Šodienas redaktors:
Pauls Jānis Siksnis
Iesūti ziņu!

Vai pusaudžu žurnālam jābūt seksa rokasgrāmatai?

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: «POPCORN»

Televīzijā par seksu atklāti var runāt tikai vēlu vakarā. Kāpēc publiski pieejamos bērniem un pusaudžiem domātos žurnālos drīkst aprakstīt seksa tehniku?

«Mūsu vecākajam dēlam ir 10 gadu, un reizēm viņš lasa žurnālu «Popkorns», ko var brīvi iegādāties preses tirdzniecības vietās. Līdz šim to uzskatīju par pusaudžiem domātu izdevumu. Taču, kad ieraudzīju vienu no žurnāla februāra numuriem, sapratu, ka dēlam tādu nevaru dot lasīt. Tajā bija ievietots raksts «(Ne)Prātīgais sekss», kurā atainota orālā seksa tehnika. Savas izjūtas un rīcību orālā seksa laikā, piemēram, «cik patīkami ir seksa laikā raustīt sievietes galvu turp un atpakaļ» u. tml. izklāsta pieauguši vīrieši vecumā no 20 līdz 25 gadiem. Savukārt 18 līdz 24 gadus jaunas sievietes stāsta, ka, viņuprāt, ar seksu var nodarboties kāpņu telpā, «ar džekiem ietusēt» kojās, pa ceļam no skolas, kur un kā pagadās. Raksta beigās autore secina: «Sekss (arī orālais) ir un paliek tikai sekss. Vienam neatņemama ikdienas sastāvdaļa, kādam citam jauks laika pavadīšanas veids nedēļas nogalēs.» Uz žurnāla vāka ir vārdi «sekss», «seksīgi» un puskaila sieviete, kurai sarkanā atlasa lente pavedinoši slīd no krūtīm.

Kad piezvanīju uz žurnāla izdevniecību «LABA» un pajautāju, kāda vecuma jauniešiem žurnāls domāts, man atbildēja: tā mērķauditorija ir 13 un 14 gadus veci pusaudži. Vai tiešām šajā vecumā jālasa par orālo seksu? Kādu apsvērumu dēļ bērniem domātos žurnālos tiek ievietoti šādi vulgāri raksti?»

Divu dēlu māte Zane B. un vairākas kolēģes, kuras arī audzina bērnus un pusaudžus

«Mūsu platuma grādos 12 līdz 14 gadus veci jaunieši ne psiholoģiski, ne fizioloģiski vēl nav gatavi dzimumattiecībām. Viņu zināšanas ir vispārīgas un nekonkrētas, es pat teiktu — sagrābstītas, un viņi arī nemāk tās pielietot praksē. Nav nekādas izpratnes par personisko higiēnu. Tā, piemēram, jau 17 gadus sasniedzis jaunietis man centās iestāstīt, ka pirmajā dzimumaktā nekādā ziņā nevar inficēties ar seksuāli transmisīvajām slimībām,» sarunu sāk sertificēts seksologs ARTŪRS VĀVERE. «Vecākiem par šiem jautājumiem būtu jārunā ar saviem pusaudžiem, diemžēl viņi to nedara. Viņi par to aizdomājas tikai tad, kad dēlam uzrodas draudzene. Taču arī tad vecākiem vairāk rūp tas, ka pusaudzis nenakšņo mājās, vai meitene būs «īstā» utt., nevis jauniešu seksuālā veselība.»

Satraukuma pilni

«Es katru dienu saņemu satrauktu pusaudžu vēstules,» teic seksologs. «Lūk, viena tāda: «Esmu galīgā izmisumā. Man ir 17 gadi, bet esmu impotents un nezinu vairs, ko darīt. Lieta tāda, ka man bija draudzene un mēs gribējām seksu, bet man nestāvēja. Tā atkārtojās vairākas reizes. Ar draudzeni esam izšķīrušies. Nezinu, ko darīt, man ir bailes un kauns, jo liekas, klasē visi zina, ka esmu impotents. Vai man varēs būt sekss? Vai to var ārstēt? Pie kāda ārsta jāiet?» Līdzīga satura vēstuļu ir daudz. Padsmitnieki ar seksuālajām attiecībām saistītus jautājumus uztver īpaši sāpīgi, tie nomāc viņu prātus uz katra soļa. 90% gadījumu viņi par tiem nerunā ar pieaugušajiem un ar saviem vecākiem. Nācies saskarties ar to, ka 25 un pat 30 gadu vecumā vīrieši vēl īsti nav atrisinājuši savas pubertātes vecuma problēmas. Vīriešu pašnovērtējums un apmierinātība ar intīmo dzīvi ir kā ķīla labām sekmēm mācībās un veiksmīgai karjerai. Ja vecāki ar dēliem un meitām nespēj runāt par šīm lietām, viņiem vajadzētu vismaz apmaksāt jauniešiem speciālista konsultāciju.»

Atklātas sarunas — saprātīgā vecumā

«Kādā vecumā jaunieši sāk dzimumdzīvi?» jautā A. Vāvere un atbild: «Tāda pētījuma nav. Dažkārt anonīmajās aptaujās mēdz būt atbildes, ka pirmais dzimumkontakts bijis 12–14 gadu vecumā! Taču manā ārsta kabinetā jauni cilvēki šādu vecumu tomēr min ļoti reti. Parasti daļai jauniešu pirmās seksuālās attiecības sākas 15–17 gadu vecumā, daļai — tikai pēc 20 gadu vecuma. Tikai ļoti nedaudzi seksuālo dzīvi sāk 12–14 gadu vecumā.

Uz savām konsultācijām aicinu jauniešus no 15 gadu vecuma. Kāpēc tieši šāds gadu cenzs? Tāpēc, ka man kā ārstam ir ļoti grūti sarunā «nolaisties» līdz vēl jaunāku pusaudžu izpratnes līmenim un skaidrot lietas viņiem saprotamā valodā. Sākot ar 15 gadu vecumu, cilvēks jau ir vairāk nobriedis, gatavs runāt, uzklausīt un saņemt atbildi. Tomēr arī 15 un 16 gadus vecie jaunieši savus aktuālos jautājumus labprātāk noskaidro ar elektroniskā pasta starpniecību, viņi kautrējas nākt uz konsultācijām klātienē.»

Visam ir savs laiks un sava vieta

«Tagad par seksu un tā tehniku runā gandrīz visos masu saziņas līdzekļos. Tas nebūtu ieteicams, īpaši jau bērnu un pusaudžu masu medijos, jo tiek veidoti nepareizi priekšstati par seksu, nevajadzīgi un pāragri sakairināti nenobriedušie, bet tādā vecumā tik jutīgie un ziņkārie prāti. Pusaudzis vieglprātīgi sāk dzimumattiecības, taču nespēj atbildēt ne par savu, ne sava partnera rīcību, ne sekām un veselību,» ir pārliecināts A. Vāvere. «Orālais sekss arī ir sekss, un tas noteikti būtu jāsaprot žurnāla veidotājiem. Tas gan nenozīmē, ka 10–14 gadus veciem pusaudžiem paredzētos žurnālos vispār nebūtu jārunā par jautājumiem, kas skar seksualitāti, bet šai informācijai vajadzētu būt atbilstošai auditorijas vecumam.

Televīzijā, kā to nosaka likums, par seksu atklāti var runāt tikai vēlu vakarā.

Šādas likuma normas vajadzētu attiecināt arī uz žurnāliem, klasificējot tādos, kuros var runāt par šiem jautājumiem, piemēram, žurnāls «Princese», un tādos publiskos preses izdevumos, kuros vajadzētu būt zināmai cenzūrai par šo tēmu.»

Komentāri
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu