O 24.11.2020.

Iespējams, samazinās deputātu algas

FOTO: Saeimas kanceleja

Iekļaujot Saeimas deputātus vienotajā atalgojuma sistēmā un atsakoties no dažām piemaksām, katra tautas kalpa ieņēmumi mēnesī varētu samazināties aptuveni par 100 latiem un alga būtu 1413 lati pirms nodokļu nomaksas, aģentūrai LETA pastāstīja Saeimas Saimnieciskās komisijas priekšsēdētāja Ilze Viņķele («Vienotība»).

Saimnieciskā komisija šodien atbalstīja atalgojuma noteikšanas principu maiņu Saeimas deputātiem un viņu iekļaušanu vienotajā atalgojuma sistēmā, vienlaikus samazinot iepriekš paredzēto 2011.gada budžetu deputātu atlīdzībām, kā arī nepieļaujot deputātu atlīdzībai paredzētā algas fonda palielināšanu. Līdz ar to Saeimas 2011.gada budžetu plānots samazināt apmēram par 10% pret iepriekš paredzēto.

Komisijas atbalstītie jaunie principi paredz parlamentāriešu atalgojumu saistīt ar vidējo atalgojumu tautsaimniecībā, nevis sabiedriskajā sektorā, kā tas ir patlaban.

Paredzēts atteikties no reprezentācijas izdevumiem, kas patlaban ir 135 lati, transporta izdevumu kompensācijas, kurai nav nepieciešams uzrādīt attaisnojošus dokumentus, un sakaru izdevumu kompensācijas, iekļaujot tās deputātu pamatalgā un apliekot ar nodokļiem.

Deputāta pamatalgā paredzēts iekļaut arī lielāko daļu atlīdzības par piedalīšanos komisiju un apakškomisiju darbā, atteikties no telpu īres kompensācijām deputātiem, kuri dzīvo līdz 60 kilometriem no Rīgas, samazināt telpu īres kompensāciju deputātiem, kuri dzīvo tālāk par 60 kilometriem no Rīgas, kas patlaban ir līdz 388 latiem, un samazināt transporta izdevumu kompensāciju deputātiem, kas nedzīvo Rīgā.

Piemēram, par vienas komisijas sēdes apmeklējumu deputāts pašreizējo 18 latu vietā varētu saņemt septiņus latus, bet par apakškomisijas apmeklējumu - desmit latu vietā trīs latus. Tas gan vēl esot apspriežams jautājums, tāpat kā piemaksas par dažādu amatu ieņemšanu Saeimā.

Plānots, ka Saeimas deputātu algas būs noteiktas kopējā atalgojuma likumā, savukārt Saeimas kārtības rullis turpmāk noteiks tikai precizētu un detalizētu kārtību atsevišķu kompensāciju, kuru saņemšanai nepieciešami pamatojošie dokumenti - īres līgumi, degvielas čeki -, saņemšanai.

Patlaban deputāta amatalga pirms nodokļu nomaksas ir 986 lati. Saeimas priekšsēdētājs ik mēnesi saņem 770 latu bruto piemaksu pie algas, viņa biedri, kā arī Saeimas sekretārs - 655 latus, bet sekretāra biedrs par darbu prezidijā saņem papildu 616 latus.

Saeimas komisijas priekšsēdētājs vai frakcijas vadītājs saņem 193 latu piemaksu, priekšsēdētāja biedrs - 154 latus, komisijas sekretārs - 154 latus. Apakškomisiju priekšsēdētājiem pienākas papildu 116 latu un apakškomisiju sekretāriem - 77 lati.

Par katras komisijas sēdes apmeklējumu deputāti saņem 18 latu, bet apakškomisijas sēdes apmeklējumu - 10 latu.

Deputātiem izmaksājama arī reprezentācijas nauda - 135 lati mēnesī.

Ja parlamentārietis nedzīvo Rīgā, tad par dzīvojamās telpas vai viesnīcas izdevumiem deputāts var saņemt arī vēl šo izdevumu kompensāciju līdz pat 388 latiem mēnesī. Par transporta izdevumiem varēs saņemt līdz 278 latiem mēnesī atkarībā no dzīvesvietas attāluma no galvaspilsētas. Tāpat deputāti ik mēnesi var saņemt sakaru izdevumu atlīdzinājumu 54 latu apmērā.

Saeimas nākamā gada budžets pirms iecerēto izmaiņu ieviešanas bija plānots 12,14 miljoni latu.

Aktuālākās ziņas