Par Sudānā nolaupītajiem Latvijas lidotājiem maksāta izpirkuma nauda

FOTO: Scanpix/AP

Sudānas amatpersonas samaksāja nemierniekiem izpirkuma naudu par deviņus ārzemnieku, tostarp Latvijas lidotāju, atbrīvošanu, liecina Sudānas tiesā pieejamie materiāli.

Ministru prezidents Valdis Dombrovskis (V) šodien pēc koalīcijas sanāksmes žurnālistiem uzsvēra, ka no Latvijas budžeta nekas neesot maksāts.

Arī Ārlietu ministrija portālam «Apollo» pavēstīja, ka Latvija atbilstoši valdības lēmumam nav maksājusi izpirkuma maksu par sagūstītajiem Latvijas lidotājiem.

Ministrija arī norāda, ka tā nevar komentēt Sudānas medijos paustās ziņas, jo ar Sudānas varas iestādēm šādi jautājumi nav apspriesti.

Dienviddārfūras galvaspilsētas Njālas tiesā tiek tiesāti sudāniešu nemiernieki, kas apsūdzēti Latvijas helikoptera apkalpes nolaupīšanā pagājušajā gadā.

ANO pārtikas programmā (WFP) strādājošie helikoptera apkalpes locekļi tika nolaupīti Njālas pilsētā.

Trīs Latvijas aviokompānijas «GM Helicopters» darbinieki, kas strādāja ANO Pasaules pārtikas programmā, tika nolaupīti 2010.gada 4.novembrī Sudānas nemierīgajā Dārfūras reģionā.

Latvijas pilsoņi - kapteinis Artjoms Nalbandjans, otrais pilots Jānis Gindra un mehāniķis Kaspars Reihlers - no gūsta atbrīvoti vairāk nekā mēnesi vēlāk 8.decembrī, taču par ķīlnieku atbrīvošanās apstākļiem izskanējusi pretrunīga informācija.

Saskaņā ar oficiālo versiju 8.decembrī norisinājās ķīlnieku glābšanas operācija, kā rezultātā visi trīs Latvijas pilsoņi tika nogādāti drošā vietā ANO bāzē.

Savukārt portāls «kasjauns.lv» vēstīja, ka Latvijas lidotāji no gūsta ir izlauzušies paši.

Latvijas Ārlietu ministrija (ĀM) vairākkārt ir apgalvojusi, ka par Sudānā nolaupīto trīs Latvijas ķīlnieku atbrīvošanu izpirkuma nauda nav tikusi maksāta.

Tomēr, kā liecina Njālas tiesā pieejamie dokumenti, Sudānas amatpersonas Latvijas valstspiederīgo atbrīvošanai maksājušas izpirkuma naudu, vēsta vietējais laikraksts «Sudan Tribune».

Par deviņu ārzemnieku, tostarp Latvijas pilsoņu, atbrīvošanu nolaupītājiem samaksāti 500 000 Sudānas mārciņu (aptuveni 90 000 latu), bet par nolaupīto ANO miera uzturēšanas misijas Dārfūrā UNAMID karavīru atbrīvošanu maksāti 20 000 mārciņu (3623 lati).

Sudānas drošības dienesti, kas parasti nodarbojas ar ārvalstnieku nolaupīšanas lietām, vienmēr noliedz, ka kaujiniekiem tiek maksāta izpirkuma nauda.

Uz augšu