Šodienas redaktors:
Marina Latiševa
Iesūti ziņu!

Puķes pa pastu

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: Latvijas Dabas muzejs

Lai cik aizraujoša šķiet puķu stādmateriāla pasūtīšana internetā un piegāde pa pastu, to var uzskatīt par kaķa pirkšanu maisā. Piegādes kavējas, saņemtie sīpoli sadīguši vai iekaltuši, turklāt trūkst informācijas, kā ar tiem apieties.

Gribu lūgt padomu sīpolpuķu audzēšanā. No Holandes firmas "Bakker" saņēmu dažādu puķu (Pink Lily, Sparaxis mixed, Triteleia Queen Fabiola, Freesia mixed, Liatris spicata) stādmateriālu. Sadīgušie sīpoliņi ir jāstāda zemē, diemžēl nezinu, kāda augsne, papildmēslojums, apgaismojums vajadzīgs. Varbūt sīpoliņi jāglabā nākamajai sezonai?

A. Āboliņš Valmierā

Pastāstiet, lūdzu, vai puķes Pink Lily, Sparaxis mixed, Triteleia "Queen Fabiola", Freesia mixed, Liatris spicata rudenī jārok ārā vai arī var atstāt zemē pa ziemu?

H. Antons

Daugavpils rajonā

Lilijas

Pavasarī stādīti liliju sīpoli aug un attīstās tikpat labi kā rudenī stādītie. Stādīšana pavasarī aizsākusies līdz ar liliju stādmateriāla importu. Lielie sīpolpuķu ražotāji sīpolus glabā saldētavās atbilstošā temperatūras un mitruma režīmā. Sīpolus var izņemt no glabātavas jebkurā laikā, tos var uzziedināt siltumnīcā vai stādīt dobē (pie mums – no pavasara līdz Jāņiem). Vēlu iestādītie attiecīgi vēlāk zied, jārēķinās, ka no stādīšanas brīža līdz ziedēšanai paiet apmēram 70 dienu.

Nereti ievestajiem sīpoliem jau ir izveidojušies jaunie asni, tie ir ļoti trausli. Ja asns nolūst, jaunu dzinumu un ziedus augs dos tikai nākamajā vasarā.

– Bieži pārdošanā (sevišķi lielveikalos) nonāk iekaltuši vai pat pilnīgi sakaltuši liliju sīpoli. Piemēram, holandiešu ražotāji lilijas fasē gaisa caurlaidīgos perforētos maisiņos, kas piemēroti tulpēm, gladiolām, nevis lilijām. Ja šos sīpolus pārdotu drīz pēc iesaiņošanas, problēmas nerastos, diemžēl visbiežāk tie ilgu laiku pavada vairumtirdzniecības noliktavās, pēc tam veikalu plauktos. Iežuvušie sīpoli slikti dīgst vai ir pagalam, – stāsta selekcionārs Guntis Grants. – Jūsu iegādātā Pink Lily visdrīzāk ir nevis šķirnes nosaukums, bet gan krāsas raksturojums – tas nozīmē, ka no sīpoliem izaugs kādas lilijas ar rozā ziediem.

Stādīšanas dziļums lilijām ir tāds pats kā tulpēm – augsnes kārtai virs sīpola jābūt divas trīs reizes biezākai nekā sīpola augstums. Piemēram, 4 cm augsts sīpols jāstāda 12 cm dziļā bedrītē un virs sīpola jāuzber 8 cm augsnes. Starp augiem jābūt 15 – 20 cm attālumam. Audzēšanai izvēlas saulainu, atklātu, vējainu vietu, ko pēc iespējas mazāk skar pavasara salnas. Augsnei jābūt labi drenētai, irdenai, organiskām vielām bagātai, ar neitrālu reakciju (apmēram 6 pH). Ja lilijas stāda auglīgā augsnē, tās ir veselīgas, labi aug un vairojas, skaisti zied.

Veģetācijas periodā (pavasarī, parādoties asniem) augus var mēslot, piemēram, ar granulēto pilnmēslojumu Yara Mila Complex 12-11-18, ap katru liliju stādu izkaisot aptuveni vienu tējkaroti granulu un tūlīt pat plānā slānītī nosedzot tās ar kūdras mulču. Tad granulētie minerālmēsli lietū pārāk ātri neizšķīdīs, bet visas vasaras garumā palēnām baros augu.

Tritēlijas

Skrajā laksa (Brodiaea laxa) jeb tritēlija "Queen Fabiola" ir sīpolu dzimtas augs, kas cēlies Ziemeļamerikā. Tai ir šauras, garas lapas un lielas (līdz 16 cm diametrā), skrajas ziedkopas, kas paceļas līdz 50 cm garos kātos. Zied jūlijā ar zili violetiem, smaržīgiem ziediem. Auga vērtīgākā īpašība ir ilgā ziedēšana, jo no ziedkopas centra nāk atkal jauni ziedpumpuri, kas nomaina jau noziedējušos. Latvijas klimata apstākļos šis sīpolaugs ir pilnīgi ziemcietīgs.

– Labākais laiks tritēliju stādīšanai pie mums ir septembris, – saka puķkopis Jānis Rukšāns. – Ja pavasarī iegādātie importa bumbuļsīpoli glabāšanas laikā (iesaiņojumā) nav iekaltēti, tie jāstāda nekavējoties.

Vislabāk tritēlijas jūtas saulainā vai viegli noēnotā vietā, trūdvielām bagātā, labi drenētā smilšmāla augsnē. Stāda lielākās grupās, 8 – 10 cm dziļi, apmēram 10 x 10 cm attālumā augu no auga. Tritēlijas krāšņi izskatās dārzā, lieliski noder arī ziedu griešanai. Ziedpumpuri turpina attīstīties arī vāzē.

Bargākās ziemās stādījumus ieteicams mulčēt ar kompostu vai neitralizētu kūdru (līdz 5 cm biezā slānī). Tritēlijas labi vairojas veģetatīvi – ar vairsīpoliņiem. Diemžēl tie ļoti garšo ūdensžurkām un pelēm.

Sparakses

Trijkrāsu sparakse (Sparaxis tricolor) ir īrisu dzimtas sīpolaugs, kas savvaļā sastopams Kapzemē. Augs sasniedz līdz 45 cm garumu, ziedi ir košās krāsās – sarkani, rozā, dzelteni, balti, oranži, violeti. Mūsu klimata apstākļos tie piemēroti audzēšanai vēsā augu mājā vai podos, ko maijā var izlikt uz terases vai dārzā. Ziedi atveras no rīta, bet vakarā aizveras. Var izmantot arī ziedu griešanai.

Audzē līdzīgi gladiolām. Parasti stāda maija sākumā, apmēram 4 cm dziļi irdenā, trūdvielām bagātā augsnē ar labu drenāžu. Vēlāk stādītie līdz rudenim, iespējams, nepagūs uzziedēt, taču paaugsies vismaz sīpoli.

Lai sparakses labi ziedētu, tām jāsaņem daudz gaismas, tāpēc šīs sīpolpuķes vajadzētu novietot no vēja aizsargātā, saulainā vietā. Sīpoli augsnē nepārziemo, tāpēc rudenī (septembra otrajā pusē, oktobra sākumā) tos norok, dažas dienas apžāvē saulē un vējā, attīra no augsnes paliekām. Ieteicamā glabāšanas temperatūra +2...+4 oC. Ja sīpolu nav daudz, tos var glabāt ledusskapja apakšējā daļā.

Liatres

Vārpu liatre (Liatris spicata) pie mums atceļojusi no Ziemeļamerikas. Tas ir daudzgadīgs 80 – 100 cm augsts kurvjziežu dzimtas augs ar violetsārtām vai baltām cilindriskām ziedu vārpām, zied vasaras otrajā pusē līdz vēlam rudenim. Liatrēm nepieciešama saulaina vieta un labi mēslota dārza augsne ar labu ūdens caurlaidību, jo sakneņiem, īpaši ziemas periodā, kaitē pārmērīgs mitrums.

– Augus parasti stāda pavasarī. To var darīt arī vēlāk, taču tad aizkavējas ziedēšana vai arī tie uzzied tikai nākamajā gadā, – teic Nacionālā botāniskā dārza eksperimentālās audzētavas vadītājs Agris Šiliņš.

Stādot 30 – 40 cm attālumā citu no cita, liatres vienā vietā var augt vismaz piecus gadus. Tās plaši izmanto arī kā grieztos ziedus, jo tie lieliski saglabājas vāzē (pat līdz desmit dienām). Rudenī liatres nav jāizrok, jo labi pārziemo dobē. Vienīgi, ja ir ilgstošs kailsals, augus vēlams mulčēt.

Frēzijas

– Vēlu pavasarī vai vasaras sākumā atsūtītos importa sīpolus labāk stādīt kastītēs vai podiņos, jo dobē frēzijas nepagūs uzziedēt. Rudenī no dārza telpās pārvietoti augi sāks ziedēt oktobrī, – skaidro frēziju audzētāja, z/s "Kopa" īpašniece Līvija Mence.

Vispiemērotākā frēzijām ir viegla smilts vai smilšmāla augsne (pH 6,5 – 7), kurā daudz humusa. Parasti stāda no aprīļa līdz maijam viegli noēnotā vietā, 12 – 15 cm dziļi, lielos sīpolus liek 5 – 7 cm atstatumā citu no cita, sīksīpolus – biežāk.

Kā pirmo papildmēslojumu var dot kālija magnēziju, apmēram karoti uz vienu rindas metru. Pēc trim nedēļām, kad pirmās divas lapas sasniegušas 1,5 – 2 cm garumu, mēslo ar amonija nitrātu (40 – 60 g/m2). Veģetācijas periodā papildmēslojumu dod ik pēc nedēļas, izmantojot hloru nesaturošu mēslojumu (NPK 15-15-15; deva – 40 g/m2). Kad sāk veidoties pumpuri, lieto kalcija nitrātu (20 g/m2). Visā veģetācijas periodā augiem nodrošina stabilu mitruma režīmu.

Sīpolus izrok, līdzko laksti ir nokaltuši. Tos apžāvē vietā ar labu ventilāciju +20...+25 oC temperatūrā un pēc desmit dienām notīra veco sīpolu atmirušās daļas. Uzglabā sīpolpuķu tīkliņā vai kaprona zeķē +3...+5 oC temperatūrā (piemēram, ledusskapī). Lai frēziju sīpolos attīstītos ziedaizmetņi, tiem jānodrošina termoapstrāde: vismaz 16 nedēļas temperatūrai jābūt +25...+30 oC (piemēram, tuvu pie centrālapkures radiatora vai krāsns), bet gaisa mitrumam telpā – 70 %. Pirms stādīšanas sīpolus trīs četras nedēļas atdzesē +13...+14 oC temperatūrā.


Komentāri
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu