Ieviešot skaidrību par tā saucamo «Sudānas ķīlnieku krīzi»

FOTO: Scanpix/AP

Vēršos pie Jums ar atklātu vēstuli, cerībā dot skaidrību par tā saucamo «Sudānas
ķīlnieku krīzi» un cerībā pielikt punktu spekulācijām, kas sastopamas atsevišķos Latvijas masu medijos.

Kā zināms, novembra sākumā Sudānā firmas «GM Helicopters» trīs darbinieki tika saņemti par ķīlniekiem un atradās gūstā vairāk kā mēnesi. Par paveikto krīzes risināšanā vairākkārt bija informācija masu medijos. Neskatoties uz to, pēdējās nedēļas laikā vairākos interneta portālos bijušas publikācijas ar virsrakstiem: «Latvijas piloti Sudānā brīvībā izlauzušies paši. Nekādas atbrīvošanas operācijas nav bijis», «Pilotiem draud nemaksāt algu, ja viņi neklusēs» u.c.

Kā bijušo nolaupīto darba devējs; cilvēks, kas pats esmu strādājis šajā valstī un, kurš pats biju iesaistīts ķīlnieku krīzes risināšanā, vēlos norādīt, ka jau iepriekš izplatītajā informācijā tika norādīts, ka ķīlnieku nokļūšanā brīvībā liels nopelns ir pašiem komandas locekļiem un šī informācija nevienā brīdī nav pretrunā ar patiesajiem notikumiem. Neatkārtojot jau iepriekš izskanējušo informāciju par ANO un Latvijas iestāžu ieguldījumu, apgalvojumu par to, ka nekādas «atbrīvošanas operācijas» nav bijis, var paust tikai cilvēki, kas nav mēģinājuši iedziļināties ķīlnieku situācijas Āfrikā sarežģītībā un bīstamībā.

Vairākās publikācijās norādīts, ka Sudānas ķīlnieku krīzē jautājumu ir vairāk, nekā atbilžu. Pirmkārt, vēlmi pēc iespējami mazākas publicitātes izteica «GM Helicopters» vadība manā personā. Kompānijai joprojām Sudānā atrodas citas helikopteru ekipāžas darbinieki un jebkāda informācija par mūsu darbinieku iesaistīšanos apšaudēs var izprovocēt atriebību un apdraudēt Sudānā palikušos pilotus.

Turklāt, informācija par divu cilvēku nogalināšanu ir spekulācija, kuras pamatā nav nekādas šo faktu apstiprinošas informācijas. Mēs strādājam humanitārā misijā ANO Pasaules pārtikas programmas ietvaros, kas nekādā gadījumā nav saistīta ar bruņotām vai militārām aktivitātēm, tādēļ šāda informācija var apdraudēt arī citus ANO darbiniekus. Otrkārt, joprojām turpinās šīs lietas izmeklēšana, kurā iesaistītas arī Sudānas varas iestādes. Domājams, ka detaļas par nolaupīšanas iemesliem un grupējumu Sudānas varas iestādes neizplatīs, tādēļ šajā gadījumā arī mums jautājumu būs vairāk, nekā atbilžu.

Informācija, kas presē tika atspoguļota kā pārstāsts par notikumiem no «pilotiem pietuvinātām personām» ir tikai un vienīgi neoficiāla versija, kuru kā sensacionālu ziņu nedēļas nogalē pārpublicēja vairāki mediji. Diemžēl jāatzīst, ka izplatot šādas detaļas un apšaubāmu informāciju, atsevišķi masu mediji jau izdarījuši «lāča pakalpojumu» ne tikai mūsu firmas darbiniekiem, bet radījuši bīstamu precedentu tiem cilvēkiem, kas nākotnē var nonākt gūstā vai arī jebkuram Latvijas valsts pilsonim, kas kādreiz var nonākt šajā reģionā.

Papildus tam, informācija par to, ka «GM Helicopters» ir draudējis saviem darbiniekiem - bijušajiem ķīlniekiem ar algas neizmaksāšanu neklusēšanas gadījumā, ir klajš apmelojums mūsu kompānijai. «GM Helicopters» jau pirms šo rakstu parādīšanās medijos ir izmaksājis pilnu algu par gūstā pavadīto laiku un turpina maksāt atalgojumu arī laikā, kad viņi atrodas Latvijā.

Papildus tam «GM Helicopters» ir nodrošinājis profesionālas rehabilitācijas iespējas par uzņēmuma līdzekļiem bijušajiem ķīlniekiem un viņu ģimenēm, turklāt darbinieki ir informēti, ka janvārī tiks izmaksāta «sāpju nauda». Šādas nepatiesas informācijas parādīšanos «GM
Helicopters» vērtē tikai un vienīgi kā mēģinājumus mākslīgi palielināt atsevišķu masu mediju publicitāti, radot izdomātas sensācijas uz izdomātiem faktiem.

Varu apliecināt, ka Latvijas valsts iestāžu rīcību vērtēju atzinīgi un jebkādus pārmetumus par neprofesionalitāti pilnībā noliedzu. Ikdienā plecu pie pleca strādājām un tiku informēts par Ārlietu ministrijas veiktajām diplomātiskajām aktivitātēm, iesaistot krīzes risināšanā gan atsevišķu valstu, gan starptautisko organizāciju pārstāvjus, kā arī ikdienā strādājām ar nolaupīto ģimenēm. Tāpat ar Drošības policijas Pretterorisma centru man bija regulāra sadarbība, taču konkrētus faktus par viņu ieguldījumu, kā arī sadarbību ar citu valstu specdienestiem, neesmu tiesīgs atklāt.

Nevar nepieminēt arī nodrošināto Nacionālo bruņoto spēku psihologa atbalstu gan  tuviniekiem ķīlnieku krīzes laikā, gan pašiem ekipāžas locekļiem pēc atgriešanās.

Ar šo atklāto vēstuli vēlos pielikt punktu jebkādām spekulācijām, aicināt sabiedrību uz izpratni par situācijas sarežģītību, kā arī vēlreiz aicināt masu medijus respektēt mūsu lūgumu nevairot spekulatīvas versijas par notikušo un neradīt papildus apdraudējumu Sudānā strādājošajiem Latvijas pilsoņiem un ANO pārstāvjiem.

Mierīgus un klusus Ziemassvētkus vēlot,

«GM Helicopters» Valdes priekšsēdētājs Aivars Bebrišs

Uz augšu