/nginx/o/2018/07/16/9673700t1h6051.jpg)
Tie cilvēki, kuriem metās aukstumpumpas piekritīs – ikreiz tas ir nepatīkams pārsteigums, kas izraisa diskomfortu un netīkamas sajūtas. No kā tad īsti rodas auksumpumpas un kāpēc mums tās metās?
Atbildes uz šiem jautājumiem «Apollo» lasītājiem dod klīnikas «Premium Medical» imunoloģe Inta Jaunalksne.
1. Kāpēc dažiem cilvēkiem metās aukstumpumpas, bet citiem nekad?
Auktumpumpas izraisa vīrus – Herpes simplex (HSV). Šim vīrusam ir divas izpausmes formas: HSV1 un HSV2. HSV1 – aukstumpumpas, kas veidojas uz ādas, lūpām, acīs. Otrā forma ir HSV2 – ģenitālās herpes.
Tieši vīrusa HSV formas, lai arī tās vienreiz ir uzveiktas, snauž cilvēka organismā un parasti uzliesmo atkārtoti. Lielākoties, cilvēki, kuri reiz ir inficējušies ar šo vīrusu, saskaras ar to visa mūža garumā.
Vīruss aktīvi attīstās laikā, kad ir novājināta imūnā sistēma, piemēram, mainās gadalaiki un organismam ir grūtāk cīnīties pretī vīrusiem. Tomēr, ne visiem inficētajiem vīruss izpaužas klīniski, to nosaka organisma spēja reaģēt uz vīrusu – ja organisms ir vājāks, tad veidojas aukstumpumpas – pūslīši uz sejas ādas, it īpaši ap lūpām, degunu un acīm. Herpes vīrusa infekcijas gadījumā novērojami tādi simptomi kā niezēšana, sāpes, pūslīši un čūliņas, visbiežāk uz sejas vai intīmajā zonā.
2. Vai tās ir lipīgas?
Jā, aktīvs herpes vīruss ir lipīgs. Lai sevi pasargātu, ir ieteicams izvairīties no tieša kontakta ar personām, kas ir inficētas. Nevajadzētu lietot vienu higiēnisko lūpu krāsu, dzert un ēst no vieniem traukiem, īpaši ja pats esiet aktīva vīrusa nēsātājs.
3. Kā visefektīvāk ārstēt HSV?
Ja esat konstatējis herpes vīrusa simptomus un tie saglabājas ilgāk kā vienu nedēļu, vajadzētu konsultēties ar savu ģimenes ārstu, lai veiktu nepieciešamās pārbaudes, noteiktu precīzu diagnozi un piemērotu visefektīvāko ārstēšanu. Parasti, kad konstatēta herpes vīrusa infekcija, ārsts iesaka lietot dažādus lokālus līdzekļus vai pretvīrusa un imunitātes stiprinošus medikamentus, kas palīdzēs arī turpmāk, ja vīruss atkārtosies.
4. Vai ir kādi prevencijas pasākumi, kurus varam veikt, lai izvairītos no infekcijas?
Herpes vīrusa uzliesmojumu vistiešākajā veidā ietekmē imūnsistēmas spējas cīnīties, apkārtējā vide un kontakts ar citiem cilvēkiem. Lai neinficētos ir jārūpējas par savu imūnsistēmu, piekopjot veselīgu un aktīvu dzīves veidu, jo tieši stress, bezmiegs, infekcijas, pārkaršana, caurvējš, vai pārsalšana var provocēt herpes vīrusa infekciju, vai tās kārtējo uzliesmojumu. Vajadzētu arī izvairīties no tieša kontakta – neskūpstīties ar inficētu cilvēku, nelietot inficētās personas lietas – krūzi, karoti, lūpu krāsu. Tuvāku attiecību gadījumā dzimumakta laikā ir nepieciešams lietot prezervatīvu vai jāapsver doma par atturēšanos no dzimumdzīves vīrusa uzliesmojuma laikā.