Rēķina piesārņojuma radītos zaudējumus

Daugavā ieplūdušās dīzeļdegvielas seku novēršanai Latvija jau iztērējusi 250 000 latu, bet glābšanas darbi vēl turpinās.

Galīgie aprēķini varētu būt nākamnedēļ. Vēl nav aplēsts arī nodarītais kaitējums videi un zivju resursiem. Kaut arī Unečas–Ventspils naftas maģistrālais vads pieder Krievijas uzņēmumam Zapad- transņefteprodukt, Latvijas puse kompensāciju prasīs Baltkrievijai, kuras teritorijā notikusi avārija.

Vakar, pēc vides ekspertu slēdziena, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests noņēma aizsargājošo bonu rindas Daugavā Aizkrauklē un pie Pļaviņu hidroelektrostacijas. Pagaidām saglabāta bonu rinda Daugavas augštecē netālu no Krāslavas. Ministru prezidents Aigars Kalvītis paziņojis, ka avārijas seku novēršanai iztērēti apmēram 250 000 latu. Premjers uzsvēra, ka tie nav galīgie apkopotie izdevumi, jo glābšanas darbi turpinās, tāpat pie šīs summas vēl nav pierēķināti videi nodarītie zaudējumi.

Valsts vides dienesta ģenerāldirektors Vilis Avotiņš stāsta, ka maksimālais Daugavā ieplūdušās dīzeļdegvielas apjoms varētu būt 3,7 tonnas, līdz ar to zaudējums videi saskaņā ar aprēķināšanas metodiku ir ap 30 000 latu. Konkrētu aprēķinu vēl nav arī Vides ministrijai.

Baltkrievijas vides ministra pirmais vietnieks Aleksandrs Apackis paziņojis, ka baltkrievu pusei nodarītie zaudējumi varētu būt vērtējami miljardos rubļu. Baltkrievija pieprasīs segt visus zaudējumus Krievijas uzņēmumam, kuram pieder naftasvads. Pēc baltkrievu amatpersonu teiktā, uzņēmumam būs jāsedz arī nodarījums Latvijai.

Uz augšu