Mizgrauzis mežu vēl neapdraud

FOTO: Felicija/TVNET

Kaut arī laiks ir silts, egļu astoņzobu mizgrauža aktivitāte ir samērā neliela, tāpēc šis bīstamais kaitēklis šobrīd mežu neapdraud. Pirms pāris gadiem šā kaitēkļa masveida savairošanās dēļ daudzviet mežā nācās izsludināt ārkārtas situāciju.

Sēlijas virsmežniecības virsmežzinis Māris Bondars stāsta, ka šīs vaboles pirmo reizi izlido ap Jāņiem.

— Lai šis kaitēklis savairotos, nepieciešamas bojātas vai citādi novājinātas egļu audzes, — saka Bondara kungs. — Bīstami apstākļi bija pēc 2005. gada vējgāzēm, kad nācās izsludināt ārkārtas situāciju un veikt pasākumus šā kaitēkļa ierobežošanai. Normālā mežā šāda situācija nav iespējama, un arī ciršanas atliekās šis kaitēklis uz dzīvi neapmetas. Protams, mežā ilgstoši nedrīkst glabāt svaigus egles zāģmateriālus. To paredz arī sanitārie noteikumi. Šo kukaini neinteresē arī jaunas egļu audzes.

Valsts meža dienests novēro šā kaitēkļa izplatību. Dabiskā fona bīstamība Aizkraukles un Jēkabpils pusē ir nedaudz palielināta, taču tas briesmas nerada. Protams, var būt dažas šā kaitēkļa koncentrācijas vietas, un meža īpašniekam var nākties veikt sanitāro cirti.

Meža saimniekiem, vērojot citu kaitēkļu vairošanos, par egļu astoņzobu mizgrauzi šobrīd nevajadzētu lieki uztraukties.

Uz augšu