/nginx/o/2018/07/14/9048089t1h040f.jpg)
Mēness ir viens no tiem debesu spīdekļiem, par kuru iedarbību uz mūsu apkārtni, dzīvi un mums pašiem tiek runāts visbiežāk: līdzīgi Saulei, kas nodrošina dzīvības eksistenci uz planētas, Mēness ietekmē daudzus uz Zemes notiekošos procesus.
Paisums un bēgums ir pirmie, kas nāk prātā, iedomājoties par Mēness saistību ar mūsu planētu, tam seko mēnessērdzība, augu stādīšanai un sēšanai piemērotas dienas, visbeidzot – maģija.
Psihiski nelīdzsvarotu cilvēku aktivitātes bieži vien mazliet nenopietni tiek salīdzinātas ar pilnmēness tuvošanos, taču, iespējams, šīs sadzīves līmeņa vīpsnas balstītas patiesos faktos. Vislielākajiem skeptiķiem šeit gribas atgādināt, ka cilvēka ķermeni veido arī vairāki litri ūdens, savukārt par Mēness ietekmi uz šo vielu nu gan neviens nešaubās…
Vairāki pētījumi pasaulē liecina, ka pilnmēness liek būt modriem gan psihiatriem (šajā laikā pieaug pašnāvību skaits), gan policistiem (īpaši smagu noziegumu dēļ).
Kalendārs un valoda
Kā zināms, pirmais cilvēces vēsturē bija Mēness, nevis Saules kalendārs, kādu šodien Eiropā esam pieraduši izmantot. Pats vārds «kalendārs» cēlies no latīņu vārda «kalendae», kas apzīmēja jebkura romiešu mēneša pirmo dienu. Saknes indoeiropiešu vārdiem «mati», «manas», «mana» vai «men» – Mēness, saprāts, mēnesis – saistītas ar menstruālo ciklu vai sieviešu kārtas dievībām. Grieķiski vārds «mene» nozīmē Mēnesi, savukārt latīņu valodā šo spīdekli apzīmē ar vārdiem «mends» un «mensura».
Patiesībā Mēness klātbūtne ir arī mūsdienu Saules kalendārā – angļu valodā pirmdiena ir «monday» («moon day» – Mēness diena), savukārt vārds «create», kas nozīmē radīt, cēlies no «crescent» – jauns Mēness.
Mēness cikliskuma saistība ar sievietes fizioloģiju raksturota arī seno gallu valodā, kurā kalendārs apzīmēts ar vārdu «miosahan», bet menstruācijas – «miosah».
Cikliskums
No Mēness fāzes atkarīgs cilvēka organisma enerģētiskais stāvoklis, tā aktivitāte un vitalitāte.
Raugoties no mūsu bioritmikas pozīcijām, Mēness un Saules cikls tiek dalīts divās daļās, katra ilgst aptuveni 14 dienas: augošs Mēness laikā no jauna Mēness līdz pilnmēnesim; dilstošs Mēness – no pilnmēness līdz jaunam Mēnesim.
Zināmas četras Mēness fāzes, kurās šim spīdeklim ir atšķirīga iedarbība un spēks.
Jauns Mēness
Tas ir katra mēneša sākums, kura laikā Mēness atrodas starp Zemi un Sauli, tādēļ nav redzams – pret mūsu planētu pavērsta neizgaismotā puse.
Šajā laikā viss, ko ietekmē maģiskais debesu ķermenis, ir vāji izteikts. Gan emocijas, garastāvoklis, gan atmiņa, gan gaisotne dažādos kolektīvos un pat asinsspiediens šajā periodā atrodas viszemākajā punktā.
Jauna Mēness fāzē pār cilvēkiem valda zemapziņa, tas ir laiks, kurā viegli otru aizkaitināt, parādās neizprotama vēlme iedziļināties savos pārdzīvojumos un apslēpto baiļu zonā. Šīs fāzes laikā cilvēki vēlas norobežoties, daudzus māc pesimisms, depresija, asaras, vārdu sakot, garastāvoklis ir «zem nulles». Saprotams, ka arī kolektīvā veicamus uzdevumus risināt ir grūti.
Nav ieteicams šādā laikā dzīvē ko būtisku mainīt, laulāties, pārcelties uz jaunu dzīvesvietu, veikt lielus pirkumus.
Jaunā Mēnesī pazeminās ķermeņa šķidrumu spiediens, tādēļ šis var kļūt par grūtu laiku hipotoniķiem.
Augošs Mēness
Pamazām debesīs parādās sudrabotais mēness sirpis, vienlaikus aug un ar enerģiju piesātinās visi procesi, kas atkarīgi no šī spīdekļa.
Kādā brīdī ir skaidri redzams, ka tieši puse no Mēness diska ir redzama, bet otra – tīta tumsā. Šo stāvokli mēdz saukt par pirmo ceturksni.
Apgaismotā puse ir tikpat spēcīga, cik neapgaismotā, veidojas gluži simbolisks stāvoklis – pozitīvais un negatīvais sākums ir līdzvērtīgā cīņā. Šis saspringums ietekmē arī cilvēkus; gan emocionālā, gan fizioloģiskā līmenī notiek «rīvēšanās», vērojamas galējas svārstības starp prieku un skumjām, aktivitāti un pasivitāti. Šāda iekšēja cīņa ātri vien noved pie enerģētiska izsīkuma, tādēļ jāmeklē iedvesmas avoti – cilvēki nereti saka, ka viņiem «tā vien rokas niez kaut ko paveikt». Jauns Mēness piepilda ar enerģiju, radot vēlmi plānot jaunus projektus.
Starp citu, šī fāze ir vispiemērotākā, lai atradinātos no netikumiem un sāktu jaunu dzīvi, tā sakot, atvērtu tīru lappusi. Jaunā Mēnesī priekšplānā izvirzās intuīcija un instinkti, kuros būtu vērts ieklausīties.
Cilvēka organismā šajā laikā iespējama dažādu sistēmu «iziešana no ierindas», un pirmkārt apdraudēta ir gremošanas sistēma. Jauna Mēness laikā visi fizioloģiskie procesi it kā mētājas no vienas galējības otrā, tiem it kā trūkst stabilitātes. Šis vispārējais sasprindzinājums nereti izraisa galvassāpes un nervozitāti.
Pilns Mēness
Pēc pirmā ceturkšņa Mēness turpina augt, līdz top pilnīgi apgaismots. Pilnmēness laikā šī debesu ķermeņa darbības principi ir izteikti visspilgtāk, tas izstaro visspēcīgāko enerģiju. Cilvēku sabiedrība ir aktīva, emocionālais pacēlums sasniedz maksimālo līmeni, tādēļ arī šis laiks ir auglīgākais gan dzejniekiem, gan māksliniekiem, gan citiem radoši domājošajiem: pilnmēness laikā rodas visspilgtākie un emocionāli piesātinātākie domu un fantāzijas tēli.
Taču jāuzmanās no citām galējībām: milzīgās kaislības var izraisīt skandālus un histēriju lēkmes, asaru jūras un asas vārdu apmaiņas, ko vēlāk nākas nožēlot. Taču cilvēkos, kuri prot valdīt pār sevi, emocionālais piepildījums veicina citu ar Mēnesi saistītu spēju, piemēram, intuīcijas atraisīšanos.
Galvenā ar pilnmēnesi saistītā problēma – bezmiegs. Arī cilvēki ar paaugstinātu asinsspiedienu jūtas sliktāk. Šajā laikā palielinās infekcijas draudi.
Dilstošs Mēness
Pilnmēnesim seko dilšanas fāze, un kādā brīdī tieši puse no Mēness jau tīta tumsā. To mēdz saukt par ceturto fāzi.
Dilstošs Mēness veicina koncentrēšanos un pareizu enerģijas patēriņu. Tas ir pļaujas laiks, citiem vārdiem, tiek novākts tas, kas augoša Mēness laikā iesēts.
Šajā fāzē varam atļauties ēst visu, ko vien sirds kāro, jo tas neies labumā.
Arī dzīvokļa tīrīšana ar ūdeni un veļas mazgāšana dilstoša Mēness dienās ir visefektīvākā, tad pat grūti tīrāmus traipus likvidēt vienkāršāk. Īsāk sakot, visu vieglāk nomazgāt un notīrīt: logus, traukus, apavus, metāla izstrādājumus.
Turpmāk vēl...