Šodienas redaktors:
Eva Gaigalniece
Iesūti ziņu!

Kā noņemt veco krāsu (1)

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Aizvien vairāk cilvēku savās mājās vēlas atjaunot vecās koka durvis un logus, nevis aizstāt tos ar plastmasas izstrādājumiem. Būvdetaļu restaurācija prasa daudz laika un pacietības. Ļoti darbietilpīgs process ir veco eļļas krāsas slāņu noņemšana.

Ar fēnu vai ķīmiju?

Lai veco krāsu pēc iespējas ātrāk nodabūtu nost un reizē nebojātu koksni, nepieciešami šim darbam piemēroti instrumenti. Var izmantot divus paņēmienus: strādāt ar karstā gaisa fēnu vai arī lietot īpašu ķīmiju — laku un krāsu noņēmēju. Ātrāk būs ar fēnu, tas sakarsē krāsas slāni, līdz uz virsmas metas burbuļi. Krāsa daļēji pati atlec no koka.

Darbojoties ar fēnu, jāraugās, lai neapdedzinātu rokas vai citas ķermeņa daļas. Jāuzmana arī koks — ja fēnu pārāk ilgi tur pie virsmas, koksne apsvilst un kļūst melna. Strādājot jārēķinās ar lielāku elektrības patēriņu, jo fēna jauda maksimālā režīmā ir vismaz 1,5 kW.

Šķidrumu laku un krāsu noņemšanai uzklāj ar otu vai izsmidzina ar aerosolu. Pēc apstrādes atmiekšķējušos krāsas putriņu noņem ar skrāpi. Šim paņēmienam ir divi trūkumi:

- ja krāsa klāta vairākās kārtās, arī krāsas noņēmējs jāliek vairākas reizes, tādējādi krietni paildzinot darba laiku un līdzekļa patēriņu;

- krāsas noņēmējs ir veselībai kaitīgu ķimikāliju kokteilis ar visai īpatnēju un nepatīkamu smaržu, tādēļ strādājot jāsargās to ieelpot (jālieto maska un aizsargbrilles).

Pareizāk ir kombinēt abas metodes, proti, lielākus laukumus apstrādāt ar fēnu, bet grūtāk pieejamās vietās pēc pamatslāņa noņemšanas lietot krāsas noņēmēju.

Vajag vismaz trīs

Lai darbs labi veiktos, pie rokas jābūt vismaz trim skrāpjiem.

Lieliem laukumiem. Lielu, gludu virsmu tīrīšanai piemērots instruments ar samērā platu (5–8 cm) lāpstiņu, lai vienlaikus varētu notīrīt pēc iespējas lielāku virsmu. Platāks skrāpis nav ieteicams, jo spiediens uz virsmu var būt nevienmērīgs. Tādējādi vienā vietā koksni var sabojāt, bet citā, kur spiediens vājāks, nāksies tīrīt vairākas reizes. Var izmantot parastu, taču cieta metāla špakteļlāpstiņu. Ja tā ir lokana un mīksta, lielā laukumā būs grūti strādāt.

Profilu tīrīšanai. Nepieciešams vismaz viens skrāpis ar cietu, spicu galu (piemēram, 45º leņķī), lai no krāsas un vecās tepes attīrītu logu un durvju profilus, gropes un stūrus. Tas ir visai ķēpīgs darbs un prasa lielu koncentrēšanos, lai nesabojātu dažkārt tik trauslos koka detaļu rotājumus. Taču — jo vairāk krāsas izdodas noņemt ar skrāpi, jo mazāk jāstrādā ar smilšpapīru.

Grūti pieejamām vietām. Plāns, elastīgs un lokans instruments nepieciešams, lai piekļūtu šaurām vietām, piemēram, attīrītu spraugas no vecās tepes.

Uzziņa

Instrumenti, ko pārdod komplektā ar lētākiem karstā gaisa fēniem, praksē nav īpaši parocīgi.

Tā, piemēram, uz fēna stiprināms skrāpis īsti neturas virsū, turklāt ir izgatavots no pārāk plāna metāla — piespiežot lokās, nevis noņem krāsu. Ļoti ātri sakarst, tādējādi apgrūtina uz skrāpja sakrājušās krāsas noņemšanu.

Komentāri (1)
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu