/nginx/o/2018/07/15/9202822t1h6ba5.jpg)
Kāzas, svarīga darba tikšanās vai uzstāšanās televīzijas raidījumā... Dzīvē ir situācijas, kad plats un žilbinošs smaids ir vienkārši nepieciešams. Ko darīt, ja svarīgā notikuma priekšvakarā zobu rindas pašā redzamākajā vietā pēkšņi uzradies biedējošs tukšums? Uz jautājumiem atbild Vanaga zobārstniecības klīnikas vadītājs zobārsts VALDIS VANAGS un zobu higiēniste KRISTĪNE RUDZĪTE-SPRADZENKO.
– Zobs izskatījās pavisam vesels, bet tomēr tam nolūza stūris. Vai zobu var ātri atjaunot?
Valdis Vanags: – Ja sānos jau trūkst vairāku zobu, visa slodze tiek pārvietota uz priekšzobiem, kuriem paredzēta tikai nokošanas funkcija. Rezultātā zobi tiek pārslogoti, sāk deformēties, kļūst trausli un lūst.
Ja nolūzis tikai viens zoba stūris, to var pieplombēt klāt. Trūkstošo zoba daļu labi un uz ilgu laiku papildināt ar plombu iespējams tad, ja no tā atlikuši apmēram 40%. Jo vairāk no zoba atlicis, jo plomba labāk turas.
Otrs risinājums – uzlikt zobam pagaidu kronīti, kas krāsas ziņā gan var nedaudz atšķirties no pārējiem zobiem.
Lai kosmētiski glābtu situāciju, jebkuru zobu iespējams atjaunot stundas laikā. Smaidīt un fotografēties cilvēks varēs, bet ābolā kost gan nebūtu vēlams. Kad kāzas vai cits nozīmīgais notikums pagājis, noteikti jāatgriežas zobārsta kabinetā, lai sastādītu ārstēšanas plānu un savestu zobus kārtībā. Profilaktiskā apskate, ieskaitot individuālā ārstēšanas plāna izstrādāšanu, izmaksā apmēram 18 latus.
«Ātrā palīdzība» zobiem nav dārga. Piemēram, plastmasas kronīša uzlikšana nolūzušai zoba daļai maksās apmēram 15 latus.
– Ja priekšzobs tikai sācis kustēties, piemēram, traumas dēļ, vai to iespējams nostiprināt?
Kristīne Rudzīte-Spradzenko: – Ja zobs sāk kustēties un neturas žokļa kaulā, zobārsts vispirms novērtē, vai nav lūzusi zoba sakne. Lai to pārbaudītu, veic zoba rentgena uzņēmumu. Ja sakne nav pārlūzusi, zobu var «sašinēt» kopā ar blakus zobiem un cerēt, ka tas atkal ieaugs vietā. Šina ir nemanāma, jo to uzliek uz zobu mugurējās virsmas.
Ja trauma bijusi tik smaga, ka pārlūzusi zoba sakne, zobu izrauj, bet zoba kroņa daļu var noslīpēt vajadzīgajā formā un ar speciālu šķiedru lenti fiksēt pie zobiem. Vārdu sakot, izrautā zoba vietā pie blakus zobiem uz neilgu laiku «pielīmēt» paša pacienta izrautā zoba kroņa daļu.
Vasarā gadās arī tā, ka pēc peldes aukstā ūdeni, vīna vai alus baudīšanas nedzīvs zobs mutē pēkšņi sastruto un cilvēks no rīta pamostas ar sapampušu seju. Tādu situāciju zobārstam atrisināt ir daudz grūtāk, jo pēc zoba izraušanas un tā aizvietošanas ar pagaidu zobu tūska var kādu laiku saglabāties un sabojāt svētku priekus.
– Kādas ir lētākās zoba aizvietošanas iespējas? To priekšrocība un mīnusi?
Valdis Vanags: – Vislētākais ir plastmasas kronītis, kuru uzliek nolūzušā zoba daļai. Tā lielākais trūkums – tas nav gaismas caurlaidīgs, tādēļ drīz vien nokrāsojas, it īpaši, ja cilvēks dzer tēju vai kafiju, un atšķiras no dabiskajiem zobiem. Tas ir zoba aizvietošanas pagaidu variants apmēram mēnesim, taču mēdz būt pacienti, kuri nozūd uz vairākiem gadiem un ierodas pie zobārsta tikai tad, kad zobs vairs nav glābjams.
Daudz izturīgāki ir metālplastikas un metālkeramikas kroņi, kurus apmēram nedēļas laikā izgatavo laboratorijā un kuri krāsas ziņā neatšķiras no dabiskajiem zobiem. Lai gan kronītis var noturēties daudzus gadus, problēma ir tā, ka pārejas vietā no zoba uz kronīti ar laiku var rasties bojājumi.
Kristīne Rudzīte-Spradzenko: – Trūkstošo priekšzobu var aizvietot ar vienkāršu, izņemamu zoba protēzi, kas ar āķīšu vai pašas platītes palīdzību turas pie blakus zobiem. Protēzi, kas maksā apmēram 80 – 120 latu, izgatavo laboratorijā, tādēļ paiet apmēram nedēļa, lai to varētu ielikt.
Protēzes priekšrocība ir tā, ka to var viegli izņemt un notīrīt. Ir cilvēki, kurus apmierina izņemamā zobu platīte, kuru var nomainīt reizi trijos četros gados, kad tā nodilusi. Mīnuss ir tas, ka platīte var traucēt runājot, kad mēle pieskaras priekšzobiem un bojā zobus.
– Ja smaganās palikusi neliela zoba daļa un zoba sakne, vai iespējams uzreiz «ieskrūvēt» implantu?
Valdis Vanags: – Ja pēc traumas no zoba kaut kas palicis, var jau, protams, ielikt saknes protēzi un virsū uzlikt zoba kroni. Taču, ja zobs nolūzis zem smaganām, šajā vietā tas ātri bojājas, tādēļ pats labākais šo sakni izņemt laukā.
Ja radusies traumējoša situācija, nevar cerēt, ka zobu varēs atjaunot uzreiz, kaulam vispirms jāsadzīst. Kamēr tas notiek, var izlīdzēties ar pagaidu zobu. Ir gadījumi, kad ķirurgi pēc zoba izraušanas tūdaļ ievieto implantu, taču tas palielina infekciju risku un iespēju, ka dārgais implants būs jāizņem. Tādēļ parasti no zoba izraušanas līdz implanta ievietošanai paiet līdz četriem mēnešiem.
Implanta ievietošana ir dārgākais (cena kopā ar ārstēšanu 800 – 900 latu), taču arī vislabākais zoba aizvietošanas variants. Tā ir neliela titāna skrūve, kas aizvieto zoba sakni. Pēc ievietošanas žoklī kauls saaug ar implantu, un uz tā var pieskrūvēt kvalitatīvu kroni, kas pēc krāsas un toņa neatšķirsies no pārējiem zobiem. Nebūs vajadzība slīpēt blakus zobus, kas var sākt bojāties, lai izgatavotu tiltu. Šāds zoba aizvietotājs kalpo vismaz 10 – 15 gadus.
***
Zināšanai
- Plastmasa ir lēts, bet nav īpaši izturīgs zobu protēžu materiāls, turklāt tā uzsūc krāsvielas un mikrobus.
- Metālplastikas kronītis sastāv no metāla karkasa un metālplastikas pārklājuma. Piemēram, Vanaga klīnikā tā uzlikšana maksā 150 latus.
- Metālkeramikas kronīšus izgatavo no niķeļa, hroma un kobalta vai zelta un platīna (arī cirkonija) sakausējumiem, kurus pārklāj ar keramikas masu, kas atdarina dabiskā zoba caurspīdīgumu. Liekot metālkeramikas kronīti, tiek izgatavota īpaša metāla pamatne–karkass, kuru apklāj ar keramiku. Šāds kronis ir ļoti precīzs, labi izskatās un ir viegli kopjams. Piemēram, klīnikā «Elladent» metālkeramikas kronīša uzlikšana maksā 140, bet Vanaga zobārstniecības klīnikā – 180 latus.
Ir pieejami arī keramikas kroņi bez metāla. Cena Ls 220.
- Priekšzobu labošanai un atjaunošanai tiek lietoti heliomateriāli, kuru krāsu var precīzi piemeklēt pacienta zobu krāsai. Piemēram, «Rīgas zobārstniecībā» zoba labošana ar gaismas cietējošo materiālu maksā 7 – 15, klīnikā «Elladent» – sākot no 17 latiem, bet klīnikā «Biķernieki» – Ls 9 – 18.