletus.
- Meranti (Philippine Mahogany)
Koksnes blīvums 385–755 kg/m3.
Aug tropu džungļos. Stumbrs garš, apakšējā daļā bezzarains. Savas cietības un bezzarainības dēļ ir pats iecienītākais koks, kuru Dienvidāzijā izmanto celtniecībā. Tas ir arī ekonomiski izdevīgākais koks. Meranti koksne ir izturīgāka nekā priedes, ozola un egles koksne.
No meranti gatavo mēbeles, trepes, durvis, logus, terases utt.
- Pelavans jeb jambu–jambu (Merguensis)
Koksnes blīvums 915–1,250 kg/m3.
Ļoti izturīga un cieta koksne, kuru džungļos tik viegli nespēj sabojāt pat termīti.
Pelavanu izmanto celtniecībā dažādu nesošu konstrukciju izgatavošanai, no šīs koksnes taisa arī laivas. Tas ir arī piemērots parketa, durvju, logu un trepju gatavošanai, jo koksnes struktūra ir ne tikai izturīga, bet arī skaista.