Prokuratūra uzrāda apsūdzību Zikovam

FOTO: Ieva Čīka/LETA

Prokuratūrā uzrādīta apsūdzība 1983.gadā dzimušajam Nikolajam Zikovam, kurš tika aizturēts pēc slepkavības «Forum Cinemas» kinoteātrī «Citadele». Zikovu apsūdz par slepkavību, ja tā izdarīta vairāku personu dzīvībai bīstamā veidā.

Kā aģentūru LETA informēja prokurore Jekaterina Kušakova, apsūdzība uzrādīta 18.maijā.

Nosūtot lietu prokuratūrai, Valsts policija lūdza sākt kriminālvajāšanu pēc trīs Krimināllikuma pantiem - par slepkavību pastiprinošos apstākļos, par šaujamieroča pielietošanas vai izmantošanas nosacījumu vai kārtības pārkāpšanu, kā arī par huligānismu. Apsūdzība uzrādīta pēc 117.panta trešā punkta, tas ir, par slepkavību, ja tā izdarīta vairāku personu dzīvībai bīstamā veidā. Par vēl diviem pantiem prokurore apsūdzību nav uzrādījusi noziedzīga nodarījuma sastāva trūkuma dēļ.

Par minēto noziegumu Krimināllikumā paredzēts sods ar mūža ieslodzījumu vai ar brīvības atņemšanu uz laiku no desmit līdz divdesmit gadiem un ar policijas kontroli uz laiku līdz trim gadiem, konfiscējot mantu.

Joprojām notiek izmeklēšana un krimināllietā vēl nav saņemti vairāku ekspertīžu slēdzieni.

Kā ziņots, šā gada 19.februārī Rīgā, «Forum Cinemas» kinoteātrī «Citadele», filmas «Melnais gulbis» seansa beigās kinozālē tika nošauts 1968.gadā dzimušais bankas «Citadele» augsta līmeņa darbinieks, četru bērnu tēvs Aigars Egle. Tūliņ pēc notikušā aizdomās par šo slepkavību policija aizturēja 1983.gadā dzimušo juristu Nikolaju Zikovu, kuram vēlāk tiesa kā drošības līdzekli piemēroja apcietinājumu. Egle tika nošauts nepilngadīgās meitas acu priekšā pēc tam, kad netālu sēdošajam Zikovam aizrādīja par nepiedienīgi skaļu uzvešanos filmas laikā.

Policija sāka kriminālprocesu par slepkavību pastiprinošos apstākļos. Slepkavība izdarīta mērķtiecīgi - upura virzienā raidīti četri šāvieni, uzskata izmeklētāji.

Pēc aculiecinieku stāstītā, Zikovs filmas «Melnais gulbis» seansa laikā uzvedies nepieklājīgi - izteicis skaļus komentārus, čabinājis uzkodu turzu un nekādi nav reaģējis uz pārējo skatītāju aizrādījumiem. Seansa beigās, kad uz ekrāna jau rādīti titri un skatītāji devušies prom, starp 1968.gadā dzimušo Egli un rindu augstāk sēdošo Zikovu notikusi vārdu apmaiņa. Tad Zikovs izvilcis ieroci un vairākas reizes izšāvis Egles virzienā, viņu nogalinot. Iespējamo slepkavu aizturējuši citi kino apmeklētāji, kad viņš mēģinājis pamest zāli. Vēlāk viņš nodots Valsts policijas darbiniekiem.

Zikovs studējis Latvijas Universitātes Juridiskajā fakultātē - pamatprogrammā, maģistrantūrā un doktorantūrā. Kursa biedri viņu atminas kā savdabi. Ar ieroci azotē viņš savulaik apmeklējis arī lekcijas. Zikovam, spriežot pēc viņa agrākajām publikācijām, šaujamieroču tēma ir īpaši tuva, ar to saistītas arī viņa akadēmiskās intereses. Viņš aizstāvējis vēl plašākas tiesības bruņoties. Piemēram, pēc šī jurista domām, privātpersonām būtu jāatļauj iegādāties pat automātiskos šaujamieročus, kā arī jāizslēdz šāvēja pienākums aizsargājoties mazināt kaitējumu uzbrucējam.

Noziegumā lietotais ierocis bijis legālas izcelsmes. Vīrietim esot atļaujas vēl diviem ieročiem.

Paziņojumu par notikušo iepriekš izplatīja Zikova advokāti Vilis Sruoģis un Andrejs Voroncovs, kuri Zikova rīcību nodēvējuši par «uzbrukuma atvairīšanu». Jurists esot kļuvis «par nemotivētas agresijas upuri». Vainu slepkavībā Zikovs neatzīst un uzskata, ka rīkojies «nepieciešamās aizstāvēšanas robežās». Nogalināto Egli šie abi advokāti savā paziņojumā tika nodēvējuši par «neitralizētu uzbrucēju».

Sruoģis aģentūrai LETA iepriekš izklāstīja savu versiju par notikušo, kas gan ir klajā pretrunā ar liecinieku un arī policijas teikto. Advokāts apgalvo, ka filmas beigās ekrānam tuvāk sēdošais Egle pagriezies pret tālāk sēdošo Zikovu un ieķēries viņam drēbēs. Esot sācies fizisks konflikts, kura laikā vairākas reizes izšāvis Zikova ierocis, taču šāvieni, kā apgalvo advokāts, neesot bijuši mērķtiecīgi. Advokāts sacīja, ka Zikovs neatzīst sevi par vainīgu slepkavībā, jo viņa nolūks neesot bijis kādu nogalināt, viņš tikai mēģinājis aizstāvēties.

Pēc advokāta teiktā, Zikovs esot nokavējis filmas sākumu, iegājis zālē ar popkorna turzu un kolu, bet pēc tam apsēdies un baudījis našķus «tāpat kā citi skatītāji». Drīz pēc tam Egle esot apgriezies un izsitis Zikovam no rokām popkorna turzu, tā nokritusi zemē. Zikovs turzu pacēlis un turpinājis ēst popkornu, stāstīja advokāts.

Savukārt kāds aculiecinieks portālam «ir.lv» norādījis, ka šāvējs ieradies uz seansu ar aptuveni 10-15 minūšu nokavēšanos un ar izaicinošu uzvedību sācis traucēt pārējos skatītājus. «Viņš uzvedās kā saimnieks - attaisīja savu čipsu paku un sāka nenormāli skaļi ēst. Viņam bija pagarš ādas kažoks, uzvedība un miesas būve liecināja, ka viņš jūtas pilnīgi pārliecināts par savām spējām,» sacījis aculiecinieks.

Kāda sieviete un vīrietis ēdējam aizrādījuši, taču miera traucētājs nav licies par to ne zinis. «Es pat sāku skatīties, vai makā ir pieci lati, biju gatavs no viņa to paku atpirkt, bet man nebija to piecu latu, un varbūt tāpēc tagad esmu dzīvs,» portālam «ir.lv» sacījis traģēdijas aculiecinieks. Tad kāds vīrietis, kurš varētu būt Egle, pagriezies un izsitis čaukstošo čipsu paku no ēdāja rokām, un tikai tad beidzot kinozālē iestājies miers. Nekāda vārdu apmaiņa tobrīd neesot notikusi, klāstījis liecinieks, kurš publiski nav vēlējies komentēt filmas seansa beigās notikušo.

Savukārt advokāts Sruoģis žurnālistiem atstāstīja sava aizstāvamā versiju, proti, filmas beigās Egle esot sācis fiziski konfliktēt ar Zikovu un Zikovam licies, ka Eglem kaut kas paspīd rokās. Iespējams, tas bijis mobilais tālrunis. Tad Egle esot uzbrucis Zikovam un saķēris viņu, mēģinot izraut no rokām ieroci, apgalvoja advokāts, gan nespējot paskaidrot, kāpēc Zikovs izvilcis ieroci. Zikovs esot centies aizstāvēties, un tad «notika nesankcionēta izšaušana», klāstīja aizstāvis Sruoģis.

Pēc advokāta teiktā, Zikovs dažkārt esot nēsājis līdzi ieroci, jo kā jurists darbojies civillietās, kas saistītas ar parādu piedziņu, un šajā saistībā viņam esot izteikti draudi.

Savukārt Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas priekšnieks Andrejs Grišins uzsvēra, ka policijai nav pamata uzskatīt, ka šāvējam bijis nepieciešams no kāda aizstāvēties. Egle tikai vairākkārt aizrādījis Zikovam par nepieklājīgo uzvedību.

Ja tiesa Zikovu atzīs par vainīgu slepkavībā pastiprinošos apstākļos, viņu varēs sodīt pat ar mūža ieslodzījumu.

Uz augšu