Šodienas redaktors:
Marina Latiševa
Iesūti ziņu!

Guļbūves mūža pagarināšana (3)

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: no arhīva

Koka ēkas var kalpot ne vienu vien gadsimtu, turklāt bez īpašas ķīmiskas apstrādes. Ēku ilgmūžība atkarīga no pareizas projektēšanas, kokmateriālu ieguves laika un vietas izvēles. Mūsdienās to ne vienmēr ievēro, tāpēc guļbūvju konstrukcijas mēdz apstrādāt ar vielām, kas pagarina to mūžu.

Guļbaļķu ēkas ir populāras. Un kā nu ne — koks ir dabisks materiāls, tādā mājā ir patīkami atrasties. Projektējot noteikta biezuma sienas, arī par siltumnoturību nav galva īpaši jālauza. Iekštelpu interjers te iederas arī tāds, kādu citās būvēs nebūtu loģiski plānot. Bet dažviet redz ēkas, kuru sienās vīd zilganpelēks pārklājums, kuru baļķi saplaisājuši un jau pēc neilga kalpošanas laika ietrunējuši. Tāds liktenis noteikti nav katrai jaunai guļbūvei, un pat saules, lietus vai baktēriju skartas ēkas var glābt.

Pareizi būvējot, «ķīmiju» nevajag

Lai tiktu pie labas baļķu ēkas, jāmeklē arhitekts, kas tādas prot projektēt, un būvnieki, kas pārzina šādu objektu specifiku. Koka konstrukciju ilgmūžību lielā mērā nosaka šo speciālistu zināšanas un prasme.

Koku ietekmē mitrums, temperatūra, saule ar ultravioleto starojumu, stāsta Latvijas Amatniecības kameras Namdaru sekcijas vadītājs Kārlis Apinis. Lai stari vasarā nekarsētu un nebojātu sienu virsmu, koka nami jāplāno ar lielām jumta pārkarēm. Vasarā saule augstu — virs pārkares, un tik daudz staru netiek līdz sienai. Ziemā saule zemāk, «ielūkojas» zem pārkares un ienes logos gaismu.

Lai guļbūve ilgi kalpotu, svarīga koku izvēle. Tiem jābūt labi nobriedušiem, turklāt vislabāk, ja zāģēti ziemā, vēlams jaunā mēnesī. Tad stumbrā vismazāk sulas, bet skujkokiem daudz sveķu, kas ir labi baļķim, ko izmantos ēku būvēšanai. Nepareizi sagatavotos baļķos vieglāk iemesties kaitēkļiem.

Ilgai kalpošanai svarīgi labi pamati. Tiem jābūt gana augstiem, ar labu hidroizolāciju.

Arī logiem ir nozīme ēkas saglabāšanā. Tie nedrīkst aizsvīst, jo tad zem tiem krājas mitrums, kas pamazām bojā koku.

Ja šos priekšnoteikumus ievēro, guļbūvei nav vajadzīga nekāda ķīmiska apstrāde, tā labi kalpos gadu desmitiem, uzsver K. Apinis.

Visiem visu nevajag

Ja jāpērk gatavi baļķi, par kuru zāģēšanu un žāvēšanu nav ziņu, vai ēka jau iegādāta gatava un nav pārliecības, cik pareizi viss darīts celtniecības laikā, var ņemt palīgā speciālus koka konstrukciju apstrādes preparātus. Tagad to izvēle ir plaša. Tomēr, pirms kaut ko klāt uz savas mājas, ir jākonsultējas ar šādu ēku speciālistiem, kas var ieteikt katram objektam piemērotāko risinājumu — pilnīgi vienādu guļbūvju nav, un ne visām vajag visu iespējamo ķimikāliju arsenālu.

- Pirmais, par ko koka ēkas saimniekam jāiedomājas, ir lineļļas. Tās ir dabisks konservants — iesūcas dziļi koksnē un aizsargā no mitruma un sekojošās trūdēšanas. Labāk lineļļu uzklāt tad, kad koks ir sauss, izžuvis.

- Aizsardzībai pret saules iedarbību lieto speciālus pārklājumus ar ultravioleto staru filtru.

- Lai paaugstinātu ugunsdrošību, koka apstrādei piemēroti dažādi antipirēni — preparāti koka ēku konstrukciju aizsardzībai pret uguni.

- Ja koks sāk zilēt, tas liecina, ka nav pareizi cirsts — tad to vieglāk bojā mitrums. Ja tā noticis, skaidrs, ka vajag «glābšanas» ķimikālijas. Bojātā vieta jāizslīpē vai jānomaina, var lietot speciālus balinošus, sārmainus līdzekļus.

- Ja kokā pamana ķirmju vai citu kukaiņu izgrauztas ejas, jāpārliecinās par bojājumu plašumu — varbūt detaļa jau jāmaina, bet varbūt pietiks ar preparātiem, kas aizsargā pret kokgraužiem. No tiem palīdz izvairīties, kā arī aizsargā pret trupēšanu, pelēšanu dažādi antiseptiķi. Tos var klāt gan uz jauna, gan agrāk krāsota un tagad attīrīta koka. Pieejami arī bezkrāsaini antiseptiķi.

Praktiķi iesaka lūkot pēc «Bochemit», «Traolja» preparātiem u. c. ASV, zviedru, vācu uzņēmumu ražojumiem koka konstrukcijām. Arī mūsu ZA Koksnes ķīmijas institūta speciālisti ir izstrādājuši vairākus apstrādes materiālus.

Jāatceras!

Guļbūvei nedrīkst lietot beices u. c. apstrādes preparātus uz lakas bāzes, kas uz koka veidos plēvīti un neļaus tam elpot. Tāpat jāizvairās no krāsām, kas paredzētas sausam kokam — baļķis, ko iebūvē namā, nav 100% sauss.

,

Guļbaļķu ēkas jumta segumam der dažādi materiāli, un viens no tiem ir no koka — skaidas. Senāk tās tika plēstas pareizā laikā, un tad tās nedēdēja — nevajadzēja ķīmiski apstrādāt pret atmosfēras iedarbību, saka K. Apinis. Tagad skaidas plēš, negaidot, vai laiks pareizais, tāpēc tiek lietoti konservanti. Ar tiem skaidas parasti jau apstrādājis pats plēsējs.

Koka nama iekštelpās ieteicams lietot apstrādei lineļļas. Tad konstrukcijas neskars mitrums, tās elpos un būs viegli kopjamas, piemēram, ar mitru lupatiņu. Koka lieveņus, kāpnes gan vajag apstrādāt ar ķīmiskiem preparātiem, kuri pastiprina konstrukciju mehānisko noturību pret berzi.

Zināšanai

- Guļbaļķu ēku būvēšanā visbiežāk izmanto skujkokus. Priedes baļķi var iegūt zilganu toni paaugstināta mitruma dēļ, bet egļu koksne vairāk cieš no mitruma. Šajā ziņā izturīgākie ir lapegļu baļķi, bet tos grūtāk apstrādāt. Pirtiņas iekšpusē jālieto lapu koka apšuvums!

- Visilgāk dabisko krāsu saglabā priežu baļķu mājas.

- Ja baļķu ēkai grib sviesta dzeltenu krāsu, var lietot speciālas eļļas, gruntis, kas dod šādu toni. Tomēr tā var stāvēt tikai 8–10 gadus, un tad jātīra nost.

- Ja ēka būvēta ar rūpnieciski nežāvētiem baļķiem, tā žūs kalpošanas laikā un vairākus gadus sēdīsies. Neizžuvušam kokam ķīmiskus preparātus klāt virsū nevar.

- Koka mājas neiesaka plānot ļoti tuvu ūdenskrātuvēm un zem lieliem kokiem.

Speciālistus, kas zina koka ēku apstrādes ķīmisku preparātu izvēles knifus, var meklēt Latvijas Amatniecības kamerā, Koksnes ķīmijas institūtā un uzņēmumā «Relika», kur atrodamas institūta speciālistu izstrādātās vielas, kā arī pie Latvijā un ārzemēs pazīstamiem būvķimikāliju ražotājiem.

Komentāri (3)
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu