O 24.11.2020.

Ministri apsver iespējas palielināt padomnieku algas

FOTO: Evija Trifanova/Leta

Jaunās valdības ministri, sākot savu biroju veidošanu, padomnieku skaitu palielināt neplāno, taču par algu celšanu vienprātības nav, svētdien vēstīja LNT raidījums «Top 10».

Viens no pirmajiem lēmumiem pēc vēlēšanām, kas izsauca plašu rezonansi, ļauj ministru padomnieku un konsultantu algas palielināt.

Tikai daļa no ministriem uzsver, ka taupības laikā palielināt padomnieku algas nedrīkst, jo jābūt solidāriem ar iedzīvotājiem vai arī ministrijās gluži vienkārši nav naudas lielākām algām. Tā «Top 10» atzina vides ministrs Raimonds Vējonis (ZZS), kultūras ministre Sarmīte Ēlerte («Vienotība»), ekonomikas ministrs Artis Kampars («Vienotība»).

Turpretī to nozaru ministri, kur budžeta samazinājumus iedzīvotāji izjutuši vissāpīgāk – izglītība, veselība un labklājība, nespēj skaidri pateikt, vai algas padomniekiem nepaaugstinās. Viņu atbildes liek secināt, ka ministri algu paaugstināšanu pieļauj.

Ministriem ir visas tiesības celt algu padomniekiem. Likumā tagad ir svītrota norma, ka ministra padomnieka alga nedrīkst pārsniegt 60% no ministra algas. Šie labojumi bija viens no pēdējiem lēmumiem, ko negaidīti pieņēma 9. Saeima.

Komisijas toreizējais vadītājs Oskars Spurdziņš, par likuma labojumiem atbildīgā Valsts pārvaldes komisija sākotnēji ar balsu vairākumu noraidīja ierosinātās izmaiņas paaugstināt algas ministru birojos. Tomēr pēc «Jaunā laika» Saeimas frakcijas vadītāja Dzintara Zaķa iejaukšanās, komisija par šo priekšlikumu balsoja atkārtoti.

Lai likumu paspētu pieņemt vēl 9.Saeima, deputāti to atzina par steidzamu, turklāt ar divu trešdaļu balsu vairākumu. Tas liedz Valsts prezidentam lemt par likuma nodošanu otrreizējai caurlūkošanai parlamentā un likuma labojumi tagad jau ir stājušies spēkā. Valdis Zatlers, visticamāk, nebūtu lūdzis svītrot normu, kas atļauj palielināt padomnieku algas. Prezidents uzskata – svarīgākais, lai padomnieku nav par daudz un lai viņu darba kvalitāte ir augsta, par ko attiecīgi arī jāmaksā.

Padomnieku algu līdzšinējo griestu atcelšana, formāli tika pamatota ar nepieciešamību pilnveidot vienoto atalgojuma sistēmu valsts pārvaldē. Taču neoficiālās sarunās neviens neslēpj, ka iecere par likuma labojumiem nāk no premjera biroja darbiniekiem, kuri stingri iestājās par grozījumu pieņemšanu, jo vēlas saņemt vairāk. Aigara Kalvīša (TP) laikā viņa biroja vadītājs pelnījis 3000 latu mēnesī pirms nodokļu nomaksas, bet Valda Dombrovska («Vienotība») biroja vadītājas Olitas Augustovskas alga bijusi par tūkstoti mazāka. Dombrovska padomnieki skaidro, ka krīzes dēļ algas apcirptas par 35- 40% procentiem.

Tagad biroja vadītāja uz rokas saņem 780 latus mēnesī, bet pārējie biroja darbinieki no 600 līdz 800 latiem un ne santīma papildus nesaņem par lielo slodzi. «Valda Dombrovska biroja darbinieki nekad nav saņēmuši prēmijas vai cita veida naudas kompensācijas par virsstundu darbu vai darbu brīvdienās,» e-pasta vēstulē LNT «Top 10» raksta premjera preses sekretāre Līga Krapāne.

Noprotams, ka par netaisnību premjera biroja darbinieki uzskata arī to, ka viņu amata brāļi citās valsts iestādēs dzīvo labāk. Rīgas mēra biroja vadītāja pirms nodokļu nomaksas saņem 1500 latus, bet padomnieki pelna 1200 latus mēnesī. Vēl labāk pelna Rīgas pilī - Prezidenta kancelejas vadītāja atalgojums ir 1880 latu, gandrīz tik pat saņem padomnieki.

 Dombrovska teiktais liecina, ka viņš neizslēdz iespēju algas saviem padomdevējiem palielināt. «Protams, par šo jautājumu mēs varēsim diskutēt, nepalielinot kopējos 2011.gada budžeta izdevumus. Tātad tikai uz kaut kādu iekšējo pārdaļu rēķina par to var būt runa,» sacīja Dombrovskis.

Valsts kancelejā skaidro, ka algas palielināt likums atļauj sākot ar nākamā gada februāri. Premjera biroja darbinieku maksimālā alga ir pielīdzināta valsts sekretāra atalgojumam. Līdz ar to padomniekiem būs ļauts saņemt par 570 latiem mēnesī vairāk. Savukārt ministru padomnieku alga ir vienāda ar paša ministra algu un no esošā tūkstoša mēnesī likums to atļaus palielināt par 560 latiem. Tātad algu drīkst paaugstināt par attiecīgi par 54% un 50% procentiem, jo par labiem padomiem, esot labi jāmaksā.

Katram ministram ir tiesības algot padomniekus un to skaits ir ļoti atšķirīgs - kādam ministram ir tikai viens, citam - četri. Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS) ir vienīgais, kuram padomnieku nav - viņš konsultējas ar nozares asociācijām.

Arī algas ministru padomniekiem ir ļoti dažādas un atšķirība ir ievērojama. Daži «uz rokas» saņem ap 400, citu alga pārsniedz 700 latus mēnesī. Piemēram, Tieslietu ministrija ir apstiprinājusi, ka Aigaram Štokenbergam («Vienotība») padomus dos bijušais ģenerālprokurors, patlaban Latvijas Universitātes pasniedzējs Jānis Maizītis. Viņš ministrijā strādās uz pusslodzi un pelnīs ap 400 latiem mēnesī pirms nodokļu nomaksas.

Redaktors iesaka