Šodienas redaktors:
Kārlis Melngalvis
Iesūti ziņu!

Pinnes reiz iznīkst

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto

Man ir pinnes un augoņi, no kuriem neizdodas tikt vaļā. Dermatologa parakstītās zāles nelīdz. Vai pinnes var likvidēt ar lāzeru? Kur tāds pakalpojums ir pieejams un cik tas maksā?

Pinnes (Acne vulgauris) ir viena no izplatītākajām pusaudžu ādas problēmām 11 – 12 gadu vecumā, citiem arī vēlāk. Tās parasti pāriet līdz 20 – 25 gadu vecumam, taču tas nenozīmē, ka atliek tikai gaidīt, neko nedarot. Rīgas «Veselības centra 4» dermatologs Raimonds Karls noraida apgalvojumu par netīrām asinīm un nepareizu uzturu kā piņņu cēloni. Arī pieņēmums, ka regulāras dzimumattiecības, īpaši puišiem, palīdz tikt galā ar pumpām, ir aplams.

Ja pinnes ir sen, tas nav nekas slikts – tās rada tikai diskomfortu. Ja lietas labā nekas nav darīts, jāapmeklē dermatologs, jo bieži vien nepietiek tikai ar kosmētiskajām ādas kopšanas līnijām, piemēram, Eucerin, pat ja šie līdzekļi nopērkami aptiekā. Protams, var noderēt pīlinga un ādu attīrošās procedūras, jo visbiežāk cēlonis ir pastiprināta tauku izdalīšanās, bet šie līdzekļi neder, ja ir augoņi.

Ja uz sejas ir pinnes un augoņi (visdrīzāk, domātas lielas strutainas pumpas), runa, iespējams, ir par cistisko akni (pinnēm).

Ārstēšana atkarīga no slimības pakāpes. Visbiežāk izmanto lokālus līdzekļus vai iekšķīgi lietojamas zāles, taču pieejamas arī lāzertehnoloģijas.

Bez konsultācijas ar ārstu medikamentu lietošana nav pieļaujama, turklāt piņņu ārstēšanai lieto recepšu zāles, bet ar antibiotikām, kā zināms, nedrīkst aizrauties, jo mikroorganismi, kas izraisa iekaisumu, pie tām pierod.

Ārstēšanā izmanto arī speciālus dezinficējošus līdzekļus, kas iznīcina nevēlamo mikrofloru un ārstē pumpas, vai sintētiskā A vitamīna derivātu, kas nomāc tauku dziedzeru darbību. Ārstēšanas kurss ir 3 – 4 mēneši, taču tam ir specifiskas nianses, ko izvērtē speciālists.

Jābūt gatavam, ka ar vienu vizīti pie dermatologa problēma nebūs atrisināta. Ja konstatējat, ka «ārsta izrakstītās zāles man nelīdz», tik un tā der atgriezties pie šī dermatologa. Septembra sākumā notikušajā Baltijas Dermatovenerologu asociācijas kongresā vadošs nozares profesors no Grieķijas uzsvēra, ka stabilu rezultātu ārstēšanā var gaidīt apmēram pēc pusgada. Ja vienas zāles nav līdzējušas, ir jāiet pie tā paša ārsta un jāpastāsta, ka nav izmaiņu. Dermatoloģisko līdzekļu arsenāls mūsdienās ir ļoti plašs, tāpēc ir jāmaina nevis ārsts, bet gan zāles vai jālieto citas ārstēšanas metodes.

Lāzerterapija ir pieejama lāzerklīnikā «Kolonna» (Rīgā, Raiņa bulvārī 17). Procedūras laikā ar noteikta viļņa garuma lāzera stariem jeb intensīvo gaismu apstrādā ādu, un mikroorganismi iet bojā. Kad iekaisuma process novērsts, var rasties nepieciešamība slīpēt ādu, jo piņņu vietā var palikt rētiņas.

Komentāri
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu