Šodienas redaktors:
Marina Latiševa
Iesūti ziņu!

Kā uzveikt alkohola atkarību

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto

Kā Straupē notiek kodēšana, ja pat pēc divkārtējas kodēšanas alkoholiķis turpina dzert? Nav arī atkodēts. Varbūt «torpēda» ir labāka?

Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centra Narkoloģiskās palīdzības dienesta virsārste Sarmīte Skaida spriež, ka cilvēki, iespējams, dažādi saprot jēdzienu kodēšana un visbiežāk tā dēvē tā saukto ampulas iešūšanu.

Alkoholismu var ārstēt ar daudzām psihoterapijas metodēm: hipnozi, psihodrāmu, racionālo psihoterapiju, uzvedības terapiju u. c. Taču ne visiem tās der — iespējams palīdzēt cilvēkam, kurš padodas iespaidošanai. Ja suģestijai netic, tad hipnoze neiedarbojas. Turklāt psihoterapija var palīdzēt cilvēkam būt skaidrā, bet nevar izmainīt viņa organisma bioķīmiju.

Ārstēšanās iespējama arī pēc tā sauktās Minesotas programmas. Narkologs Jānis Strazdiņš skaidro, ka tā ir sena ārstēšanas metode, kas izmanto cilvēka psiholoģiskos resursus. Šīs programmas filozofiskais pamats ir 12 īpaši baušļi jeb apgalvojumi, kas alkohola atkarīgajam ir jāpieņem. Piemēram, jāsaprot, ka alkohols ir stiprāks par tevi, un tu vari būt tikai gudrāks par to un izšķirties, ko tu savā dzīvē spēj mainīt un ko ne. Pats galvenais ir pieņemt jaunos spēles noteikumus. Anonīmie alkoholiķi sākumā ieceļ sev krusttēvu — pieredzējušu atturībnieku, kurš ilgstoši nedzer. Krusttēvs jaunatnācējam iemāca skaidro dzīvesveidu.

Iespējama arī medikamentoza ārstēšanās, un piemērotāko metodi, aprunājoties ar pacientu, nosaka ārsts. Galvenais priekšnosacījums ir apņemšanās un vēlēšanās ārstēties.

Aprakstītajā gadījumā, ja pacients ir ārstējies (divas reizes kodēts), bet sekmes nav bijušas, jānoskaidro, cik liela ir viņa motivācija, vai ir pildīti ārsta norādījumi un vai bijušas regulāras kontroles vizītes pie narkologa.

— Pozitīva rezultāta nav, ja pacients pēc kodēšanas ir pārliecināts, ka pašam vairs nekas nav jādara, — skaidro S. Skaida. Panākumi atkarīgi no ārsta un pacienta sadarbības, tādēļ, iespējams, pie tā paša speciālista jāgriežas vēlreiz. Ne vienmēr veiksmi garantē cita ārsta apmeklējums. Visdrīzāk problēma ir nepietiekama motivācija vai pat tās neesamība, un varbūt nepieciešams izvēlēties citu ārstēšanas metodi.

Lai uzveiktu šo slimību, katram pašam jāpieņem lēmums par atteikšanos no alkohola uz visu atlikušo mūžu. S. Skaida aicina ielāgot, ka kaite ir hroniska un recidivējoša, un ne vienmēr ar pirmo ārstēšanās reizi izdodas panākt labu rezultātu.

Uzziņai

  • Torpēda — medikaments, ko ievada vēnā un kas kādu laiku cirkulē asinsritē. Papildus liela nozīme ir psihoterapijai un suģestijai.
  • Ampula — medikaments (tablete), ko iešuj zem ādas un kas lēni (līdz pieciem gadiem) uzsūcas audos.
  • Kodēšana — psihoemocionālā stresa terapija, kuras pamatā ir pārliecināšanas paņēmieni.
Komentāri
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu