Apcietina Rožeckina lietā aizturēto vīrieti [papildināta]

FOTO: AFI

Jūrmalas pilsētas tiesa piektdien apcietināja vīrieti, kas aizturēts bezvēsts pazudušā Krievijas izcelsmes ASV pilsoņa, miljonāra Leonīda Rožeckina lietā.

Vīrietis tiek turēts aizdomās pēc Krimināllikuma 116. panta un 20. panta 4. daļas — par slepkavības atbalstīšanu, žurnālistus informēja tiesas priekšsēdētājas palīdze Gundega Lapiņa.

Apcietinājums viņam pēc policijas lūguma piemērots kā drošības līdzeklis.

Apcietinātā identitāti ne likumsargi, ne viņa advokāti neizpauž. Zināms vien, ka viņš ir Latvijas iedzīvotājs un, pretēji neoficiāli izteiktajam pieņēmumam, nav Rožeckina mājas pārvaldnieks. Pēc aģentūras LETA novērojuma, vīrietis ir 45–60 gadus vecs.

Valsts policijas priekšnieks Aldis Lieljuksis iepriekš nekonkretizēja, par ko tieši vīrietis tiek turēts aizdomās, vien norādīja, ka aizturēšana notikusi saistībā ar šajā lietā uzsākto kriminālprocesu.

Krimināllikuma 20. panta 4. daļā teikts, ka par atbalstītāju uzskatāma persona, kas apzināti veicinājusi nozieguma izdarīšanu, dodot padomus, norādījumus, līdzekļus vai novēršot šķēršļus tā izdarīšanai, kā arī persona, kas iepriekš apsolījusi noslēpt nozieguma izdarītāju vai līdzdalībnieku, nozieguma izdarīšanas rīkus un līdzekļus, nozieguma pēdas vai noziedzīgā kārtā iegūtos priekšmetus vai arī iepriekš apsolījusi iegādāties vai realizēt šādus priekšmetus.

Kā ziņots, 19. martā sāktais kriminālprocess par Rožeckina pazušanu vēlāk tika pārkvalificēts pēc Krimināllikuma 116. panta — par slepkavību. Lieljuksis sliecas domāt, ka Rožeckins noslepkavots, jo ekspertīze apliecinājusi, ka uzņēmēja mājās atrastās asinis ir viņa.

Tomēr apcietinātā vīrieša advokāte Inese Lūse noliedzoši atbildēja uz aģentūras LETA jautājumu, vai lietā esošie pierādījumi neapgāžami liek secināts, ka Rožeckins patiešām ir noslepkavots. Viņasprāt, šādu pierādījumu lietā nav.

Advokāte tikai nesen nolīgta šajā procesā, tādēļ no plašākiem komentāriem atturējās.

Lieljuksis norādīja, ka iespējamo nozieguma motīvu ir daudz, jo pazudušais uzņēmējs bijis «ļoti sarežģīta personība» — ar plašiem sakariem dažādos sabiedrības slāņos un dažādās valstīs, un šajos sakaros «figurē ļoti lielas naudas summas».

Pagaidām Latvijas policijas oficiālus tiesiskās palīdzības lūgumus citām valstīm nav izteikusi, taču ar vairākām valstīm esot notikuši tā sauktie ātrie sakari.

Lieljuksis atzina, ka policijai būtu daudz jautājumu arī Rožeckina radiem, tāpēc būtu ļoti labi, ja viņi, kā plānots, ierastos Latvijā.

Tiesā, kas lēma par aizturētā vīrieša apcietinājumu, pulcējies ļoti liels skaits gan pašmāju, gan ārvalstu mediju pārstāvji, novēroja aģentūra LETA. Tiesā ieradušies žurnālisti no Krievijas un Lielbritānijas, kā arī kupls skaits plašsaziņas līdzekļu pārstāvju no Latvijas.

Kā ziņots, pēc policijas sniegtās informācijas, Rožeckins 16. martā laika posmā no plkst. 0.15 līdz 7.30 nenoskaidrotos apstākļos pazudis no viņam piederošas mājas Jūrmalā, Kāpu ielā, un līdz šim brīdim vīrieša atrašanās vieta nav zināma.

Policija aicina atsaukties ikvienu iedzīvotāju, kurš laika posmā no 10. līdz 18. martam Jūrmalā ir redzējis pārvietojamies Rožeckinam piederošo automašīnu «Porshe Cayenne» tumši zilā krāsā ar valsts numuru «AZUR».

Policijai par notikušo joprojām ir trīs versijas: iespējams, notikusi slepkavība vai uzņēmējs ir nolaupīts, vai arī viņš pats inscenējis savu nolaupīšanu.

Jūrmalas pilsētas Policijas pārvaldes Kriminālpolicijas priekšniece Evita Spalvēna aģentūrai LETA sacīja, ka patlaban tiek risināts jautājums par Rožeckina radu ierašanos Latvijā, lai no viņiem paņemtu DNS analīzes.

Rožeckina māte Elvīra britu laikrakstam «Mail on Sunday» paudusi viedokli, ka viņas dēls ir nogalināts un slepkavību organizējuši «Kremļa aģenti».

Pēc sievietes vārdiem, viņas dēls bieži runājis par viņam draudošām briesmām, jo viņš esot gatavojies atklāt informāciju par korupciju Krievijas valdībā. «Mans dēls nav pazudis bez vēsts. Viņš ir miris, un tas tāpēc, ka viņš runāja par korupciju Krievijā,» sacījusi Rožeckina, uzsverot, ka mājā pie Jūrmalas atrasts pārāk daudz asiņu, lai viņas dēls varētu būt izdzīvojis.

Rožeckina stāstījusi, ka viņas dēls bieži mainījis dzīvesvietas, jo jutis viņam tuvojušās briesmas «ikvienā valstī, kurā Maskavai ir sakari».

Rožeckina investīciju kompānijai «LV Finance» savulaik piederēja ceturtdaļa Krievijas trešā lielākā mobilo sakaru operatora «MegaFon», viņš bijis Krievijas metalurģijas kompānijas «Noriļskij nikeļ» viceprezidents. Beidzamajā laikā viņš darbojās kinoindustrijā Holivudā un izdevējdarbības jomā Londonā.

Rožeckins dzimis 1966. gadā Sanktpēterburgā (tolaik — Ļeņingrada), bet 13 gadu vecumā kopā ar vecākiem emigrēja uz ASV, kur ieguvis izglītību Kolumbijas universitātē un Hārvardas Juridiskajā skolā. ASV viņš strādājis par juristu federālā tiesneša birojā, bijis advokāts birojos «Sullivan & Cromwell» un «White & Case», bet pagājušā gadsimta 90. gadu sākumā atgriezās Krievijā, kur nodibināja savu juridisko firmu.

Rožeckins bija viens no pazīstamās Krievijas investīciju bankas «Renaissance Capital» dibinātājiem, bet 1998. gadā no bankas aizgāja un nodibināja savu investīciju kompāniju «LV Finance», kuras lielākais aktīvs bija 25% «MegaFon» akciju.

2003. gadā viņš savu kompāniju un līdz ar to arī «MegaFon» daļas pārdeva «Alfa Group», bet tiesvedība par šo darījumu turpinājās līdz pat pagājušā gada nogalei. Pret Rožeckinu saistībā ar šo darījumu Krievijā pat tikusi ierosināta krimināllieta par krāpšanu, jo viņš pirms tam par akcijām jau esot saņēmis 40 miljonus ASV dolāru no Bermudu salās reģistrēta fonda IPOC. Pats Rožeckins gan apgalvojis, ka parakstīt dokumentus piespiests ar draudiem un draudējis esot toreizējais Krievijas informācijas tehnoloģiju un telekomunikāciju ministrs Leonīds Reimans, kas esot patiesais IPOC īpašnieks.

Rožeckins 2006. gadā ticis izsludināts starptautiskajā meklēšanā, un tiesa sankcionējusi viņa arestu. Aģentūras LETA rīcībā esošā informācija liecina, ka Rožeckins joprojām ir Interpola meklēšanā. Iekšlietu ministrs Mareks Segliņš (TP) paziņojis, ka Rožeckins ceļojis ar viltotu Latvijas pilsoņa pasi.

Pēdējos gados Rožeckins biznesa aktivitātes Krievijā ir ievērojami samazinājis. Viņam pieder Londonas ikdienas bezmaksas biznesa avīze «City A.M.», bet pērn viņš kopā ar «The Walt Disney Company» bijušā vadītāja dēlu un vairākiem citiem uzņēmējiem Losandželosā nodibināja kinofilmu producentu kompāniju «L+E Productions».

Uz augšu