PVD saimniecībā Valkā mājas cūkām atklāj Āfrikas cūku mēra vīrusu

FOTO: AFP/LETA

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) kādā saimniecībā Valkā mājas cūkām konstatējis saslimšanu ar Āfrikas cūku mēri, sacīja PVD ģenerāldirektors Māris Balodis. Analīžu rezultāti ir saņemti piektdien un visas saimniecībā mītošās cūkas PVD plāno iznīcināt sestdien, 19.jūlijā.

«Jā, tāds gadījums ir konstatēts. Plānojam visas cūkas iznīcināt,» teica PVD ģenerāldirektors.

Viņš norādīja, ka analīžu rezultāti ir saņemti piektdien un visas saimniecībā mītošās cūkas PVD plāno iznīcināt sestdien, 19.jūlijā.

Balodis arī pastāstīja, ka attiecīgajā teritorijā PVD plāno noteikt pastiprinātas aizsardzības un uzraudzības zonas.

Aizsardzības zonā ietilps Valka, savukārt uzraudzības zonā desmit kilometru rādiusā no inficētās teritorijas - Burtnieki, Strenči un citas apkaimes teritorijas.

PVD Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Anna Joffe pavēstīja, ka laboratorisko analīžu rezultāti apstiprinājuši Āfrikas cūku mēra vīrusu četrām mājas cūkām un vienai atrastajai meža cūkai Ērģemes pagastā, Valkas novadā.

Pēc viņas teiktā, mājas cūku novietnē kopumā tika turētas 55 mājas cūkas un pašlaik aizsākta slimības apkarošanas pasākumu ieviešana.

Vienlaikus viņa informēja, ka ceturtdien, 17.jūlija vakarā saņemtie laboratorisko analīžu rezultāti apstiprina vēl divu mājas cūku inficēšanos ar Āfrikas cūku mēra vīrusu arī divām piemājas saimniecībās Krāslavas novada Indras pagastā un Dagdas novada Asūnes pagastā. «Piemājas saimniecībā Indras pagastā novietnē bija 48 mājas cūkas, vīruss konstatēts sivēnmātei, kura saslimusi un nobeigusies. Savukārt piemājas saimniecībā Asūnes pagastā bija reģistrētas mājas cūkas, no kurām vienai konstatēts Āfrikas cūku mēra vīruss,» sacīja Joffe.

Viņa pastāstīja, ka Āfrikas cūku mēra vīrusa klātbūtne apstiprināta arī nomedītajai meža cūkai Dagdas novada Andrupenes pagastā.

Tādējādi šobrīd Āfrikas cūku mēra vīruss Latvijā apstiprināts 25 meža cūkām un 16 mājas cūkām deviņās piemājas saimniecībās.

Āfrikas cūku mēris ir bīstama, ļoti lipīga vīrusa izraisīta saslimšana cūku dzimtas dzīvniekiem. Dzīvnieku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks, tādēļ šīs slimības uzliesmojums dzīvnieku turētājiem rada lielus ekonomiskos zaudējumus. Āfrikas cūku mēris nav bīstams cilvēkiem.

Uz augšu