/nginx/o/2018/07/15/9361684t1h13e4.jpg)
«Pirmās kontaktlēcas Latvijā sāka gatavot 1958. gadā P. Stradiņa slimnīcas kontaktlēcu laboratorijā, kas darbojas vēl joprojām. Tās bija cietās kontaktlēcas, bet aptuveni septiņdesmito gadu vidū parādījās mīkstās. Kopš tā laika kvalitāte nemitīgi tiek uzlabota, tāpēc mīkstās kontaktlēcas izvēlas arvien vairāk cilvēku,» stāsta oftalmologs Raimonds Rogulis, ar kuru «Māja» tikās salonā «Optika Italiana», lai saņemtu atbildes uz jautājumiem, kas varētu interesēt kontaktlēcu valkātājus un cilvēkus, kuri gatavojas par tādiem kļūt.
Cietās un mīkstās kontaktlēcas
Pašlaik visizplatītākās ir mīkstās kontaktlēcas, bet tiek lietotas arī cietās, gāzu caurlaidīgās lēcas. «Redzes novirzes mēdz būt dažādas, un ir ļoti sarežģīti gadījumi, kad der tikai cietās kontaktlēcas, piemēram, cilvēkiem ar augstas pakāpes tuvredzību, kas dažam pārsniedz -20 dioptrijas. Bet ir arī pacienti, kuri var nēsāt gan mīkstās kontaktlēcas, gan cietās,» saka R. Rogulis. «Jebkurā gadījumā kontaktlēcas jānēsā acu ārsta uzraudzībā un regulāri jāpārbauda acu stāvoklis. Mīkstās kontaktlēcas, kas lietojamas vienu mēnesi, ir pieejamas optikas veikalu tīklā un specializētos kontaktlēcu centros. Cilvēks, kurš zina savu lēcu parametrus, nopērk tās te vienā, te citā optikas salonā, bet ļoti bieži viņš gadiem ilgi neatrādās acu ārstam un palīdzību sāk meklēt, kad jau radusies kāda problēma. Protams, vainotas tiek kontaktlēcas, nevis paša neizdarības.»
Nedarīt pāri acīm
Ja neievēro kontaktlēcu nēsāšanas nosacījumus, agrāk vai vēlāk rodas problēmas. Izplatītākie grēki pret savām acīm ir kontaktlēcu valkāšana pārāk ilgi, pārāk reta lēcu nomaiņa un paradums iet gulēt, neizņemot lēcas no acīm. R. Rogulis teic, ka kontaktlēcu ražotāji, veidojot jaunus izstrādājumus, domā par to, kā labāk pasargāt acis, pat ja cilvēks lēcas lieto nepareizi. Ir jaunākās paaudzes kontaktlēcas, kurām ir ļoti augsta skābekļa caurlaidība. Tās var nēsāt pat līdz 24 stundām diennaktī un neizņemt, ejot gulēt, tomēr jāapzinās risks — jo retāk lēcu izņem, jo tā ir netīrāka. Nosēdumi, kas veidojas uz lēcas, var traumēt acs ābola virsmu, radot radzenes iekaisumus. Rodas izmaiņas acs gļotādā, parādās izdalījumi, un tas savukārt ātrāk bojā kontaktlēcas. Cilvēks no šī apburtā loka bez acu ārsta palīdzības nevar izkļūt. Tas pats notiek, nēsājot tradicionālās mēneša kontaktlēcas, ja tās laikus nenomaina.
Katram sava norma
«Ja no ražotājfirmas informācijas izriet, ka lēcas varētu pat mēnesi neizņemt no acīm, tas nenozīmē, ka visi pacienti to var atļauties,» uzsver ārsts. «Katram ir individuāls kontaktlēcu nēsāšanas laiks — vienam 8 stundas, citam 10, 12 vai 14. Kāds, iespējams, var tās nēsāt 16–18 stundas un justies pavisam labi. Tas atkarīgs gan no asaru sastāva, gan no organisma īpatnībām, kā arī no tā, cik ātri konkrētajam cilvēkam uz lēcām veidojas taukvielu, olbaltumvielu, sāļu u. c. nosēdumi, kas bojā lēcas. Tāpēc arī mēneša lēcas sauc par plānveida nomaiņas lēcām, jo tās jāmaina noteiktajā laikā, tomēr daži mēģina lēcas nēsāt ilgāk, cerot ietaupīt naudu. Uz redzes rēķina sevišķi nevajadzētu taupīt, jo acis nav aizstājamas ne ar ko — ja kaut ko izdarīsim slikti, atjaunot to nevarēs.»
Kontaktlēcu priekšrocības
Kontaktlēcas visbiežāk izvēlas cilvēki ar aktīvu dzīvesveidu, jo tās netraucē sportot, dejot u. c. Tie, kuriem ir tuvredzība, kas pārsniedz -2, -3 dioptrijas, zina, ka brilles rada samazinājuma efektu, bet kontaktlēcas ļauj visu redzēt dabīgā lielumā. Lēcas arī neierobežo redzes leņķi, turklāt tās neaizsvīst. Tā kā kontaktlēca atrodas tuvāk acs lēcai, redze šķiet skaidrāka, salīdzinot ar briļļu korekciju. Daļa cilvēku kontaktlēcas vēlas tāpēc, ka, viņuprāt, brilles bojā izskatu vai arī viņi negrib citiem izrādīt savas redzes problēmas. Tagad mīkstās kontaktlēcas tiek ražotas ļoti plašā dioptriju diapazonā, kas ļauj koriģēt redzi plašam pacientu lokam.
No kāda vecuma?
«Cik agrā vecumā bērnam var likt pirmās kontaktlēcas — ir jārunā konkrēti gan ar vecākiem, gan ar pašu bērnu, jo lēcas var nēsāt tikai tas, kurš pats prot tās ielikt un izņemt,» atzīst ārsts. «Ir arī gadījumi, kad medicīnisku apsvērumu dēļ kontaktlēcas vajadzīgas jau agrā bērnībā. Ja bērns piedzimis ar augstas pakāpes tuvredzību, kontaktlēcas liek pat no gada vecuma, lai vispār varētu attīstīties redze. Šim nolūkam lieto speciālas silikona gēla kontaktlēcas. Bet bērniem tomēr priekšroka jādod brillēm. Mani jaunākie pacienti, kuri nēsā kontaktlēcas, ir 10–11 gadus veci, viņi nodarbojas ar sportu vai dejām. Tomēr tik agrā vecumā lēcas var nēsāt tikai nepieciešamības gadījumā dažas stundas dienā. Lielākoties kontaktlēcas var sākt lietot 14–15 gadu vecumā, un arī ne visu garo dienu.»
Jāpieradinās pakāpeniski
Pirmajās dienās lēcu acī mazliet var just, jo tā pie katras mirkšķināšanas nedaudz kustas, līdz ar to nomainās asaras zem lēcas. Pie šīs sajūtas parasti ātri pierod. Ja lēca ir kā pielipusi acs virsmai, zem tās nenotiek normāla vielmaiņa, un tas var radīt komplikācijas. Pirmreizēja pierašana ilgst aptuveni nedēļu. Mīkstās lēcas valkāt sāk ar 2 stundām dienā, pēc tam ik dienu liek pa 2 stundām klāt, līdz ir sasniegts optimālais laiks, kas tradicionālajām mēneša kontaktlēcām ir 12–14 stundas, ja vien ārsts pacienta acu īpatnību dēļ nav noteicis citu ilgumu. Cietās kontaktlēcas nēsāt sāk ar vienu stundu.
Ja cilvēkiem jāstrādā diennakts režīmā, tiek piedāvātas silikona gēla lēcas — jaunākās paaudzes lēcas ar ļoti augstu skābekļa caurlaidību, tāpēc tās var nēsāt līdz pat 24 stundām. Dažu firmu ražotās var neņemt ārā pat vairākas dienas.
Vispieprasītākās — mēneša lēcas
«Šodien ir pierādīts — jo īsākam termiņam paredzēta lēca, jo tā mazāk rada komplikācijas. Agrāk, kad lietoja tikai pusgadu un pat gadu nēsājamas lēcas, biežāk gadījās dažādi iekaisumi. Viena no raksturīgākajām komplikācijām bija asinsvadu ieaugšana acs radzenē, kas ar laiku kontaktlēcu nēsāšanu padara neiespējamu,» stāsta R. Rogulis. «Šodien savā privātpraksē «Optika Italiana» salonos strādāju ar ASV firmas «Cooper Vision» kontaktlēcām, ko saņemam no ražotnes Anglijā. Ir pielaikojamas gan vienas dienas, gan mēneša, gan arī pusgada lēcas. Vispieprasītākās ir tieši mēneša lēcas. Pēdējos divus gadus strādājam ar «Proclear» kontaktlēcām. Tajās ir iestrādāta speciāla viela, kas piesaista lēcai ūdens sastāvdaļas. Tas nozīmē, ka lēca ir mitrāka, tā nežūst, tāpēc cilvēkam ir vieglāk strādāt pie datora, acs visu dienu labāk jūtas. Ir iegādājamas mīkstās kontaktlēcas ar astigmatisku korekciju. Parādīsies arī šī ražotāja jaunās paaudzes kontaktlēcas no silikona gēla. Tās derēs, ja jāstrādā ļoti garas stundas.»
Der zināt
- Visiem kontaktlēcu nēsātājiem rezervē ir jābūt brillēm, kas laiku pa laikam jālieto, lai no tām pilnīgi neatradinātos. Brilles jālieto arī gadījumos, kad lēcas nedrīkst ielikt acīs, piemēram, ja ir stipra saaukstēšanās.
- Par kontaktlēcām jārūpējas. Pat ja lēcu ražotāja sniegtajā informācijā teikts, ka tās neizņemot var nēsāt mēnesi, un cilvēks jūtas labi, tomēr reizi nedēļā vajadzētu lēcas izņemt un notīrīt.
- Ja vēlaties brilles nomainīt pret kontaktlēcām tikai kādā sevišķā gadījumā, piemēram, ejot uz svinīgu pasākumu, iegādājieties vienas dienas kontaktlēcas.
- Tiem, kuri vēlas reizēm mainīt acu krāsu, tiek piedāvātas krāsainas kontaktlēcas gan ar optisko stiprumu (galvenokārt no +4 līdz -6 dioptrijām), gan bez tā. Ir arī t. s. crazy lēcas — kā kaķa acis, ar dolāra zīmēm u. c.
- Reta nēsāšana nepagarina kontaktlēcu mūžu.
- Peldoties ar kontaktlēcām, tās var pazust, savukārt, ejot pirtī, var dabūt acu termisku apdegumu — acis būs sarkanas un radīsies graušanas sajūta, kas turpmāk var atkārtoties ikreiz, kad mēģināsiet ielikt lēcas.
- Nav novērota alerģija pret kontaktlēcām, bet to var izraisīt lēcu kopšanas līdzekļi un slikti koptas kontaktlēcas. Parasti problēmu var atrisināt, izvēloties citus kopšanas līdzekļus, kas iegādājami plašā izvēlē.
- Parasti dekoratīvā kosmētika kontaktlēcām nekaitē, tomēr nebūtu vēlams, lai zem kontaktlēcas pakļūst birstošas kosmētikas līdzekļu daļiņas. Tas rada graušanas sajūtu. Lai tā nenotiktu, lēcas jāieliek acīs pirms skropstu un plakstiņu krāsošanas un jāizņem, pirms noņemat dekoratīvo kosmētiku.