O 24.11.2020.

Tiesībsargs: par drošībnieka Gulbja fizisku ietekmēšanu bažas pastāv joprojām

FOTO: «Apollo»/R.Oliņš

Tiesībsarga biroja rīcībā joprojām nav informācijas, ka par smagiem noziegumiem aizturētais Valsts prezidenta un Saeimas drošības dienesta virsnieks Edgars Gulbis būtu spīdzināts, taču bažas pastāvot joprojām.

Tiesībsargs Romāns Apsītis intervijā portālam «Apollo» atzina, ka «šī [Gulbja] lieta ir ļoti interesanta, taču biroja rīcībā nav tādas informācijas, ka Gulbis ticis fiziski ietekmēts». «Bet bažas paliek. Man šķiet, ka šis ir jautājums, kuram jāseko līdzi nerimstoši,» uzskata Tiesībsargs.

Apsītis ir pārliecināts, ka jāuzticas ārstu slēdzienam par Gulbja veselības stāvokli, taču viņš piekrīt, ka šādos gadījumos aizturētā veselības stāvokli vajadzētu vērtēt neatkarīgiem speciālistiem.

Viņš uzskata, ka kopumā aizturēto spīdzināšana ir globāla problēma, kas pastāv vēl tagad, bet Latvijā tā aizgūta vēl no Padomju Savienības laika. «Tas nāk no veciem laikiem. Padomju Savienības laikā bija represīvas metodes. Uz papīra viss bija skaisti, bet praksē viss bija citādi,» pauda Apsītis.

Tomēr jautāts, vai patlaban policisti spīdzina aizturētos, Apsītis šādu iespēju gan noliedza. «Domāju, ka nepastāv nežēlīgas spīdzināšanas metodes, taču Tiesībsarga birojā nonākusī informācija liek pieļaut iespēju, ka iekaustīšana gan notiek. Un tas tāpat nav pieļaujami,» atzīst Apsītis.

Interesanti, ka par drošībnieka Gulbja lietu interesējas arī Valsts prezidents Valdis Zatlers. «Gatavojam ziņojumu Valsts prezidentam tādā plašākā aspektā, arī par Gulbja lietu. Zatlers vēlas zināt Tiesībsarga viedokli arī par sistēmu kopumā un problēmām saistībā ar iespējamo vardarbību pret aizturētajiem.»

Tiesbībsarga birojs tuvākajā laikā sola sabiedrību iepazīstināt ar plašāku ziņojumu par Gulbja lietu — policijas rīcību pirmstiesas izmeklēšanas laikā, kā arī par sistēmu plašākā kontekstā.

Aktuālākās ziņas