- Lai izvairītos no čūskas kodiena, ejot mežā, staigājiet zābakos vai apavos velciet vilnas zeķes. Čūskas jūt siltumu un tām nepatīk vibrācija, tādēļ tās pašas cilvēku sajūt un cenšas izvairīties no sastapšanās. Ejiet smagiem soļiem, stingrāk piesitot kājas pie zemes, nestaigājiet pa mežu vai pļavām basām kājām. NMP dienesta brigādes mediķi šomēnes Pierīgā devās palīgā kādai sievietei, kuru sakoda odze, kad viņa basām kājām bija staigājusi pa pļavu.
- Jāuzmanās arī savos piemājas dārzos un lauku sētās, jo siltā laikā odzes kļūst ļoti aktīvas un var aizlīst tālu no ierastajām dzīvesvietām (mežiem, akmeņu krāvumiem un purvainām vietām). Pēdējo nedēļu laikā NMP dienesta mediķu brigādes vairākkārt sniegušas palīdzību cilvēkiem, kurus tieši piemājas teritorijā sakodušas čūskas - Latgalē čūska iekoda sievietei, kas dārzā plūca puķes, bet Kurzemē sievieti sakoda čūska, kad viņa pie mājas plūkusi zāli. Savukārt kādam vīrietim Latgalē čūska iekoda mājas pagalmā, kad viņš krāmēja malku.
Ko darīt, ja iekodusi čūska?
Ja iekodusi čūska, koduma vietā ir sāpes un var redzēt pietūkumu. Smagākos gadījumos pēc odzes kodiena cietušajam rodas nopietni sirdsdarbības traucējumi, elpas trūkums, slikta dūša, vemšana, caureja. Pietūkums sakostajā ķermeņa vietā izteikti palielināsies, āda kļūs zilgani violeta.
Ja iekodusi čūska, jāpieņem sliktākais variants, ka ir iekodusi odze.
- Jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība, zvanot uz tālruni 113, jo cietušajam palīdzība jāsaņem pēc iespējas drīzāk;