Pavasaris nav bijis labvēlīgs ligzdojošo gulbju pāriem

FOTO: LETA

Šā gada pavasaris nav bijis labvēlīgs ligzdojošo gulbju pāriem, - statistika liecina, ka šogad ligzdojošo gulbju pāru skaits ir samazinājies par 30% līdz 40%, informēja Latvijas Dabas muzeja pārstāve Baiba Krustiņa.

Gandrīz uz pusi sarucis arī ligzdojošo gulbju pāru mazuļu daudzums. Šos datus vēl drūmākus padara fakts, ka aptuveni 30% jauno putnu iet bojā pirmajā ziemā. Šo iemeslu dēļ muzeja speciālists Dmitrijs Boiko lūdz sabiedrības palīdzību un aicina ziņot par redzētajiem gulbjiem un to ligzdošanas vietām.

Gredzenošana speciālistiem palīdz iegūt ļoti nozīmīgu informāciju par gulbjiem - mirstību dažādos vecumos, migrācijas ceļus, ziemošanas vietas un uzticību šķilšanās vietai.

Latvijas Dabas muzeja vecākais ornitologs Boiko no 26.jūlija līdz 31.jūlijam kopā ar brīvprātīgajiem palīgiem dosies ikgadējā ekspedīcijā uz Kurzemi, lai iegūtu jaunus datus un apgredzenotu gulbju mazuļus.

Šogad jauku pārsteigumu visiem putnu draugiem ir sagādājis gulbis nr.3C68. Viņu kā mazuli Boiko gredzenoja Saldus rajonā 2007.gadā. Šim gulbim ir neparasti plaša migrācijas telpa - sešu gadu laikā tas jau ir manīts astoņās dažādās valstīs, kas ir aptuveni divas reizes vairāk nekā parasti.

Gulbis nr.3C68 ir pirmais Boiko gredzenotais putns, kurš ir novērots Francijā. Tika uzskatīts, ka viņš ir aizgājis bojā, jo divu gadu laikā netika saņemtas ziņas par tā atrašanās vietu. Taču šajā pavasarī šo gulbi pamanīja Vācijas speciālists netālu no Vitenbergas, un jau vasaras sākumā gulbis tika novērots Krievijā pie Baltās jūras. Pēdējais lasījums ir īpašs ar to, ka Latvijas ziemeļu gulbji Krievijā vispār ir novēroti vien piecas reizes, no kurām tikai divas ziņas ir bijušas par dzīvi esošiem putniem.

Boiko ir Dabas muzeja speciālists un vadošais gulbju pētnieks Baltijā, kurš gulbjus pēta jau vairāk nekā desmit gadus. Šā gada maijā viņš par savu milzīgo ieguldījumu un darbu saņēma akcijas «Labiedarbi.lv» balvu nominācijā «Labākais vides projekts 2012».

Uz augšu