Māja, kurā mīlēt

Kā tad tur īsti ir ar to māju un mīlestību?

FOTO: Inga Kundziņa

Mūsu mājas ir arī savdabīgs nacionālā rakstura un cilvēku attiecību rādītājs. Kādā mājā dzīvosi, tā savu partneri mīlēsi? Jā, iespējams, arī tā...

Šodien ir sestdiena, jūs droši vien esat mājās. Tad palasiet un pameklējiet māju, kādā jūs labprāt dzīvotu! 

Franču māja — Appartement

Francūži jēdzienu «mājas» saprot burtiski. Mājas iegādāšanās savā īpašumā ļoti daudziem ir dzīves jautājums. Katrs francūzis cenšas iegūt īpašumā gan appartement, gan ārpusmājas rezidenci (vasarnīcu). Tas palielina viņa autoritāti ne tikai sabiedrības acīs, bet arī starp tuvākajiem radiem.

Apmēram 35 gadu vecumā franču ģimenei ir izveidojies tuvu draugu pulciņš, kuri viens otru ielūdz uz savstarpējām vakarēšanām. Tās parasti notiek tumšajos rudens un ziemas mēnešos. Pavasaros un vasarās ar tiem pašiem draugiem ir pieņemts doties uz vasaras rezidencēm un tur rīkot piknikus.

Iefiltrēties starp viņiem, kļūt par savējo šajā šaurajā draugu lokā, ir grūti, citreiz pat neiespējami. Bet, ja uzticība ir iemantota un francūzis ielūdz pie sevis ciemos, — jums ir ļoti veicies. Izmeklēti ēdieni, vīni un nepiespiesta atmosfēra — viņš «izliks savu dvēseli», lai jūs justos labi.

Angļu māja — House

Angļi vairāk rūpējas par savas mājas ārējo fasādi, nekā iekšējo interjeru. Tipiskas angļu mājas ir it kā no skatu kartiņas izkāpušas. Iekšpuse ir ļoti vienkārša. Vidusmēra lordu pēcteči nepievērš pārāk lielu uzmanību tādiem niekiem kā mēbeles, paklāji, aizkari. Galvenais, lai būtu pašas nepieciešamākās lietas: uz kā sēdēt, kur gulēt, kur vārīt pudiņu utt.

Anglijas mājas prestižu nosaka guļamistabu skaits. Ja skrupulozais anglis ir nolēmis īrēt vai pirkt māju, viņš vispirms apjautāsies par guļamistabu skaitu un tikai tad interesēsies par pārējo. Anglim, tāpat kā francūzim un itālietim, ļoti svarīgs ir dzīvojamā kvartāla prestižs. Londona tādā ziņā ir īsts godkārības tirgus. Ja tu strādā Čelsā vai Kensingtonā, tu esi ļooti bagāts cilvēks. Vidējās klases pārstāvji netiecas uz dzīvi Londonā, dodot priekšroku savām divām, trim (atkarībā no bērnu skaita) guļamistabām, jo ģimenes budžets vienkārši neatļauj dzīvot galvaspilsētā.

Angļu viesmīlība? Neviens jūs tāpat vien ciemos neaicinās, pat ja jūsu pazīšanās laiks būs mērāms gados. Ja tomēr tā notiks, ģimenē ienākušais automātiski iegūs ģimenes drauga statusu.

Vācu māja — Haus

Viena no viesmīlīgākajām tautām. Vāciešiem patīk aicināt ciemos. Uzlūgšana ģimenes vakariņās vai sestdienas pusdienās ir neatņemama šīs valsts pieklājības formula. Kaut gan lielākajai daļai vāciešu plašuma un aprīkojuma ziņā nepavisam nav ideāli dzīves apstākļi, tomēr mājokļa komforts un kārtība rada vēlēšanos būt te vēl un vēl.

Laikam viena no galvenajām vāciešu rakstura iezīmēm ir racionalitāte. Stāsta Ursula un Tomass, ģimene ar stāžu, kuri, kaut arī saņem gluži pieklājīgu algu, ģimenes īpašumu vēl nav iegādājušies: «Tas kļūs iespējams tad, kad nomaksāsim meitas skološanās izdevumus. Ceram iztikt bez kredīta ņemšanas, jo to ir grūti atmaksāt, pat saņemot lielas algas. Kad meita iekārtosies dzīvē (iegūs profesiju un pastāvīgi īrēs mājokli), mēs beidzot varēsim iegādāties nelielu mājiņu ar dārzu.»

Jautājums par mazbērniem un viņiem atvēlēto dzīves telpu sarunu biedros izraisa neizpratni. Šeit vispirms pieņemts rūpēties par savu komfortu un labklājību. Pieaugušie bērni pat necer uz savu situēto vecāku atbalstu.

Vācijā ģimenes budžeta lauvas tiesa tiek tērēta automašīnas uzturēšanai. Auto markas un modeļa prestižs vāciešus uztrauc vairāk nekā dīvānu stāvoklis viesistabā.

Zviedru māja — Hus

Skandināvi par sava mājokļa galveno privilēģiju uzskata tā funkcionalitāti. Neatņemama mājas daļa ir kabinets, kur pēc saspringtas darba dienas un bērnu vakara pasaciņas vēl apmēram 2 stundas var veltīt darbam pie datora.

Zviedru un norvēģu mājās istabu labiekārtošanai pievērš samērā maz uzmanības. Ja nebūtu krāsu un toņu daudzveidības, kas raksturīga skandināvu Hus, šīs dzīvošanas vietas varētu nosaukt pat par askētiskām: nekā lieka, tikai viss vajadzīgais, mantas izturīgas un ne pārāk izsmalcinātas. Tāds askētisms ir izdevīgs, ja ir mazi bērni, — nav jābaidās, ka viņi kaut ko saplēsīs, sabojās. Bet līdz ar to māja zaudē daļu burvības, vienreizīguma.

Pret viesiem zviedru tauta ir diezgan labvēlīga, kaut gan zviedru ēdienkarte neizceļas ar pārlieku izsmalcinātību un ēdienu daudzveidību.

Itāliešu māja — Villeta

Apenīnu pussalas iedzīvotāji visus jautājumus risina ar ģimenes konsilija palīdzību. Kaut gan itāliešiem jau kuro gadu esot zemākā dzimstība Eiropā, ģimenes tradīcijām te ir liela nozīme. Ģimenes padome izlemj visus jautājumus, sākot ar bērnu audzināšanu un beidzot ar aizkaru vai gultas veļas izvēli. Māja itālietim ir svētums. Interjerā nav nekā nepārdomāta, viss izvēlēts ar mīlestību, saskaņots ar pārējo stilu un nokrāsām.

Lielākā daļa itāliešu priekšroku dod mūsdienīgam stilam, tehnodizainam: stikla mēbeles ar hromētām detaļām, vieglas halogēna lampas, vienkrāsu paklāji un aizkari, metāls un plastmasa virtuvē un vannas istabā (priekšroku dodot ērtām dušas kabīnēm, nevis vannām). Pašu lielāko ģimenes budžeta tēriņu daļu paņem mājas labiekārtošana.

Itāliešus mājās sastapt ir grūti, jo viņi dievina ciemošanos. Arī paši labprāt rīko draudzīgas vakarēšanas. Bet ģimenes satikšanās diena ir svētdiena ar pusdienām visam ģimenes klanam, sākot ar vecvecmāmiņām (ja vien viņa spēj kustēt), beidzot ar pašiem mazākajiem ģimenes locekļiem.

Negaidītu ciemiņu ierašanās itālietim nav nekāda katastrofa, jo ēdiens tiek pagatavots ātri. Neiztrūkstošā pasta jeb makaroni, kūpināta liellopu gaļa un tomāti ir sastāvdaļas, kas gandrīz katram itālietim ļauj ātri pagatavot vairākus gardus ēdienus. Negaidītie ciemiņi bieži piepalīdz ēdiena gatavošanā. Tas atņem saspringumu un nepazīstamiem cilvēkiem palīdz satuvināties.

Argentīniešu māja — Casa

Brīnišķīgs klimats, daudzveidīga augu valsts un apbrīnojami atvērti cilvēki. Šajā valstī ir ļoti attīstīta kredītu sistēma, tāpēc lieli pirkumi tiek ņemti uz kredīta. Tas attiecas ne tikai uz mājas vai dzīvokļa iegādi, bet arī uz mašīnu, mēbeļu, sadzīves priekšmetu, apģērba iegādi.

Argentīnieši tik ļoti pieraduši pie kredītiem, ka ģimenes budžetu plāno atkarībā no ikmēneša kredīta izmaksām. “Mūsu tautai piemīt iepirkšanās vājība. Ja nespēju sev vai bērnam atteikt kādu lietu, ņemu kredītu, reizēm pat nieka 100 dolārus”, saka Sofija no Buenosairesas.

Argentīniešu māja ir labas gaumes un izmeklētības paraugs: antikvāras lietas, gleznas, veclaicīgas mēbeles, ko veiksmīgi restaurējuši vietējie mēbeļnieki.
Lielākais kulta priekšmets (ja tā var teikt) ir bērns: viņš vienmēr ir uzmanības centrā, mīlēts un lolots, arī ģimenes azaida vai restorāna apmeklējuma laikā. Starp citu, Argentīnas restorānos ir viss nepieciešamais bērnu komfortam.

Argentīniešu ģimenes tradicionāla iezīme ir došanās ciemos kopā ar bērniem, kaut gan viņu ģimenēs trīs un arī pieci bērni nav nekāds retums.

Amerikāņu māja — House

Runājot par ģimenes tradīcijām, daudziem amerikāņiem nepastāv tāds jēdziens kā pusdienas vai vakariņas pie kopēja galda. Paši amerikāņi to skaidro ar lielo aizņemtību, jo katrs mājās ierodoties savā laikā.

Amerikāņa māja iespaido ar saviem izmēriem: istabu skaits atbilst katra ģimenes locekļa ieradumiem un garastāvoklim. Ja runā par stilu, interjeru un kārtību, tad amerikāņi ir tālu no pilnības.

Kāds, jūsuprāt, ir latviešu mājoklis? Un kā tad tur īsti ir ar to māju un mīlestību? 

Uz augšu