C 28.01.2021.

Ko par 9. maiju domā aktieris Ģirts Ķesteris?

FOTO: ekrānuzņēmums

«ES māja» apjautājusi Latvijas sabiedrībā zināmsu cilvēkus par viņu domām par 9. maiju. Savu viedokli izsaka aktieris Ģirts Ķesteris, dziedātāja Aisha, «O!kartes akadēmijas» dalībniece Lea, «Labestības diena» un «Eņģeļi pār Latviju» vadītāja Katrīne Pasternaka, rakstniece Laima Muktupāvela.

Aktieris Ģirts Ķesteris:


Šogad 9.maijā atzīmē vienotas Eiropas idejas 60. gadadienu

1950.gada 9.maijā – piecus gadus pēc II pasaules kara beigām un vienu dienu pēc Vācijas kapitulācijas akta parakstīšanas – Francijas ārlietu ministram Robertam Šūmanam radās šķietami utopisks plāns – apvienot Eiropas valstis (tajā skaitā divas līdz šim Eiropā grūti samierināmās valstis Franciju un Vāciju) vienotā rīcībā. Šogad – 60 gadus vēlāk – 9.maijā vienotas Eiropas idejas dzimšanu suminās 27 šīs savienības dalībvalstis, ieskaitot Latviju.

Turpinot tradīcijas, arī šogad Latvijā no 5.- 9.maijam tiek atzīmēta Eiropas nedēļa, kuras galvenais notikums būs «Eiropas Savienības Dārza svētki» 9.maijā Vērmanes dārzā, Rīgā. Pasākums būs veltīts «Eiropas gadam 2010» - Cīņa pret nabadzību un sociālo atstumtību, īpaši uzsverot savstarpējās palīdzības un solidaritātes, jaunu prasmju apgūšanas un mācīšanās nepieciešamību un nozīmi.

Papildus tam Eiropas nedēļas ietvaros notiks arī virkne citu pasākumu gan Rīgā, gan Latvijas reģionos – informācijas dienas, izstādes, konkursi, semināri u.c. Detalizētāku pasākumu programmu skatīt oficiālajā interneta vietnē «esmaja.lv».

Parasti, runājot par Latvijas dalību ES, mēs uzsveram materiālo – naudas ieguvumu – Eiropas struktūrfondu finansējums, iespēja studēt un ceļot, iespēja meklēt un atrast darbu Eiropā, tajā pašā laikā tā ir iespēja attīstīt savu valsti, tās kultūru, valodu, tradīcijas. Latviešu valoda ir viena no oficiālajām ES valodām.  Cits jautājums, cik sekmīgi esam. Taču galvenais ir izmanot iespēju! Tāpēc aicinām piedalīties Eiropas dienu pasākumos novados, kā arī «Eiropas Savienības Dārza svētkos» Vērmanes dārzā – 9.maijā.

Svētku viesi no pulksten 10.30 līdz 16.00 tiks laipni gaidīti Vērmanes dārzā, kur ikvienam interesentam būs iespēja klātienē iepazīties ar Eiropas Savienības dalībvalstu pieredzi, tradīcijām un dzīvesziņu, kā arī jaunu zināšanu ieguves un studiju iespējām.
Arī Latvijai pasākumā būs īpaša māja, kurā apmeklētāji varēs iepazīties ar Latvijai nozīmīgām un aktuālām tēmām - eiro ieviešana, atbalsts uzņēmējdarbībai, radošums un inovācijas. Eiropas Gada mājā svētku dalībniekiem uz brīdi būs iespēja iejusties cilvēka ar īpašām vajadzībām dzīvē - tehnisko palīglīdzekļu demonstrējumi, riteņkrēslu strītbols, pieredzes apmaiņa, konsultācijas, sarunas, pirmās palīdzības vingrinājumi biedrības „Sustento” un Latvijas Sarkanā Krusta vadībā. Eiropas Savienības māja savukārt dos iespēju tikties zināšanu, sarunu un mākslas istabu noskaņās. Lai uzrunātu svētku dalībniekus, vienkopus nāks visi Eiropas informācijas tīklu pārstāvji. Atsevišķi būs iespēja uzzināt vairāk par Rīgas iecerēm 2014.gadā, kad pilsēta kļūs par Eiropas kultūras galvaspilsētu. Īpašu programmu jauniešiem un bērniem piedāvās jauniešu organizācijas, kas informēs par Eiropas Savienības sniegtajām iespējām jauniešiem, kā arī aicinās apmeklētājus iesaistīties interaktīvās aktivitātēs par Eiropas Savienības tēmu. Apmeklētāji tiks aicināti piedalīties arī kopējā pasākuma zināšanu spēlē, izvēloties apciemot Vērmanes dārza mājas pēc viena no piedāvātajiem maršrutiem. Noslēguma ceremonijā izlozes kārtībā tiks noskaidroti un apbalvoti lielās spēles uzvarētāji ar katras mājas pārstāvju īpaši sarūpēto balvu.
Visas dienas garumā uz Vērmanes dārza skatuves ar muzikāliem priekšnesumiem uzstāsies orķestri, kori, grupas un ansambļi.

Informācijai:
- Dārza svētkos piedalīsies un informācijā dalīsies 20 ES valstu vēstniecības Latvijā.
- 2009.gadā notika pirmie «Eiropas Savienības dārza svētki», tajos piedalījās vairāk kā 10 tūkstoši apmeklētāju.
- Jaunums: dienas laikā pieslēgšanās Vērmanes dārzam LTV7 programmā un visu dienu tiešsaiste ar komentāru iespējām- «esmaja.lv».

Redaktors iesaka