Rožeckina pazušanas lietā policija lūgusi ASV kolēģu palīdzību

FOTO: Valsts policija

Bezvēsts pazudušā Krievijas izcelsmes ASV pilsoņa miljonāra Leonīda Rožeckina lietā Latvijas policija ir vērsusies pēc palīdzības pie ASV kolēģiem, aģentūrai LETA apstiprināja Valsts policijas priekšnieks Aldis Lieljuksis.

Viņš arī netieši norādīja, ka policija nosūtījusi ASV kolēģiem tos jautājumus, uz kuriem vēlētos saņemt atbildes no Rožeckina tuviniekiem, kas atteikušies ierasties Latvijā.

Plašāka informācija par kriminālprocesa izmeklēšanas gaitu pagaidām netiek sniegta.

Kā ziņots, pēc policijas sniegtās informācijas, Rožeckins 16.martā laika posmā no plkst.0.15 līdz 7.30 nenoskaidrotos apstākļos pazudis no viņam piederošas mājas Jūrmalā, Kāpu ielā, un līdz šim brīdim vīrieša atrašanās vieta nav zināma. 19.martā sāktais kriminālprocess par Rožeckina pazušanu vēlāk tika pārkvalificēts pēc Krimināllikuma 116.panta - par slepkavību. Valsts policijas vadība sliecas domāt, ka Rožeckins noslepkavots, jo ekspertīze apliecinājusi, ka uzņēmēja mājās atrastās asinis ir viņa.

Policijai par notikušo joprojām ir trīs versijas - iespējams, notikusi slepkavība vai uzņēmējs ir nolaupīts, vai arī viņš pats inscenējis savu nolaupīšanu.

Saistībā ar slepkavības lietu bija aizturēti divi vīrieši. Jūrmalas pilsētas Policijas pārvalde no apcietinājuma atbrīvotajam Rožeckina mājas pārvaldniekam Anatolijam Demčenkovam kā drošības līdzekli ir piemērojusi policijas uzraudzību, kā arī aizliegumu izbraukt no valsts bez prokurora vai tiesas atļaujas. Demčenkovs tika aizturēts aizdomās pēc Krimināllikuma 116.panta un 20.panta 4.daļas - par slepkavības atbalstīšanu.

Lieljuksis iepriekš nekonkretizēja, par ko tieši vīrietis tiek turēts aizdomās, vien norādīja, ka aizturēšana notikusi saistībā ar šajā lietā sākto kriminālprocesu.

Rožeckina māte Elvīra britu laikrakstam «Mail on Sunday» paudusi viedokli, ka viņas dēls ir nogalināts un slepkavību organizējuši «Kremļa aģenti».

Pēc sievietes vārdiem, viņas dēls bieži runājis par viņam draudošām briesmām, jo viņš esot gatavojies atklāt informāciju par korupciju Krievijas valdībā. «Mans dēls nav pazudis bez vēsts. Viņš ir miris, un tas tāpēc, ka viņš runāja par korupciju Krievijā,» sacījusi Rožeckina, uzsverot, ka mājā pie Jūrmalas atrasts pārāk daudz asiņu, lai viņas dēls varētu būt izdzīvojis.

Rožeckina stāstījusi, ka viņas dēls bieži mainījis dzīvesvietas, jo jutis viņam tuvojušās briesmas «ikvienā valstī, kurā Maskavai ir sakari».

Rožeckina investīciju kompānijai «LV Finance» savulaik piederēja ceturtdaļa Krievijas trešā lielākā mobilo sakaru operatora «MegaFon», viņš bijis Krievijas metalurģijas kompānijas «Noriļskij nikeļ» viceprezidents. Beidzamajā laikā viņš darbojās kinoindustrijā Holivudā un izdevējdarbības jomā Londonā.

Rožeckins dzimis 1966.gadā Sanktpēterburgā (tolaik - Ļeņingrada), bet 13 gadu vecumā viņš kopā ar vecākiem emigrējis uz ASV, kur ieguvis izglītību Kolumbijas universitātē un Hārvardas Juridiskajā skolā. ASV viņš strādājis par juristu federālā tiesneša birojā, bijis advokāts birojos «Sullivan & Cromwell» un «White & Case», bet pagājušā gadsimta 90.gadu sākumā atgriezās Krievijā, kur nodibināja savu juridisko firmu.

Rožeckins bija viens no pazīstamās Krievijas investīciju bankas «Renaissance Capital» dibinātājiem, bet 1998.gadā viņš no bankas aizgāja un nodibināja savu investīciju kompāniju «LV Finance», kuras lielākais aktīvs bija 25% «MegaFon» akciju.

2003.gadā viņš savu kompāniju un līdz ar to arī «MegaFon» daļas pārdeva «Alfa Group», bet tiesvedība par šo darījumu turpinājās līdz pat pagājušā gada nogalei. Pret Rožeckinu saistībā ar šo darījumu Krievijā pat tikusi ierosināta krimināllieta par krāpšanu, jo viņš pirms tam par akcijām jau esot saņēmis 40 miljonus ASV dolāru no Bermudu salās reģistrēta fonda IPOC. Pats Rožeckins gan apgalvojis, ka parakstīt dokumentus piespiests ar draudiem un draudējis esot toreizējais Krievijas informācijas tehnoloģiju un telekomunikāciju ministrs Leonīds Reimans, kurš esot patiesais IPOC īpašnieks.

Rožeckins 2006.gadā ticis izsludināts starptautiskajā meklēšanā, un tiesa sankcionējusi viņa arestu. Aģentūras LETA rīcībā esošā informācija liecina, ka Rožeckins joprojām ir Interpola meklēšanā. Iekšlietu ministrs Mareks Segliņš (TP) paziņojis, ka Rožeckins ceļojis ar viltotu Latvijas pilsoņa pasi.

Pēdējos gados Rožeckins biznesa aktivitātes Krievijā ir ievērojami samazinājis. Viņam pieder Londonas ikdienas bezmaksas biznesa avīze «City A.M.», bet pērn viņš kopā ar «The Walt Disney Company» bijušā vadītāja dēlu un vairākiem citiem uzņēmējiem Losandželosā nodibināja kinofilmu producentu kompāniju «L+E Productions».

Īpašumu Jūrmalā Rožeckins iegādājies 2003.gadā par 900 000 latu, liecina Zemesgrāmatas informācija.

Uz augšu