Šodienas redaktors:
Kārlis Melngalvis
Iesūti ziņu!

Durvju un slēdzeņu drošība (1)

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: www.nra.lv

Ik dienu mediji ziņo par uzlauztām durvīm, atmūķētām vai atlauztām slēdzenēm, zādzībām no dzīvokļiem. Policija cenšas ķert laupītājus, apdrošinātāji maksā kompensācijas, iedzīvotāji slēpjas aiz dzelzs durvīm un aizrestotiem logiem, padarot savus mājokļus par seifiem.

Statistikas dati liecina, ka no visām laupīšanām caur ārdurvīm notiek aptuveni 46 procentos gadījumu, tātad gandrīz puse no zādzībām, kas izdarītas dzīvokļos vai darba telpās, tiek veiktas, atmūķējot slēdzenes vai izmantojot atslēgu dublikātus.

Svarīgi ir zināt, ka jebkuru slēdzeni var uzlauzt. Taču ir divi galvenie apstākļi, kas zaglim jāpārvar, – laiks un skaļums. Pēc tā arī vērtē slēdzenes drošību. Jo sarežģītāka slēdzenes uzbūve, jo ilgāks laiks zaglim būs jāpatērē, un tas būs jādara skaļi un ar ievērojamu papildaprīkojumu.

Latvijas Atslēgmeistaru brālības prezidents Igors Anšēvičs, daloties pieredzē, stāsta, ka «vairākumā gadījumu zaglis izvēlas visvieglāk, visātrāk un visklusāk atmūķējamās durvis, lai nepievērstu lieku uzmanību».

Pēc Eiropas standartiem par drošām ārdurvīm var uzskatīt tās durvis, kuras ir aprīkotas ar labi nostiprinātām tērauda eņģēm un divām slēdzenēm – pamata un papildu. Viena no slēdzenēm ir vienkārša – tāda, kas slēdzama no iekšpuses, izmantojot pagriežamu kloķīti, lai ātri un ērti nepieciešamības gadījumā varētu izkļūt no mitekļa. Otrai ir jābūt paaugstinātas drošības pakāpes slēdzenei, kuru var atvērt ar atslēgu gan no iekšpuses, gan ārpuses.

«Diemžēl Latvijā daudzi iedzīvotāji slēdzenes pērk kopā ar durvīm, īpaši neinteresējoties, kāda līmeņa aizsardzība tām ir paredzēta. Lielākajā daļā pēdējos gados uzstādīto metāla ārdurvju ir slēdzenes, ko profesionāls zaglis, piemēram, ar rokas urbja un skrūvgrieža palīdzību spēj pievārēt dažu sekunžu laikā,» stāsta Igors Anšēvičs.

Lai izvairītos no kļūdām, kas var radīt lielus materiālus un pat fiziskus zaudējumus, eksperti mudina iedzīvotājus pievērst lielāku uzmanību sava īpašuma drošībai. Slēdzeņu ražotājkompānijas AssaBalt pārstāvis Latvijā Mārcis Mazais iesaka «slēdzenes iegādāties specializētā slēdzeņu veikalā vai iepriekš konsultējoties Latvijas Atslēgmeistaru brālībā. Pircējam būtu arī jānoskaidro, vai slēdzenes izgatavotājam ir ISSO 9001 sertifikāts – tas apstiprina slēdzenes izgatavošanas kvalitāti. Pērkot slēdzeni, jānoskaidro, vai tā ir izturīga pret mūķēšanu, urbšanu un triecieniem, kā ir aizsargātas atslēgas sagataves – vajadzētu izvairīties no tādas slēdzenes iegādes, kuras atslēga ir viegli viltojama. Ļoti svarīgi būtu arī noskaidrot, vai slēdzenes ražotājam ir pārstāvniecība Latvijā – tas vienkāršo apkopi un garantijas remontu. Tāpat nepieciešams apvaicāties, cik gara ir slēdzenes garantija – garantija un kvalitāte vienmēr ir bijušas savstarpēji saistītas. Slēdzeņu uzstādīšanu rekomendējam uzticēt speciālistiem šajā jomā (piemēram, ražotāja pārstāvjiem), kuri garantē pakalpojumu kvalitāti.»

Cilvēki, lai pasargātu sevi no zagļu apciemojuma, pieliek logiem un balkoniem priekšā restes, slēpjas aiz metāla durvīm, kurās ievieto pēc iespējas masīvākas slēdzenes, zirnekļa tipa slēdzenes, tādējādi radot sevī maldīgu priekšstatu par savu un sava īpašuma drošību. Kā pierāda pēdējā laikā notikušās ugunsnelaimes, šādi mēģinot sevi pasargāt, cilvēki sev liedz iespējas izkļūt no pašu izveidotā cietokšņa un būtiski apgrūtina glābēju darbu.

Daudzdzīvokļu namos vai vietās, kur ārdurvis ir redzamas arī citiem, zaglis neriskēs durvis zāģēt vai lauzt, savukārt ugunsnelaimes gadījumā palīdzības sniedzējiem būs daudz vieglāk iekļūt caur koka durvīm, tās vienkārši sacērtot ar cirvi vai izgāžot. Tāpēc tieši slēdzene ir tā, kurai uzmanība jāpievērš vispirms. «Tas ir mīts, ka metāla durvis ir drošākas par koka durvīm. Durvju materiāls pats par sevi nav drošības garantija. Ja metāla durvis būs aprīkotas ar sliktu slēdzeni, profesionāļi zagļi, atmūķējot slēdzeni vai caururbjot durvis konkrētā vietā, spēs tās atvērt bez liekas piepūles. Tas prasīs ne vairāk kā divas minūtes un notiks gandrīz bez trokšņa,» stāsta Latvijas Atslēgmeistaru brālības prezidents I. Anšēvičs.

Izrādās, ārzemēs metāla durvis tiek liktas tikai bēniņu vai saimniecības telpās. Parādes durvis parasti ir no koka, taču, protams, ne no finiera. Parastais arguments, izvēloties durvis, – tās ir galvenais drošības garants. Tādēļ tiek uzstādītas masīvas metāla durvis, bet slēdzenes izvēlei netiek pievērsta atbilstoša uzmanība. Tā arī ir lielākā kļūda.

Kvalitatīvu slēdzeņu pazīmes

• tirgotāja spēja nodrošināt paredzēto garantiju un garantijas servisu

• izturība pret mehānisku bojāšanu (vai ir aizsardzība pret cilindra caururbšanu, vai ir nodrošināts, lai slēdzenes bulta nedeformētos, laužot durvis, vai šī bulta ir droša pret pārzāģēšanu)

• atslēgas sarežģītības pakāpe un konstrukcijas precizitāte. Jābūt drošiem, ka slēdzeni nav iespējams viegli atmūķēt, ka potenciālais zaglis nevar viegli pievīlēt atslēgas dublikātu. Dažās slēdzenēs tiek piemērota tāda drošības pakāpe, ka atslēgu dublikātus iespējams izgatavot tikai specializētajās darbnīcās, turklāt pārbaudot, vai attiecīgajam cilvēkam ir slēdzenes īpašnieka izdota pilnvara pasūtīt atslēgas dublikātu

• pilnībā aizslēdzot durvis, bultas garums, kas izvirzās ārpus slēdzenes, būtu vismaz tikpat liels kā slēdzenē palikusī daļa. Bieži nākas redzēt slēdzenes, kas aprīkotas ar masīvām bultām, kas izvirzās krietni dziļi stenderē, taču pašā slēdzenē paliek tikai īsa savienojuma vieta. Līdz ar to durvis ir vieglāk uzlaužamas

Komentāri (1)
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu