Šodienas redaktors:
Kārlis Melngalvis
Iesūti ziņu!

Vecam kokam jauna seja

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: myaiesec.net

Dzimtas māja baļķi izskatās veci un nomelnējuši - gribas tiem piešķirt jaunas ēkas izskatu? Varbūt parketa grīda tiktāl nolietojusies, ka lakojums apdilis un kokā ieēdušies netīrumi? Šādos gadījumos talkā jāsauc koka atjaunošanas līdzekļi. 
 
Koka grīdas nepieciešams laiku pa laikam renovēt, lai atsvaidzinātu to ārējo izskatu un atjaunotu koksnes aizsardzības kārtu. Pats process nav atkarīgs no materiāla, taču šī darba biežums – gan. Parketa lietošanas ilgums var sasniegt vismaz 70-80 gadu, ja tas tiek lietots un kopts pareizi, tāpēc telpā jābūt atbilstošam mikroklimatam – normālam mitruma līmenim un stabilai temperatūrai. Pieļaujamais gaisa mitrums telpā ir 50-55 %, bet temperatūrai ik dienu vajadzētu būt ne zemākai kā +18-22ºC. Šie noteiktumi attiecas uz visiem dabīgās koksnes izstrādājumiem, kas atrodas mājoklī.

Grīdām jābūt klātām ar līdzekli, kas aizsargātu koksni pret netīrumiem un citiem kaitējošiem faktoriem. Pa koka grīdu nevajadzētu staigāt ar ielas apaviem, jo smiltis ātrāk noberž laku.

Darīt pašam vai uzticēties profesionāļiem

To, kad vajadzētu atjaunot grīdu, izlemj īpašnieks pats, ņemot vērā grīdas stāvokli. «Atjaunot nozīmē - slīpēt grīdu, noņemot bojāto aizsargkārtu kopā ar plānu virsējo koksnes slānīti. Teorētiski to var darīt arī pats saimnieks, izmantojot speciālas slīpēšanas mašīnas, kuras iespējams iznomāt. Tomēr pieredze rāda, ka neprofesionāļu veiktie grīdas slīpējumi vairākumā gadījumu vēlāk jāpārtaisa, jo speciālista roka vairāk ir uztrenēta sajust noslīpēto kārtu, tāpēc vislabāk tomēr būtu šo darbiņu uzticēt meistaram,» paskaidro sertificēts parketa meistars Jānis Petkus.

Šeit nepieciešama speciāla slīpēšanas, pulēšanas un vēlāk arī ieeļļošanas vai lakošanas tehnika. Tiesa, tagad aizvien biežāk cilvēki lakas vietā izvēlas uz lineļļas bāzes veidotu parketa vasku, kas ir dārgāks, toties ekoloģiski tīrs materiāls, nav jāatjauno pilnībā, bet to var uzklāt nodilušākajās vietās apmēram ik pēc 1-2 gadiem. Ieteicamais cēlkoka grīdas atjaunošanas laiks ir no četriem līdz desmit gadiem pēc tās ieklāšanas, savukārt mīkstās koksnes grīdas var renovēt jau pēc diviem trim gadiem. Slīpēt grīdu drīkst vairakkārt, bet tikai tikmēr, kamēr to atļauj seguma virsma līdz spundei, lai savienojumos nebūtu redzamas naglas.

Ja var redzēt spundes savienojumus, tad ir pilnībā jānoņem vecā grīda un jāliek jauna, kaut gan var arī atstāt veco, ja tā nav pārāk deformējusies, slīpa vai ar citiem defektiem, noslīpēt laku un līmēt pa virsu jaunu segumu.

50 m² koka grīdas atjaunošana var aizņemt no divām līdz trim dienām, ieskaitot lakas žūšanas laiku. Atjaunošana var izmaksāt Ls 5-15/m².

 Tēvu nama baļķi – gluži kā jauni

«Vecu koka ēku atjaunošanai lieti noder lineļļas līdzekļi – gruntis un krāsas, jo tās ļauj kokam elpot,» stāsta SIA Stafor valdes loceklis Oskars Osadčijs. To gan var klāt tikai uz gludi ēvelētas virsmas. Veca koksne pirms šo preparātu lietošanas jānoslīpē, ja tā ir sazilējusi, nepieciešams to apstrādāt ar hloru saturošiem līdzekļiem. Rezultātā koks iegūs nedabiski gaišu krāsu. Pēc tam var tai klāt virsū lineļļu, krāsu vai grunti. Šie produkti ļauj kokam elpot, pasargā no trunēšanas, kaitēkļiem un zilēšanas. Ja ēka krāsota ar alkīdu krāsu, tā rūpīgi jānotīra.

Kad tas paveikts, nepieciešams baļķu salaiduma vietas apstrādāt ar hermētiķi. Pēc tam jau tiek klāts nākamais materiāls. Izvēle:

1. Lineļļa ir pilnīgi dabīgs līdzeklis, bet ar to nav ērti strādāt, turklāt tā lēni žūst, tai pielīp gruži, tā ir bezkrāsaina, bet nav terpentīna smakas. Jāklāj vairakkārt, līdz eļļu koks vairs neuzsūc.

2. Grunts ir pieejama tikai vienā skaisti dzeltenā krāsā, un tā ir apmēram divreiz lētāka par krāsu.

3.  Lineļļas krāsa pieejama piecos toņos: baltā, mahagonija, oregona, riekstkoka un zaļā.

Jāpatur prātā, ka visi darbi veicami uz sausas virsmas, siltā un saulainā laikā.

«Veca koka atjaunošanai var izmantot arī alkīdu krāsas, kas ir lētākas par lineļļas krāsu, bet tās ir ķīmiski ražotas, videi nedraudzīgas, turklāt saulē nolobās un ik pēc 1-2 gadiem jāpārkrāso, tāpēc aizvien vairāk cilvēku izvēlas lineļļas preparātus,» stāsta O. Osadčijs.

Tomēr lineļļas krāsa nebūt nav vienīgais līdzeklis, kas palīdzēs vecajam koka namiņam atgūt jaunību. Šeit talkā nāk arī kokdarvas – lineļļas krāsa, kas aizsargā koku no erozijas un mikroorganismiem un piedod apstrādātajai virsmai spēju atgrūst ūdeni. «Kokdarvu jau kopš senseniem laikiem izmantoja, lai pasargātu laivas un ēkas no apkārtējās vides ietekmes, vecās koka baznīcas ir saglabājušās, pateicoties šim materiālam,» stāsta IK Raituma Krāsu darbnīca īpašnieks Edgars Raitums. Ja koks ir trunējis, tas jāattīra, pēc tam var klāt virsū šo krāsu un tā pasargās koksni no tālākas bojāšanās. Ja koksne ir sazilējusi, labāk to apstrādāt ar hlora preparātiem un tikai tad klāt virsū krāsu. Šādā gadījumā gan jāņem vērā tas, ka koksne kļūst mīkstāka, attiecīgi - tā uzsūks vairāk krāsas. Kokdarvas krāsa ilgi žūst, tāpēc vēlams ap ēku parasināt zemi, lai svaigais krāsojums nenoput. Kokdarvas krāsa uz virsmas jāklāj karsta un tas mazliet apgrūtina darbu, bet rezultāts ir pūliņu vērts: 10-15 gadu krāsa turēsies kā jauna.

«Ērts un ekoloģiski tīrs koksni atjaunojošs līdzeklis ir zviedru krāsa, kas pārbaudīta vairākus gadu simtus, tā ātri žūst, lieliski nosedz zilējušu koksni, tiesa gan, nedaudz smērē,» informē E. Raitums. Ar šo krāsu ir ērti strādāt, bet tā, tāpat kā kokdarvas krāsa, noder vien tēstām virsmām. Zviedru krāsa jāklāj divās kārtās: pirmo atšķaida 3:1 ar ūdeni, bet otro (parasti nākamajā dienā) var klāt virsū nešķaidītu. Krāsa ir matēta un tā spēj pasargāt koksni no mikroorganismu iedarbības, šo krāsu var klāt arī uz sazilējušas koksnes.

 Zināšanai:

· Lineļļas krāsa

+ Labi iesūcas virsmā, tai ir laba virsmas saistīšanās spēja. Krāsas patēriņš uz kvadrātmetru - 200-250 gramu, krāsojot divas reizes. Lineļļas krāsa ārējā krāsojumā kalpo vismaz 10 gadu. Krāsai žūstot, tā ir elastīga.

– Bez sikatīva krāsa žūst vairākas diennaktis, līdz virsmu var sākt lietot. Rūpīgi jāievēro gruntēšanas un krāsošanas tehnoloģija.

·  Kokdarvas – lineļļas krāsa

+ Kokdarva vislabāk no visiem saistvielu materiāliem iesūcas virsmā, ir ļoti elastīga. Uz fasādēm kalpo ļoti ilgi – 15-20 gadu.

– Ilgi žūst. Uz krāsojamās virsmas jāklāj karsta.

· Zviedru krāsa

+ Lēta, videi draudzīga, sedzoša, ar matētu virsmu, atšķaidāma ar ūdeni un viegli krāsojama. Ilgi kalpo, īpaši sarkanā krāsa – pat līdz 50 gadiem.

– Nedaudz smērē.

Komentāri
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu