Ja cilvēks vienreiz ir inficējies ar herpes- simplex vīrusu (HSV), to iznīcināt ir faktiski neiespējami, bet organisma imūnsistēma to spēj noturēt neaktīvā stāvoklī nervu šūnās, kamēr imūnsistēma netiek tā vai citādi novājināta.
Nebučojies caurvējā ir vecs, bet visai trāpīgs teiciens tam, kuru nomoka biežas herpes infekcijas – vīruss visvairāk aktivizējas saaukstēšanās, akūtas respiratoras vīrusu infekcijas gadījumos, kad pavājinās organisma aizsargspējas, kā arī nervu spriedzes un citu imunitāti pavājinošu faktoru ietekmē, bet iegūt to var sadzīves kontaktu ceļā – arī skūpstoties. Tāpat arī dzimumkontaktu ceļā un gaisa pilienu veidā.
Spēcini savu imunitāti vasarā, lai aukstajos gada laikos retāk nāktos īgņoties par nejauko aukstumpumpu uz lūpas vai citur.
"Herpes infekcija nav bīstama, ja vien nepiemeklē komplikācijas, bet visbiežāk nepatīkama un kaitinoša slimība. Apmēram 20 - 40 % cilvēku vismaz reizi dzīvē ar to ir saskārušies. Niezošo un sāpīgo pūslīšu izraisītājs ir herpes- simplex vīruss (HSV), kas ir ļoti izplatīts – apmēram 90% iedzīvotāju ir šī vīrusa nēsātāji», skaidro klīnikas Premium Medical dermatoloģe- veneroloģe Ludmila Čigorevska.
Vai un cik bieži vīruss liks par sevi manīt, visvairāk atkarīgs no cilvēka imūnsistēmas un vecuma: no 10 līdz 20% vīrusa nēsātāju - pārsvarā jauniešiem un gados jauniem pieaugušajiem - herpes vīruss aktivizējas atkārtoti un visai regulāri, bet gados vecākiem cilvēkiem tā ir samērā reta parādība.
Kā inficējas ar herpes vīrusu?Herpes – simplex vīrusi iedalās 2 tipos: HSV - 1 un HSV - 2. Aukstumpumpas galvenokārt izraisa HSV - 1, ar ko var inficēties, kā jau iepriekš minēts, tiešā kontaktā, piemēram, skūpstoties vai dzerot no vienas glāzes. Inficēšanās visbiežāk notiek jau zīdaiņa vecumā vai agrīnā bērnībā. 80% divgadīgo bērnu jau ir inficējušies ar HSV-1.
20 - 30% gadījumu herpes vīrusa infekcijas izraisītājs ir HSV - 2. Inficēšanās ar HSV - 2 (izraisa pārsvarā ģenitāliju herpes) notiek intīmo un dzimumkontaktu ceļā.
Jāatceras, ka lielākajā daļā gadījumu inficēšanās notiek slimības neaktīvājā periodā, un cilvēks nemaz to nepamana. Daudz izteiktāki un nepatīkamāki simptomi ir tad, ja cilvēks inficējas no kāda, kam herpes vīrusa infekcija ir akūtajā fāzē, jo tad tiek pārnēsāts daudz vairāk vīrusu. Tāpēc akūtos lūpu un ģenitāliju herpes gadījumos īpaša uzmanība jāpievērš higiēnai, arī tāpēc, ka herpes vīruss no lūpām pārāk viegli var tikt pārnests uz ģenitālijām un otrādi.
Raksturīgākie simptomiPirmo reizi inficējoties ar herpes vīrusu, inkubācijas periods vidēji ilgst no 3 līdz 9 dienām, retos gadījumos līdz pat 6 nedēļām. Tā kā pirmā inficēšanās parasti nemaz nav pamanāma, daudzi cilvēki nezina, vai viņi ir šī vīrusa nēsātāji. Ja veidojas aukstumpumpa lūpu un mutes apvidū, tā visbiežāk sākas ar niezi, kņudošu vai dedzinošu sajūtu, dažkārt vieta ir visai sāpīga. Apmēram pēc divām dienām parādās mazi pūslīši, kuri pildīti ar ļoti infekciozu šķidrumu, drīzumā pārplīst un pēc tam veido kreveli. Parasti tas ilgst no 7 līdz 10 dienām, kamēr aukstumpumpa sadzīst. Aukstumpumpas var parādīties ne tikai uz lūpām. Ja cilvēkam ir izteikti sausa āda uz sejas (pie atopiskā dermatīta) vai ir iekaisusi āda mutes rajonā, ar plaisām lūpu kaktiņos, tās var veidoties arī visā mutes apvidū, uz vaigiem, pieres, deguna vai ausu ļipiņām u.c. Smagākos gadījumos izsitumiem pievienojas augsta temperatūra, dažreiz intoksikācija, var attīstīties herpētiskā ekzēma.
Kāpēc slimība atkārtojas?HSV-1 visbiežāk nonāk ķermenī caur mutes gļotādu vai bojātām ādas vietām un ar asins plūsmu tiek iznēsāts pa visu ķermeni, aizceļojot uz tā saukto trīszaru nerva gangliju, vienu no sejas nerva atzariem, tālāk iekļūstot pārējās nervu šūnās, kur tas neaktīvā stāvoklī saglabājas visu cilvēka mūžu ar teorētisku gatavību jebkurā laikā aktivizēties. Līdz šim brīdim nav atklāta ne vakcinācija, kas pasargātu no HSV, ne terapijas veids, kas vīrusu no organisma dabūtu laukā.
Arī ģenitāliju herpes gadījumā HSV «iemitinās» nervu šūnās, tikai sākotnēji sakrālajā (krustu rajona) ganglijā. No turienes tāpat kā lūpu-mutes herpes gadījumā tas vienmēr vienmēr var aktivizēties un izraisīt ģenitāliju herpi.
Visbiežākie iemesli, kādēļ vīruss no savas «guļas vietas» atgriežas un izraisa slimību, ir: • Stress;• Saaukstēšanās slimības un citas saslimšanas;• Zobārsta manipulācijas;• Alerģija;• Hormonālās svārstības (menstruācijas, grūtniecība, krūts barošanas periods);• Novājināta imunitāte u.c.
Kā ārstēt?Tā kā pret herpes vīrusu nav atklāta terapija, var ārstēt tikai slimības simptomus. Ziedes, kas satur cinku vai ir ar pretvīrusu iedarbību, ir visiecienītākais līdzeklis, bet, kā atklājies vairākos pētījumos, to iedarbība ir visai nosacīta. Lokālu terapiju ārsti nozīmē vieglos gadījumos (piemēram, lūpu herpes).
Vidēji smagos un smagos gadījumos iekšķīgai lietošanai nozīmē pretvīrusu medikamentus, kas kavē vīrusu vairošanos. Ja šos pretvīrusu medikamentus iedzer, tiklīdz parādījušās pirmās herpes pazīmes – labi pazīstamā kņudināšana, velkošā sajūta un nieze - iespējams, ka sadzīšanas process būs par dažām dienām ātrāks. Taču šie medikameti, ko visbiežāk arī ārsti iesaka, dažkārt var izraisīt galvassāpes, izsitumus, kuņģa zarnu trakta darbības traucējumus, retos gadījumos arī smagākas blaknes centrālajā nervu sistēmā. Ja herpes vīrusa izraisītā slimība atkārtojas ļoti bieži, pretvīrusu medikamentu lietošana varētu būt lietderīga, taču jāatceras, ka tos dzerot, vīrusi tāpat izplatās un var aplipināt citus cilvēkus. Terapijai var nozīmēt arī fitopreperātus, kuri satur augus ar pretvīrusu iedarbību.
Herpes vīrusi iet bojā augstā temperatūrā, kā arī spirta, ētera un ultravioleto staru iedarbības rezultātā, tādēļ iespējams izmantot arī, piemēram, spirtu saturošus dabas preperātus, kas var palīdzēt saīsināt slimības laiku un atvieglot simptomus.
Ko darīt, lai vīruss neaktivizētos? Tas, ka daudziem vīrusa nēsātājiem slimība neaktivizējas, liecina, ka imūnsistēmai ir izšķiroša loma - vai herpes vīruss izpaudīsies kā slimība vai nē. Tādēļ profilaksei ieteicams viss, kas spēcina imunitāti:
• Pilnvērtīgs uzturs;• Pietiekošā daudzumā uzņemti vitamīni, minerālvielas (īpaši C, E vitamīni, cinks un selēns);• Pietiekošs miegs;• Aizsardzība no UV stariem;• Izvairīšanās no pārlieku liela stresa;• Aktivitātes svaigā gaisā utt.
Iespējamās komplikācijasVisbiežākās komplikācijas ir saistītas ar baktēriju izraisītu infekciju, kas viegli iespējama, jo slimības laikā izsitumu vietās ir vaļējas brūcītes. Lai no infekcijas izvairītos, nevajadzētu pūslīšus un vēlāk brūcītes uzplēst, kā arī aiztikt tās ar rokām. Izsitumu vietas vajadzētu apstrādāt vienīgi tad, ja rokas ir rūpīgi nomazgātas. Noteikti vajadzētu izvairīties arī no vīrusa iekļūšanas acīs, jo tas var novest pie paliekošiem bojājumiem.
Smagākas herpes vīrusu izraisītas komplikācijas – herpes izsitumu izmešanās lielā ķermeņa daļā vai smadzeņu plēves iekaisums - novērojamas reti. Tās piemeklē gandrīz tikai tos cilvēkus, kam ir novājināta imunitāte, piemērām HIV/AIDS gadījumos vai ķīmijterapijas laikā, kā arī zīdaiņiem.
Herpes vīruss zīdaiņiem un maziem bērniemTā kā apmēram 80% visu divgadīgo bērnu asinīs jau ir antivielas pret HSV-1, tad ir zināms, ka pirmreizējā inficēšanās ar HSV notiek ļoti agrīnā vecumā. Dažkārt zīdaiņiem un bērniem pirmajos dzīves gados šī pirmreizējā inficēšanās noris visai smagā formā – ar izteiktiem un lieliem herpes izsitumiem, rīšanās grūtībām, izteikti smakojošu elpu, paaugstinātu ķermeņa temperatūru un limfmezglu uztūkumiem. HSV - 1 retos gadījumos var izraisīt arī encefalītu (smadzeņu iekaisumu), plaušu karsoni vai acu infekciju ar sekojošu radzenes bojājumu. Tādēļ nekādā gadījumā nevajadzētu zīdaiņus un mazus bērnus mīļot un bučot, ja pieaugušajam ir herpes vīrusa slimība. Ja uzreiz pēc dzemdībām mātei aktivizējas herpes, drošības pēc vajadzētu izmantot mutes aizsargu un biežāk dezinficēt rokas, jo herpes vīrusa infekcija jaundzimušajiem atsevišķos gadījumos var beigties arī letāli.
Ārsta ieteikumi • Izvairieties no pārkaršanas un pārsalšanas;• Slimības laikā neizmantojiet kopīgus traukus, sadzīves priekšmetus – dvieļus, ķemmes utt; • Stingri ievērojiet personīgo higiēnu;• Vēl 2 nedēļas pēc izveseļošanās nenododiet donoru asinis;• Neaizskariet izsitumu vietas ar rokām, bet ja to darāt, pēc tam rūpīgi nomazgājiet rokas, jo vīrusu var pārnest arī uz citām ķermeņa daļām;• Neskūpstieties;• Izvairieties no gadījuma dzimumsakariem;• Savlaicīgi uzsāciet ārstēšanos;• Iespējams, ka būs jāatliek arī kādas medicīniskās manipulācijas vai operācijas.
Ja herpes vīrusa izraisītā slimība atkārtojas ļoti bieži, iespējams, ka imunitāte ir novājināta kādas slimības ietekmē, tādēļ noteikti būtu vēlams apmeklēt ārstu, lai, veicot izmeklējumus, noteiktu šo imunitātes pavājināšanās iemeslus un tos pēc iespējas ātrāk un efektīvāk novērstu.
Konsultēja klīnikas Premium Medical dermatoloģe- veneroloģe Ludmila Čigorevska