T 27.01.2021.

Vai zini, kā gliemeži vairojas?

Lielupes tuvumā atrodam vairākas spāres kāpura čauliņas

FOTO: TVNET

Apceļojot Latviju, var uzzināt daudz ko jaunu, kā arī atsaukt atmiņā skolas laikā mācītas, bet tagad aizmirstas lietas. Tas attiecas gan uz latvisko kultūras mantojumu, gan mūsu dzimtenes dabu, piemēram, interesanto gliemežu vairošanos un piepju izplatību.

Mežotnes pils apkārtnes dabas taku iepazīšanu sākam, izmēģinot pontonu tiltu pār Lielupi. Lai būtu droša iešana, jāpārvietojas diezgan uzmanīgi un ievērojot vairāku metru distanci starp gājējiem. Pretējā gadījumā tilts sāk pamatīgi šūpoties un iešana kļūst pārāk nestabila.

Upes vidū zied baltās ūdensrozes.

Šķērsojuši tiltu, kas darbojas tikai vasaras sezonā, nonākam pie Mežotnes pils. Pakāpjoties augšup, pāri Liepupei redzams Mežotnes pilskalns.

No pilskalna paveras skaists panorāmas skats uz Mežotnes pili

FOTO: TVNET

Pilskalna pakājē atrodas labiekārtots avotiņš, bet augšpusē - piknika un skatu vietas.

Apkārtnē pamanām vairākus pilsētniekiem mazāk pazīstamus augus, piemēram, aromātiskos savvaļas ķiplokus, kalmes, ūdens mētras. Augu smarža ir tik izteikta, ka rokas smaržo vēl vēlu vakarā.

Mežotnes pilskalnā var apskatīt arī milzīgas piepes

FOTO: TVNET

Soļojot pa meža taku no Mežotnes pilskalna līdz Vīna kalnam, gids un Latvijas Lauku tūrisma asociācijas «Lauku ceļotājs» pārstāvis Juris Smaļinskis pievērš uzmanību vairākām Latvijai raksturīgām dzīvām būtnēm.

Gliemežiem patīk dzīve Mežotnes apkārtnē

FOTO: TVNET

Viens no tiem ir parastais gliemezis. Atklājot, ka parasti tūristiem patīk stāsti par vairošanos un seksu, Juris arī šoreiz mudina grupas dalībniekus atcerēties, kā TO dara gliemeži. Viņš atgādina, ka vīngliemeži ir hermafrodīti. Tas nozīmē, ka vienā gliemezī apvienojies gan sievišķais, gan vīrišķais.

Gliemezim nebūtu vajadzīgs otrs gliemezis, lai viņš tiktu pie pēcnācējiem. Taču daba ir gudra - lai pēcnācēji būtu stipri un veseli, gliemeži tomēr pārojas.

Mīlas rotaļu laikā gliemežu pāris apmainās ar «mīlas bultām».

Gliemežu ķermeņos nonāk mazas kaļķa adatiņas. Pēc tam apaugļotie gliemeži izrok bedrītes, kurās pasauli ierauga jaunā paaudze.

"Lauku ceļotāja" pārstāvis rāda dažādus interesantus Latvijas dabas elementus

FOTO: TVNET

Ejot pa dabas taku starp Vīna kalnu ar Mežotnes pilskalnu, var justies kā odu SPA.

Ap koka laipu, kas ved pa Lielupes ielejas pamatkrasta lejasdaļu, sapulcējies tik daudz odu, ka bez niezošajiem kodumiem saulītē iznāk tikai tie grupas dalībnieki, kuri Lieldienās pamatīgi šūpojušies.

Lielupes tuvumā atrodam vairākas spāres kāpura čauliņas

FOTO: TVNET

Mežotnes pilskalna apkārtne ir viena no tām vietām, ko «Lauku ceļotājs» iesaka apskatīt, esot Zemgales pusē.

Vairāk informācijas

Te varat izlasīt par vēl vienu interesantu apskates objektu Zemgales pusē.

Mežotnes pilskalna apkārtni TVNET apskatīja Latvijas Lauku tūrisma asociācijas «Lauku ceļotājs» organizētajā braucienā projekta «Kultūras mantojuma vērtību un potenciāla veicināšana Latvijas lauku tūrismā» ietvaros.

Redaktors iesaka