/nginx/o/2018/07/15/9393559t1h97aa.jpg)
Nogurums un stress ir tipiskākais izskaidrojums galvassāpēm. Tomēr šai nepatīkamajai izpausmei ir vairāki iemesli, par kuriem reizēm mēs pat nenojaušam. Kā noteikt galvassāpju izraisītāju, un kā ar to cīnīties?
Smaržas
Asa redze ir nenoliedzams pluss, bet laba oža — drīzāk pretēji. Izrādās, jutīga deguna īpašnieki bieži vien sava «talanta» dēļ cieš — spēcīgi aromāti (smaržas, kosmētika, pat veļas pulveris) var izraisīt lielas galvassāpes, reiboni un sliktu dūšu. Šādas migrēnas lēkmes var būt biežas, bet īslaicīgas vai arī var ilgt vairākas diennaktis.
Kādēļ tā? Spēcīgi aromāti aktivizē deguna nervu šūnas, kairinot nervu sistēmu. Turklāt, kā atzīst Sinsinati medicīnas institūta galvassāpju speciālists Vincents Mārtins, bieži vien tieši patīkamie aromāti izraisa vislielākās galvassāpes.
Ko darīt?
Izvairieties no smaržīgiem tīrīšanas līdzekļiem, gaisa atsvaidzinātājiem, aromatizētām ziepēm un šampūniem. Starp citu, tā būs labāk ne tikai galvai, bet arī ādai, jo aromatizatori nelabvēlīgi iedarbojas arī uz to. Ja neizdodas izskaust visus spēcīgos aromātus (ir grūti pierunāt kolēģi neizmantot tik daudz smaržas), iedzeriet aspirīnu vai ibuprofēnu, šie preparāti cīnās ne tikai ar sāpēm, bet arī ar kairinājumu.
Laikapstākļi
Atmosfēras spiediena, gaisa temperatūras, mitruma pārmaiņas, negaiss, ilgstošs saules gaismas trūkums — tas viss iespaido mūsu pašsajūtu. Mediķi pat ir ieviesuši terminu «cilvēks-barometrs», ar ko apzīmē cilvēkus, kuri laikapstākļu maiņu uztver īpaši saasināti.
Kādēļ tā?
Krasas meteoroloģisko apstākļu pārmaiņas izjauc smadzeņu ķīmisko un enerģētisko ritumu, kairinot nervu sistēmu. Vairāk nekā 50% galvassāpju gadījumu pie vainas ir laikapstākļi.
Ko darīt?
Sekojiet līdzi laika prognozei. Dienu pirms gaidāmajām laikapstākļu maiņām iedzeriet pretsāpju līdzekli, savukārt «liktenīgajā» dienā rītu sāciet ar ledus kompresi uz pieres.
Rotaslietas
Galvassāpes var izraisīt arī rotaslietas un aksesuāri: auskari, klipši, šauras cepures un pat matu gumijas.
Kādēļ tā?
Vairākām muskuļu grupām galvaskausa apvidū nav nervu galu, un tās ir nejutīgas, tomēr šā apvidus saistaudi ir ļoti jutīgi. Ja mati ir sapīti pārāk ciešā bizē, šie audi tiek deformēti, izraisot sāpes.
Ko darīt?
Pavisam vienkārši! Atbrīvojieties no lietām, kas izraisa sāpes, — izņemiet auskarus, noņemiet šauro cepuri vai galvas apsēju. Ielieciet vaļīgāku matu gumiju. Masīvās rotaslietas izvēlieties tikai tādos pasākumos, kur tās nav jāvalkā visu dienu.
Izsalkums
Jau izsenis ir zināms — izsalkums pie laba gala nenoved. Ilgstoša badošanās var izraisīt kuņģa čūlu, savukārt īstermiņā var piedzīvot arī «nenopietnākas» problēmas, ieskaitot galvassāpes.
Kādēļ tā?
Ja ilgāku laiku nav ēsts, asinīs samazinās cukura daudzums, tiek kairināti nervu gali, izraisot migrēnas lēkmi. Tiesa gan, zinātniska pamatojuma šim faktam vēl nav.
Ko darīt?
Ēst. Bet ar apdomu. Domājat, cukura līmeni pacels šokolāde? Labāk ne. Mediķi neiesaka tukšu vēderu piepildīt ar saldumiem. Pēc zibenīgas cukura līmeņa paaugstināšanās tas tūliņ noplaks, izraisot vēl spēcīgākas galvassāpes. Labāk izvēlēties olbaltumvielas — zivis, brūnos rīsus, pilngraudu maizi —, kā arī produktus ar augstu magnija sastāvu: spinātus, pupiņas un riekstus. No siera, šokolādes un kafijas labāk uz kādu brīdi atturēties.
Sekss
Nereti mēdz gadīties tā, ka galvassāpes parādās mīlēšanās laikā un var ilgt no pāris minūtēm līdz pat vairākām stundām.
Kādēļ tā?
Dzimumakta laikā paātrinās pulss, paaugstinās asinsspiediens, muskuļi saspringst. Šo procesu var salīdzināt ar jebkuru vingrinājumu, kurā nepieciešama liela fiziska slodze. Sāpes izraisa sasprindzinājums.
Ko darīt?
Atslābināties. Iedzert pretsāpju tableti. Ja galvassāpes kļūst regulāras, konsultējieties ar savu ģimenes ārstu.