Ziemīgi drūmajā un saltajā laikā cilvēki aizvien biežāk atceras par ēterisko eļļu pozitīvo ietekmi. Taču parasti tās min, runājot par aromātterapiju. Tomēr ir vērts atcerēties, ka ēteriskās eļļas iedarbojas ne tikai uz cilvēka maņām (konkrēti ožu), bet arī dziedina dažnedažādas kaites.
Zinātnieki gan bilst, ka ar dažādiem paņēmieniem iegūtos augu aromātiskos izdalījumus saukt par ēteriskajām eļļām neesot korekti. Kaut vai tādēļ, ka ne vienmēr tie kaut vai izskata pēc atgādina eļļu. Tomēr ērtības labad šoreiz paliksim pie klasiskā nosaukuma.
Dabā gaistošās, par ēteriskajām sauktās vielas satur ikviens augs un katra auga gaistošo vielu komplekss ir vienreizējs un neatkārtojams, tāpat kā cilvēkam pirksta nospiedums. Augi savstarpēji sazinās ar aromātisko izgarojumu palīdzību, aizsargā sevi pret kaitēkļiem, pievilina apputeksnēšanai nepieciešamos kukainīšus, dziedina sevi no infekcijas slimībām utt. Ķīmiski sintezēt ēteriskās eļļas nav iespējams, vismaz pagaidām. Šobrīd ķīmiskā rūpniecība spēj sintezēt tikai atsevišķus augu ēterisko eļļu komponentus, piemēram, mentolu. Tādēļ ēteriskās eļļas ir ļoti dārgas, to ieguves process – ilgs un sarežģīts, bet to iedarbība, kā jau viskoncentrētākajai auga būtības daļai, visefektīvākā.
Ir augi, piemēram, ingvers, skujkoki, kuru eļļas šūnas vieglāk izdala ēteriskās eļļas, tādējādi eļļas ieguve ir nedaudz vieglāka. Taču ir augi, kuru ēterisko eļļu iegūt ir ļoti grūti. Lai uzzinātu, kādam mērķim lietot katru ēterisko eļļu, jānoskaidro, kādas ir tās galvenās funkcijas dabā, auga dzīvības procesu nodrošināšanā. Vieni gaistošo vielu savienojumi palīdz auga vielmaiņai, citi aizsargā pret infekcijām vai dziedina brūces. Daudzi zinās, ka piemēram, skujkoku skuju ēteriskās eļļas iedarbojas atsvaidzinoši, tonizē un nomierina. Tomēr ne visi zina – kādēļ? Taču palūkosimies kaut vai uz Alpu kalnos augošajām priedēm. Tās aug gandrīz pusotra kilometra augstumā virs jūras līmeņa, skarbos apstākļos, augstkalnu vēju ietekmē, taču ir lieliski pielāgojušās šādai augšanas videi. Tieši tāda ir arī šo priežu ēteriskās eļļas iedarbība. Tā stiprina audus, novērš sāpes, krampjus, palīdz ātrāk atveseļoties pēc traumām. Tādēļ šo priežu jauno dzinumu eļļu Vācijā izmanto kāju kopšanas līdzekļu ražošanai.
Tā ir Allga San sērija, kuras sastāvā ietilpst dabīga kalnu priežu eļļa no Vācijas Alpos augušām priedēm, kā arī citas vērtīgas sastāvdaļas. Lai visiem šīs sērijas produktiem būtu garantēta visaugstākā kvalitāte un iedarbība, priedes tiek audzētas īpašās plantācijās, kas atrodas Vācijas dabas aizsardzības zonā – Alpu kalnos 800 – 1600 m augstumā virs jūras līmeņa. Tā ir vieta, kur priedes ir pasargātas no ķīmisku vielu klātbūtnes. Eļļa tiek iegūta tikai no jaunākajiem priežu zariem un pumpuriem. Gadā tiek novākti aptuveni 2000 tonnu skuju, pārstrādājot vienu tonnu priežu skuju, tiek iegūti tikai (!) 3 litri eļļas. Iegūtās eļļas kvalitāti un spēcīgās īpašības nosaka kalnos valdošie skarbie laikapstākļi, kuros priedes ir augušas un kuriem pielāgojušās. Allga San sērijas produktiem, kurus ieteicams lietot gan pirms un pēc sporta nodarbībām, skaistuma un veselības saglabāšanas nolūkos, kā arī tiem ir medicīnisks pielietojums – pie sporta traumām, pie reimatisma sāpēm, kā papildlīdzekļi masāžas laikā. Kalnu priežu ēteriskā eļļa piešķir šiem produktiem patīkami atsvaidzinošu aromātu.
Un kur tad vēl Austrālijas tējas koks?! Iztēlojieties dzīvi svilinošā karstumā, vietās, kur ūdens grūti pieejams, apkārt spindz visdažādākie knišļi... Taču atliek vien izlasīt īsu šā auga ēteriskās eļļas iedarbības aprakstu un kļūst skaidrs, kādēļ tas spēj iznīcināt mikrobus, mazināt niezi, atsvaidzināt un uzmundrināt. Tādēļ jau pēdējos gados Austrālijas tējas koka eļļu aizvien biežāk izmanto visdažādāko kosmētisko un ārstniecības līdzekļu ražošanā.
Ēteriskās eļļas var nosacīti iedalīt trijās grupās. Vienas ir ļoti gaistošas un izgaro 24 stundu laikā, taču to iedarbība uz ožas orgāniem ir pacilājoša un uzmundrinoša. Otrā grupa — eļļas, kuru aromāts izgaro divu triju dienu laikā. Aromātterapijā tās izmanto vielmaiņas un ķermeņa funkciju uzlabošanai. Trešās pamatgrupas ēteriskās eļļas izgaro ļoti lēni. Jebkuras grupas eļļas var jaukt ar citu grupu eļļām un veidot nepieciešamo vielu kokteili.
Lai iegūtu 0,5 litrus rožu eļļas, nepieciešams apmēram 100 kg rožu ziedlapu, bet no tāda paša daudzuma eikaliptu lapu iegūst 10 litrus ēteriskās eļļas.
Zinātnieki apgalvo, ka ēteriskās eļļas var iegūt no vairākiem desmitiem tūkstošu augu. Līdz šim izpētītas ir 5000 augu ēteriskās eļļas, no kurām komerciālai ieguvei derīgi ir tikai 300 augi, bet tikai 100 no tiem ir uzskatāmi par rūpnieciski svarīgām ēteriskās eļļas ieguves izejvielām. Lai gan notiek arī pārējo augu ēterisko eļļu ieguve, taču to pielietojums ir ļoti ierobežots un tās nav izdevīgas ražošanai peļņas nolūkā.
Lai pārliecinātos par ēteriskās eļļas kvalitāti, viens piliens jāuzpilina uz papīra un jāpagaida dažas stundas. Kvalitatīva ēteriskā eļļa izgaros, neatstājot uz papīra taukainu traipu. Laboratorijās eļļu kvalitāti nosaka ar sarežģītām analīzēm.
Ēterisko eļļu sastāvs var būt ļoti dažāds. Vienkāršākās eļļas satur 2-3 komponentus, kuri veido 95 – 98 % no ēteriskās eļļas kopsvara. Sarežģītākajos gaisīgo vielu savienojumos sastopami pat vairāki simti komponentu, katrs no kuriem veido 0,1 – 1 % no eļļas kopējās masas.
Ēteriskajā eļļā nereti ir izšķīdušas dažas negaistošas komponentes. Tās var ietekmēt eļļas izskatu un konsistenci – no šķidras līdz pat vaskveida un cietai. Taču tas nenozīmē, ka biezākie ēterisko eļļu veidi ir sliktāki. Negaistošās daļiņas darbojas kā «konservants», kurš palīdz gaistošajām vielām ilgāk saglabāt savu aromātu, iedarbību, kvalitāti un spēku.