Latvija aicinās EK mīkstināt stingrās prasības Āfrikas cūku mēra skartajās teritorijās

CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: AP/Scanpix

Plānots, ka 11.septembrī Eiropas Komisijas (EK) ekspertu sanāksmē tiks apspriesta Latvijas pieprasītā atkāpe no EK noteiktajām stingrajām prasībām Āfrikas cūku mēra (ĀCM) skartajās teritorijās, biznesa portālu «Nozare.lv» informēja Zemkopības ministrijas pārstāvji.

Atkāpes no stingrajām prasībām tiks īpaši pieprasītas tā dēvētajā karantīnas trešajā zonā, lūdzot atļaut izvest dzīvniekus no šīs zonas nokaušanai pirmajā vai otrajā karantīnas zonā, kā arī atļaujot iegūtos cūkgaļas produktus tirgot Latvijas teritorijā, pirms tam veicot īpašu veterināro uzraudzību.

Jau ziņots, ka trešajā karantīnas zonā ir noteiktas teritorijas, kurās ir konstatētas ar ĀCM slimas mājas cūkas un mežacūkas.

Otrajā zonā ir teritorijas, kurās ir konstatētas ar ĀCM slimas mežacūkas.

Savukārt pirmajā zonā nav konstatētas ar ĀCM slimas mājas cūkas un mežacūkas, taču šī ir buferzona, kas atrodas blakus ĀCM skartajām teritorijām.

Kā tikšanās laikā akcentēs ZM pārstāvji, ministrija sadarbībā ar Pārtikas un veterināro dienestu (PVD) un citām ĀCM ierobežošanā un apkarošanā iesaistītajām institūcijām veic visus nepieciešamos pasākumus, lai Latvijā arī turpmāk cūkkopības nozari saglabātu un tā ciestu iespējami mazākus zaudējumus, ko izraisa šī bīstamā infekcijas slimība. Tāpēc arī nepieciešams ieviest un ievērot ar PVD saskaņotus minimālos biodrošības pasākumus, lai lauksaimnieki varētu turēt mājas cūkas un turpināt nodarboties ar cūkkopību.

ZM vērsusies EK arī ar lūgumu akceptēt īpašu atbalsta programmu saimniecību pārstrukturizācijai, ja šādu lēmumu pieņems cūku novietnes īpašnieks.

Kā ziņots, ĀCM patlaban skāris 67 mežacūkas, 61 mājas cūku 29 piemājas saimniecībās un vienā cūku fermā, kopumā iznīcinātas 502 mājas cūkas.

ĀCM Latvijā tika konstatēts 26.jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas.

Pēc nedēļas, slimībai izplatoties, Saeima izsludināja ārkārtas situāciju, kas no 2.jūlija līdz 1.oktobrim noteikta Aglonas, Krāslavas, Dagdas, Zilupes un Ciblas novadā, Daugavpils novada Ambeļu, Biķernieku, Demenes, Dubnas, Laucesas, Maļinovas, Naujenes, Salienas, Skrudalienas, Tabores, Vecsalienas un Višķu pagastā, Rēzeknes novada Kaunatas, Mākoņkalna un Pušas pagastā un Ludzas novada Brigu, Isnaudas, Istras, Nirzas, Ņukšu, Pildas un Rundēnu pagastā.

Pēc ĀCM gadījuma konstatēšanas Valkas novadā ārkārtas situācijas zona 22.jūlijā izsludināta arī Rēzeknes, Ludzas, Alojas, Mazsalacas, Rūjienas, Naukšēnu, Valkas, Burtnieku, Kocēnu, Beverīnas, Strenču, Priekuļu, Raunas, Smiltenes, Apes, Alūksnes, Viļakas, Balvu, Rugāju, Baltinavas, Kārsavas, Preiļu un Riebiņu novadā.

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu