/nginx/o/2018/07/17/10371014t1h5690.jpg)
Sestdien, 5. februārī pl. 17.05 Dubultos, Pasaku mājā «Undīne» Meteņdienas koncerts un saulgriežu tradīcijai veltīta Zaļās zemes Ommo radošā darbnīca. Piedalās folkloras kopas «Dandari», «Laukam pāri», «Abra», dziesminieki - muzikanti Kārlis Jirgens, Artūrs Gailītis, Elīna Līce, Rasa Roze u.c. Keramiķe Inese Āboliņa, Ramona Liepiņa, smilšu spēļu un terapijas speciāliste Madara Junga, koktēlnieki Elvīra Brila un Sergejs Žitņikovs.
Ommo ir Dubultu Pasaku mājā nolaidies laimes pūķis, kurš ir iedvesmojies arī no rakstnieka Mihaela Endes grāmatas «Bezgalīgais stāsts» un baltu folkloras pētnieces Janīnas Kursītes atziņām par pūķi kā dabai tuva dzīvesveida un garīgi ekoloģiska līdzsvara simbolu starp «vēl vajag» un «diezgan».
Ar līdzīgu vārdu ir citas Mihaela Endes grāmatas varone Momo, kura atdeva savas pilsētiņas iedzīvotājiem laika bankā zaudēto brīvo laiku un dzīvesprieku.
Afrikāņu cilts dogoni ir saglabājuši mītu par pūķi Nommo, kurš reiz senlaikos nolaidies no debesīm un atvedis uz zemi visu dzīvo. Dahomeju mitoloģijā visa dzīvā radītājs ir Amma, kurš kopā ar pūķi Aijo Vedo (tāpat kā skandināvu Jormungands un citu tautu pasaules pūķi), balsta mūsu zemi. Jo tālāk pirms mūsu ēras ir pasaules brīnumpasaku pirmavoti, jo biežāk tās stāsta par pūķiem kā dzīvības, zināšanu un, Pasaku mājas gadījumā, arī kā iedvesmas nesējiem.
Latvijas ZA (Zinātņu akadēmijas) Folkloras krātuvē ir pierakstīta teika - «senos laikos katrā latviešu mājā dzīvoja pūķis, un visā zemē valdīja labklājība...»
Meteņdiena senajā Saules kalendārā ir jauna gada, jauna pavasara sākums, pēdējā, tāpēc pati skanīgākā, skaļākā un priecīgākā budēļu diena. Meteņdienas budēļi (modinātāji) tiek saukti par Meteņa bērniem un Meteņiem. Gan bērniem – Jauna gada simbolam, gan Meteņiem – laimes vēlētājiem, svētības nesējiem, šajā dienā Laima dod dāvanas. Maziem bērniem - Meteņdienas spēļu un rotaļu laikā ar lielo mājinieku rokām, budēlīšiem – Metenīšiem – ar ciemu saimenieku rokām. Meteņdienas tradīcijā – jo tālāka budēļos iešana, braukšana, jo labāk. Katrai Meteņu maskai – vilkam, lācim, kazai, dzērvei, nāvei, siena gubai, kāpostgalvai, slotai, utt. – sava laime un svētība. Visur, un it īpaši Pasaku mājā, budēļi tiek gaidīti un cienāti. Meteņu gājienu un braucienu pavada zvaniņu, vienkāršu mūzikas instrumentu skaņas un dziesmas. Senlaikos katram lauku saimniecībā veicamajam darbam bija sava dziesma, mūsdienās Meteņu dziesmām vairāk ir vispārējs Jauna gada, jaunas Laimes vēlējuma raksturs.
Mūsdienu Mēness kalendāru 1582. gada 4. oktobrī nodibināja Pāvests Gregorijs XIII.
Jaungada kartiņu sūtīšanas un frāzes «Laimīgu Jauno gadu Tev!» atkārtošanai Gregora XIII Mēness kalendāra tradīcijā ir līdzīga nozīme, kā «Totari to» un «Lai izauga gari lini» atkārtošanai Saules kalendāra tradīcijā. Abos gadījumos ar laimes vēlēšanu un pozitīvu attieksmi tiek strukturēts Dzīvais ūdens, un mēģināts jaunajā gadā, jaunus līgumus slēdzot un jaunus darbus uzsākot, veicināt visu to labāko, ko ietekmēt ir cilvēka spēkos. Lai arī skarbu vēstures notikumu rezultātā Meteņu tradīcija līdz mūsdienām ir atnākusi stipri izmainītā veidā, tā joprojām ir dzīva. Tāpat kā senos laikos, Meteņu budēļus gaidot tiek tīrīta māja, izmests un izvests ārā viss liekais un nevajadzīgais gan no mājas, gan saimniecības ēkām, gan ar putnu dzīšanas rotaļu (rituālu?) garīgā nozīmē no sevis. Tiek cepta īpaša, sauli, bezgalību un mūžīgo atgriešanos simbolizējoša svētku maize, apdāvināti bērni un trūkumcietēji. Tiek dziedāts, spēlēts, dejots, iets rotaļās. Bērni šļūkā no kalniņa, puiši vizina meitenes ar ragaviņām.
Gada sākuma simbols, gan agrāk, gan tagad, tik un tā ir Laima (sanskritā lai-dot, aima-gudrība). Un, neskatoties uz to, ka linus ar senajām metodēm mūsdienās vērpj tikai atsevišķi entuziasti, lini vēl joprojām ir cilvēka mūža simbols. Tieši ar liniem Meteņu tradīcijā notiek divas būtiskas pārvērtības – ir jāpabeidz linu kodeļu vērpšana un Jaunā gada pirmajās dienās ir jāsāk aust jauns audums no jaunajiem liniem.
Stellēs ieliktie velki, jeb meti – Mīļās Māras dāvana; gada audums, kas jānoauž, iznāk tik labs, cik labam tam ir jāiznāk, ja cilvēks strādā pats, būdams saskaņā ar sevi un savu Laimi. Tos pavedienus, kurus mēs sasienam, atraisām uz zemes, tos sasienam, atraisām arī debesīs. Meteņu dienā mostas, no pasaules ūdeņu dziļumiem iznirst un spārnus debesu lidojumam ievingrināt sāk arī pasaku pasaules pūķis, kuram, sadarbojoties ar Sauli, seno pasaku un mītisko sapņu laikos ir radusies visa apkārt redzamā pasaule.
Meteņu diena ir īpaša - dvēseles un zemapziņas pasaules, dabas un Pūķu zemes ceļu krustpunkts - robežzona starp ziemas skaisti sakārtoto ledus kristālu pasauli un atdzimstošo pavasari gaidošo zaļo zemi.
- Jautru un priecīgu Meteņdienu, laimīgu jauno Saules gadu vēlot - Pasaku mājas pūķis Ommo!
- 2011. gada 5. februārī pl. 17.05
- Papildu informācija pa tālruni 26478836 (Ingus Zālītis) un Pasaku mājas mājaslapā «undine.lv».