Kāpēc Aldis Ozols netika miljonāru sarakstā?

Jaunajā Latvijas 800 miljonāru sarakstā, kas publicēts laikrakstā «Dienas Bizness», nav atrodama vesela virkne cilvēku, kuri neiebilst, ka tiek dēvēti par miljonāriem un pat multimiljonāriem. Taču īstenība reizēm ir būtiski atšķirīga no dzeltenās preses viedokļa, – to uzskatāmi pierāda miljonāru sarakstā neiekļautā nekustamo īpašumu jomas uzņēmēja Alda Ozola reālo īpašumu un darījumu izvērtējums.

Visa dzeltenā prese A. Ozolu vienbalsīgi sauc ne citādāk kā par miljonāru, regulāri aprakstot viņa automašīnas, mājvietas interjera priekšmetus un personisko dzīvi. «Viņš, pateicoties zemes tirgus biznesam, var sevi saukt par miljonāru,» – tā par uzņēmēju izteicies pat laikraksts «Diena».

Taču šī preses viedokļa pamatā faktiski ir tikai paša A. Ozola stāstījums par noslēgtiem izcili izdevīgiem darījumiem un vēl lielākiem nākotnes plāniem, kā arī «miljonāra» regulārie stāsti par faktiski jebkuru jauniegādātu kaut cik būtisku priekšmetu, kā arī sadzīves un personiskās dzīves izrādīšana.

Taču, runājot par darījumiem, A. Ozols atšķirībā no personiskās dzīves notikumu izklāsta faktiski vienmēr ir izvairījies no konkrētām detaļām, un neko runīgāki nav bijuši arī A. Ozola darījumu partneri. «Kam tas vispār interesē?! Kādam vajag kadastra numuru?! Valsts ieņēmumu dienests jau to sen visu ir pārbaudījis un pārbaudījis,» – tā, piemēram, viņš atbild uz jautājumu, vai būtu iespējams uzzināt detalizētāku informāciju par to, kas tad bija tas īpašums, kuru viņš esot pārdevis par 3,5 miljoniem.

Uzņēmējam gan pieder kapitāldaļas vairākās kompānijās, no kurām zināmākās ir SIA «Zemes tirgus» un SIA «Land market» – interneta mājas lapā «landmarket.lv» minēts pat tas, ka «viens no «Zemes tirgus» mērķiem ir pēc pieciem gadiem būt vadošo nekustamo īpašumu tirdzniecības firmu pirmajā pieciniekā». Taču šo kompāniju apgrozījums līdz šim ir bijis niecīgs, bet tām piederošie nekustamie īpašumi ir uz rokas pirkstiem skaitāmi, turklāt gandrīz visi ieķīlāti kredītiestādēs. Pat A. Ozola dzeltenais «Hummer H2» automobilis, kā rāda «Lursoft» komercķīlu reģistra dati, 2004. gada decembrī iegādāts līzingā un par 24 846 latiem ieķīlāts SIA «Hansa līzings».

Līdz ar to vienīgais, kas spētu A. Ozolam nodrošināt viņa kāroto miljonāra statusu, ir – viņam pašam personiski piederoši nekustamie īpašumi un ar tiem veikti oficiāli darījumi, kuri atspoguļoti publiski pieejamās datu bāzēs. Nozīmīgus darījumus ar kapitāldaļām A. Ozols, pēc visa spriežot, nav veicis – tātad atliek nekustamo īpašumu darījumi.

Kopumā nekustamā īpašuma kompāniju datu bāzēs atrodami divi desmiti nekustamo īpašumu, kuru īpašnieks kopš 2002. gada ir bijis vai ir A. Ozols. Valsts vienotajā datorizētajā zemesgrāmatā pārbaudot, kādi darījumi veikti ar visiem šiem īpašumiem, kopējā aina ir šāda: nav redzami nekādi darījumi, kuri oficiāli būtu nesuši uzņēmējam – kurš pats apgalvo, ka vienmēr godīgi maksājot nodokļus un neizmantojot nekādas «shēmas», – miljonus lielu peļņu.

Vēl vairāk – vērā ņemamu peļņu, turklāt ne vairāk kā dažos simtos tūkstošu latu lēšamu (ja nerēķināt kredītprocentus u.c. izmaksas) – ir nesuši faktiski tikai agrāko gadu darījumi. Savukārt pašlaik A. Ozols ir vērienīgi iepircies, faktiski visos darījumos izmantojot hipotekāros kredītus (ieskaitot pat paša dzīvokļa iegādi). To, vai šos īpašumus izdosies izdevīgi pārdot vai arī uzņēmēju, kuram līdz reāla miljonāra statusam vēl ir ārkārtīgi tālu, sāpīgi skars tirgus lejupslīde (piemēram, miljonlatu kredītam «Latvijas Biznesa bankā» atmaksas termiņš ir jau šā gada jūnijs), rādīs laiks.

Tikmēr «landmarket.lv» mājas lapā joprojām lasāms optimistiskais A. Ozola uzskats par nekustamo īpašumu tirgu: «Aldis Ozols par nekustamā īpašuma tirgu sāka interesēties tikai pēc tam, kad pirmo reizi izdevās veiksmīgi pārdot savu zemes īpašumu par izdevīgu cenu. Redzot šī tirgus perspektīvas, viņš sāka par to nopietni interesēties, jau iegādājās vairākus īpašumus un izveidoja savu uzņēmumu – «Zemes tirgus». Nekādu īpašu noslēpumu, kā gūt panākumus šajā biznesā, nav. Viņaprāt, tas nav sarežģīti – iemācīties pirkt un pārdot nekustamos īpašumus.»

Uz augšu