/nginx/o/2018/07/15/9267812t1ha614.jpg)
Arī mazāk naudīgajiem ir iespēja tikt pie visai glītas pajumtes. Ar pašreizējām celtniecības darba algām un materiālu cenām par jaunas mājas vai vasarnīcas būvēšanu var domāt tikai ļoti labi situēts cilvēks. Vidēji lepnas privātmājas viena kvadrātmetra izmaksas tiek lēstas ap 1000 eiro. Tad nu katrs pats var rēķināt, cik mēneši jāstrādā, lai atlicinātu naudu vismaz vienai guļvietai nepieciešamajam laukumam.
Taču tirgus šajā jomā nav palicis tukšā un arī ne tik naudīgajiem ir iespēja tikt pie ne tik lielām, bet visai glītām mājiņām. Latvijas tirgū nu jau vairākus gadus ir pieejamas gan saliekamās mājas, kas ir aptuveni par 30% lētākas nekā individuāli projektētās un būvētās, gan salīdzinoši pavisam lētās pārvietojamās mājiņas.
Izdzirdot vārdu salikumu «pārvietojamās mājiņas», daudziem radīsies asociācija ar tā saucamajiem celtnieku vagoniņiem – vienkārši, ja ne pat neglīti pēc skata, viena liela telpa ar finiera sienām un tamlīdzīgi. Reāli pārvietojamās mājiņas ir kā miniatūri dzīvoklīši, kas saspiestā veidā izcelti ārā no lielās ēkas un āriene kļūst aizvien pievilcīgāka.
Mājiņu lielums parasti ir no 25 līdz pat 47 m². Ja sākotnēji šķiet, ka tas ir neiespējami maz normālai dzīvošanai, būtu ieteicams apskatīt un pārrēķināt sava pašreizējā dzīvokļa lietderīgo platību – izrēķināt ārā telpas un stūrus, kas reāli ikdienā noder tikai plašuma izjūtas radīšanai.
Dzīvojamos vagoniņos mēdz būt ne tikai viesistaba un virtuve, bet arī vairākas guļamistabas. Parasti ērta, liela ir tikai viena, pārējās jau ir krietni vien mazākas un tajās vieta paredzēta vien gultām un drēbju nolikšanai. Toties jau pieminētās virtuves mēdz būt ērtākas nekā daudzos «hruščovenes» dzīvokļos. Nekā lieka, bet viss vajadzīgais ir.
Ja šādas mājiņas vēl salīdzina ar daudzo 100 un vairākgadīgo ēku komforta līmeni, tad pirmajās tas, iespējams, ir krietni augstāks – ir arī duša vai pat vanna un arī tualete atrodas mājiņas – dzīvokļa iekšpusē, nevis kāpņu telpā. Pilnīgai laimei romantiķiem ir arī mājiņas ar gāzes kamīniem viesistabā.
Taču arī tas vēl nav viss. No rietumvalstīm (pārsvarā Anglijas) ievestās mājiņas jau ir arī pilnībā iekārtotas tūlītējai dzīvošanai. Viesistabā ir iebūvēti dīvāni, klubkrēsli, sienas skapji ar stikla durtiņām, dekoratīvie plauktiņi, galdiņš, vieta televizoram, virtuvē ir iebūvētas mēbeles ar virtuves tehniku (gāzes plīts, cepeškrāsns, tvaiku nosūcējs, ledusskapis), izlietne, plauktiņi. Līdzīgi ir ar pārējām telpām. Kā uzsver SIA «Mēbelētas mājas» vadītāja Vineta Villere, lai pārnakšņotu šādā mājiņā, nepieciešams tikai uzklāt gultas veļu.
Pašu lētāko šādu mājiņu cena ir, sākot no aptuveni 2500 latiem. Var parēķināt, cik kvadrātmetru varētu par šo summu uzbūvēt un arī labiekārtot... Te gan jāpiebilst, ka summas lielums ir atkarīgs gan no mājiņas lieluma, gan komforta. Pēdējais jau atkarīgs no tās vecuma. Jo vecāka būs mājiņa, jo līmenis var būt zemāks un arī mēbeles krietni nolietotas.
Kā stāsta šīs tirgus nišas speciālists Juris Zālītis no SIA «Saules puse», pircējiem nemaz neesot liela interese par šādām pilnīgi jaunām mājiņām. Visticamāk, ka tur vainīga to cena – jaunas maksā no 20 000 līdz pat 80 000 latu. Latvijā piedāvātās mājiņas pārsvarā esot tās, kuras Lielbritānijas pilsoņi nodod atpakaļ firmām kā sava veida pirmo iemaksu jaunas mājiņas iegādei. Attiecīgi arī cena, par kuru tās tiek pārdotas tālāk, nav tik liela.
Mājiņu cenu lielumu nosaka arī tās piemērotība ziemas apstākļiem. Lētākās mājiņas (arī Latvijā ražotās) pārsvarā ir piemērotas tikai līdz -10°C āra temperatūrai. Aukstākā laikā to piesildīšana izmaksās jau pārāk dārgi.
Ja tomēr šāda pārvietojamā mājiņa ir vajadzīga dzīvošanai visu gadu, tad jau jārēķinās, ka tā izmaksās, sākot ar 5000 latu. Šādām mājiņām ir dubultie pakešu logi un divas ārdurvis. Ja arī šis papildu nodrošinājums šķiet par mazu, var veikt papildu siltināšanu. Daudzas firmas, piemēram, SIA «Mēbelētas mājas», pēc jūsu pieprasījuma atsūtīs savus meistarus, kas arī veiks sienu siltināšanas papildu darbus.
Tā kā mājiņu korpusi ir apšūti ar alumīnija plāksnēm, papildu siltināšana nav pārāk sarežģīta un to var veikt arī pašu spēkiem.
Šajā sakarā SIA «Strix» vadītāja Brigita Rībena iesaka būt uzmanīgiem, jo, piemēram, lai samazinātu siltuma zudumus, daudzi aiztaisa ventilācijas šahtas. Bet, tā kā lielākoties ventilācija visai mājiņai ir vienotā sistēmā, tad, vienā vietā to aiztaisot, var izveidoties pilnīga bezgaisa telpa visā mājiņā.
Būvvaldēs muļķi nesēž
Dīvaina situācija izveidojusies saistībā ar šo mājiņu reklāmās teikto un reālo situāciju. Ne viena vien firma pauž, ka šo mājiņu uzstādīšanā nav nepieciešami nekādi plāni un saskaņošana. Daudzi tās pielīdzina mistiskām pagaidu mājiņām utt. Diemžēl tās, maigi izsakoties, ir puspatiesības.
Pārvietojamām mājiņām būvvaldēs nekāda dokumentācija nav jākārto vienīgi tad, ja tās tik tiešām ir uz riteņiem un nav pieslēgtas nekādām komunikācijām. Tiklīdz ēka ir novietota vai nu uz bluķīšiem, blokiem, vai zemes un tiek pievienota ūdensvadam, kanalizācijai un elektrībai, tā pēc esošās likumdošanas skaitās būvniecība. Pat tad, ja mājiņa atbilst lauku apvidus mazēkas statusam, vietējās pašvaldības būvvaldē ir jāsaskaņo tās atrašanās vieta.